Topraklama Nasıl Olmalı?

Topraklama, basit bir sistem olarak cihazlar üzerindeki kaçak elektriğin topraklama kablosu ile toprağa iletilmesi işlemidir. Topraklama yapılacak olan alanda belirlenen alandaki toprak yapısının direncinin oldukça düşük olması gerekir. Peki Topraklama ne işe yarar?

Topraklama, elektrik şebeke sistemlerinde bir arıza durumunda kısa devre akımları can güvenliğini tehlikeye sokabileceğinden ortaya çıkan akımın can güvenliğine zarar vermemesi için toprağa iletilmesi işlemini yapmaktadır. Güvenilir bir topraklama sistemi için topraklama hesaplamalarının iyi yapılması ve kaliteli ürünler kullanılması gerekir.

Topraklama Nedir?

Topraklama nedir sorusunun cevabı bulunduktan sonra, belirlenen standartlara göre yapılması ve mühendislik hesaplamaları değerleri göz önünde bulundurularak topraklama sisteminin kurulması her zaman önemlidir. Topraklama nasıl yapılır hangi standartlar uygulanır. Bu belirlemeler Elektrik Enerjileri Topraklama Yönetmeliği ile belirlenmiştir. Standart dışı yapılan bir topraklamanın her zaman risk taşıyabileceği bilinmelidir.

Topraklama Nasıl Olmalı?

Topraklama Yapmak

Topraklama standartlarının doğru belirlenmesi gerekir. Topraklama işlemi öncesinde iletken levhaların toprağa gömüleceği alan belirlenmelidir. Toprak direnci ölçülerek en düşük değere sahip alan seçilmelidir. Topraklama için kullanılan toprak elektrotu geçiş direnci 10 ohm’dan daha düşük olmasına dikkat edilmelidir. Topraklama levhaları belirlenen alana açılan çukura dik olarak yerleştirilir. Binadan gelen topraklama kabloları bu levhalara bağlanır ve içerisindeki taşlar temizlenmiş nemli toprak ile sıkıştırılarak doldurulur. Oluşabilecek elektrik kaçağı topraklama kabloları ile toprağa aktarılır ve etkisiz duruma getirilmiş olur. Topraklama ne işe yarar burada kendisini göstermektedir.

Topraklama Levhaları

Topraklama nasıl yapılır? Topraklama da hangi ürünlerin kullanılacağına karar verildikten sonra, bina durumuna göre topraklama levhaları seçimi yapılır. Topraklama sistemlerinde bakır levhalar kullanılmaktadır. Bakır levhalar 1.5 mm kalındığında, galvaniz levhalar ise 3 mm kalınlığında olmalıdır. Topraklama levhaları için 1 metre genişliğinde 1.5 metre derinliğinde çukur açılır ve iletken levhalar buraya dikey konumda yerleştirilir. Levhaların üst tarafa gelen uç kısımları matkap ile delinir ve topraklama kabloları buralara vida ile sıkıştırılarak bağlanır. Topraklama nasıl yapılır, bağlantı yapılan levhaların üstü toprak ile örtülür ve yüzey ile teması kesilmiş olur. Üst kısma içerisinde kum ve taş olmayan toprak yerleştirilmesine dikkat edilmelidir. Gerekirse toprak ısıtılarak konulmalıdır.

Topraklama Tesisatı Ürünleri

Topraklama nedir? Ne işe yarar? Topraklama, yönetmelikle belirlendikten sonra toprak direnci ve bina yapısına uygun tesisat malzemeleri seçilir. Topraklama sistemi birleştirme iletkeni bağlantı noktalarına, binanın temel topraklama, iletişim sistemi topraklayıcısı, binanın genel çelik konstüksiyonu, ısıtma sistemi, iletken malzemeden yapılan su tesisat boruları, iletişim kablolarının dış koruma iletken kılıfları, raylı sistemler, anten tesisatları, bina içerisindeki gaz hatları bağlanmalıdır. Tesisat yapımında, bakır levhalar, bakır çubuklar, galvaniz levhalar, galvanizli şeritler ve bakır kablolar kullanılmaktadır.

Topraklama Nasıl Olmalı?

Uçaklarda Topraklama Yapılır mı?

Uçaklar yerle bağlantıları olmadığı için binalarda yapıldığı gibi topraklama sisteminin kurulması mümkün değildir. Uçaklar için özel topraklama sistemleri bulunmaktadır. Peki uçaklarda topraklama ne işe yarar? Uçaklarda elektrik sistemleri için ortak bir nötr kullanır ve toprağa gereksinim olmadan çalışabilmektedir. Uçaklarda biriken statik elektrik deşarj edilebilmesi için uçakların kuyruk kısımlarında ve kanatlarında metal anten çıkışları bulunmaktadır. Yıldırım için uçaklarda paratoner kullanılmaya gerek yoktur. Uçakların dış yüzeyi yıldırımdan etkilenmeyecek şekilde izole edilmektedir.

Topraklamada Nelere Dikkat Edilmeli

Topraklama yapılırken topraklama elektrotunun bina temeli dışında bir alana yerleştirilmelidir. Binada kullanılan elektrik, su ve gaz şebekelerinin topraklama alanından uzak bir noktada olmasına dikkat edilmelidir. Bina yapılarına göre binalara çevresel olarak topraklama sistemi yapılabilmektedir. Yapılan topraklama işleminde bakır ve galvaniz şeritler kullanılır ve bina temeline en az 1 metre uzağa yapılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Solar Sistemlerde Yıldırımdan Korunma başlıklı makalemizde güneş paneli sistemleri, Solar Sistemler Nedir ve yüzey dokuma işlemi hakkında bilgiler verilmektedir.