Solar Sistemlerde Yıldırımdan Korunma

Solar sistemlerin kurulumunda jeneratörler kullanılmaktadır ve bu jeneratörler açık alanlarda barındırılmaktadır. Yıldırımdan korunma yönetmeliği, dönüştürücülerin açık havaya bağlanmasını bazı binaların bu durumdan daha fazla korunabilmesi açısından koyulmuştur. Yıldırımdan korunma yönetmeliği 

tam da bu nedenle oldukça önem taşıyan bir yönetmelik olarak uygulanmaktadır. Genel olarak yapılmış olan tesisatların tasarımıyla alakalı işlemlerin yapılıp yapılmadığını kontrol eden yönetmeliğe uyulması büyük önem arz etmektedir. Dalgalanma ve yıldırımdan korunma için yönetmeliğe uyulması gerekmektedir.

Solar sistemlerin sigorta şirketleri, yıldırım gibi doğal afetlere karşı elektriksel devre ve kabloların korunması gerektiğini bildirmektedir. Uzmanlar aracılığıyla bildirilen bu yıldırımdan korunma solar sistemlerinin aldığı önlemlerin kontrolünün yapılmasının gerekliliği de tespit edilmektedir. Yıldırımdan korunma yönetmeliği genel hatlarıyla bu biçimde tasvir edilmektedir.

Solar Sistemlerde Yıldırımdan Korunma

Yıldırımdan Korunma Yöntemi Nelerdir?

Yıldırımdan korunma yöntemleri, yıldırım çarpması durumunda oluşabilecek olan maddi ve manevi hasarları önlemek amacıyla tasarlanan solar sistemlerden oluşmaktadır. Yıldırımdan korunma yöntemleri dahili ve harici olarak ikiye ayrılarak sayılmaktadır. Bu biçimde yıldırımdan korunma yöntemleri hakkında bilgi vermek mümkün olmaktadır. Genellikle bu yöntemler aşırı gerilime karşı koruma, elektronik ve elektrikli bütün cihazlarda oluşabilecek hasarı önleme ve manevi kayıpları önleme gibi durumlar için kullanılmaktadır.

Solar Sistemlerle Yıldırımdan Korunması Gereken Yerler Nelerdir?

Solar sistemlerle yıldırımdan korunması gereken yerler genellikle hastaneler, okullar, üniversite kampüsleri ve binaları, milli kütüphaneler, meclis, belediye binaları, büyük işletmeler ve birçok vatandaşın içerisinde bulunduğu alanlar şeklinde sıralanmaktadır. Bu gibi yerlere solar sistemler kurularak yıldırım çarpması durumunda gerçekleşecek olan bütün felaketlerin önlenmesi, vatandaşın sağlığının sağlanması ve maddi hasarın önlenmesi sağlanmış olmaktadır. Solar sistemlerin önemi bu gibi yerler için oldukça büyük önem taşımaktadır.

Solar Sistemler Kurulmazsa Yıldırım Ne Gibi Tehlikelere Yol Açabilir?

Solar sistemlerin kurulmadığı ve kurulması gereken alanlarda yıldırımın düşmesi çok büyük tehlikelere yol açmaktadır. Bu tehlikeler;

1- Telefon hatlarına yıldırım düşmesiyle telefonlar patlamaktadır.

2- Faks hattına yıldırım düşmesi faksı parçalamaktadır.

3- Modem dönüştürücü gibi genel alanlarda kullanılan maddeler büyük hasar görerek bütün sistemi çökertmektedir.

4- Bilgisayarlar patlayarak insanlara büyük zararlar vermektedir.

5- Evin içerisindeki sıhhi tesisatlara denk gelen kablolara yıldırım düşerse suyu kullanan kişi sudan çarpılmaktadır.

6- Binanın dışarısından bir duvardan çarpan yıldırım ise bina içerisinde büyük derinlikte bir çukur açarak içeride bulunan bir kişiye fiziksel zarar vermektedir.

Solar Sistemlerde Yıldırımdan Korunma

Solar Sistemler Nedir?

Solar sistemlerin ikinci adı olan güneş paneli sistemleri daha çok bilinmektedir. Güneş enerjileri, sürekli bir biçimde süre gelen doğal afetlerin yaşanmasını engelleyebilen güneş ışığının enerjisinden yararlanılarak elde edilen sistemler olarak tanımlanmaktadır. 1970 yıllarının sonrasında, teknolojinin de gelişmesiyle güneş enerjisini kullanma ve bundan yararlanma fikri ilerleme göstererek solar sistemlerin oluşmasına öncü olmuştur. Maliyetin azaltılarak doğal afetlerden korunma yöntemlerini bularak çevreye zararı olmayan sistemlerin kullanılması bütün iş yerlerinin, binaların ve okulların tercihi olmaktadır.

Solar Sitemler Nasıl Yapılmaktadır?

Solar sistemler, kumların kullanımıyla güneş ışığını elektriğe çevirerek yüzde yüz saflıkla tercih edilen silikonların kullanılmasıyla yapılmaktadır. Pozitif kutupların oluşturulabilmesi için silikon maddelerinin içerisine bor elementi katılır ve kaynatılır. Silikonlar külçe şeklini alana kadar bu işlem devam etmektedir.

Sonrasında testere yardımıyla külçeler ince levhalar haline getirilmektedir. Levhaların özelliği yansıtmayı oluşturmak için de küçük piramitlerin kullanımıyla yüzey dokuma işlemi yapılmaktadır. Bu yapılan yüzey dokuma işleminin amacı yansıtmayı kullanarak güneş ışınlarının tutulmasını sağlamaktır. Sonrasında levhalara sıcak fosfor yedirilir ve arka yüzeye geçmediğine emin olunmaktadır. Bunların yapılmasındaki amaç pozitif ve negatif kutupların oluşmasını sağlamaktır. İki zıt kutup arasında oluşan elektron akımı elektrik akımının oluşmasını sağlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Reaktif Güç Nedir başlıklı makalemizde reaktif endüktif güç nedir, reaktif güç ve reaktif güç raporu hakkında bilgiler verilmektedir.