Topraklama Kablosu Fiyatı

Evlerin, dükkanların ve birçok yerin elektrik tesislerinde en büyük ihtiyaçlarından biri topraklama sisteminin doğru bir şekilde yapılmış olmasıdır. Herhangi bir şekilde elektrik kaçağı söz konusu olmaması için binaların ve yapıların topraklama sisteminin doğru oturtulması şartı bulunuyor.

İletken cisimlerle toprağa sıfır bir şekilde iletkenlik kazandıran topraklama kullanım alanları oldukça geniş olduğu için önemi de artmaktadır. Eğer kullanılan elektronik bir alet elektrik kaçağı bulunduruyorsa topraklama sistemi bu elektrik kaçağının toprak hattından geçmesini sağlıyor bu da elektrik çarpma ihtimalini oldukça düşüren etkenler arasında yer alıyor. Topraklama sistemi uygulanırken kullanılması gereken kablo ve topraklama çubuğu da bulunuyor.

Topraklama Kablosu Bağlama Önemi

Topraklama sisteminin doğru ve iyi bir şekilde yapılmasının kanuni bir zorunluluğu da bulunuyor. Topraklama sistemi doğru oturtulmadığı takdirde elektrik çarpması, elektrik kaçakları oluşabileceği için denetlemelerde sıkı tutuluyor. Topraklama da kullanılacak olan kablo bakır levha ya da bakır elektrotlara doğrudan bağlanıyor. Kabloların doğru noktalara bağlanması kullanılacak cihazların arızalanmasını, elektrik çarpmalarını engellemektedir. Yani topraklama yapılırken en önemli malzemelerden biri de topraklama kablosu olmaktadır. Topraklama kablosu fiyatı da hangi malzemeden olduğuna göre değişiklik gösterebiliyor.

Topraklama Ölçümü Nedir? Nasıl Olmalı?

Topraklama Kablosu Kullanım Alanları

Daha çok bakır olması tercih edilen ve iletkenlik işlevini gerçekleştirmeye yarayan topraklama kablosu fiyatı uygunluğu kullanım alanlarına göre değişiklik de gösterebiliyor. Kablo iletken ve yalıtkan olarak kullanılabiliyor. Elektrik enerjisini ileriye taşımaya yarayan iletken kablolar daha çok bakır ya da alüminyum olarak kullanılıyor. Yalıtkan kablolar da elektrik iletmeye yaramadığı için kağıt ya da lastikten yapılabiliyor. Bu da topraklama kablosunun fiyatının değişmesinde etkili olabiliyor. Kabloların amacına göre farklı kullanım alanları da oluyor. Enerji, kumanda, sinyal ve telefonların ayrı ayrı iletken ve yalıtkan kabloları söz konusu oluyor. Topraklama kablosu, büyük işletmelerde ve tesislerde de kullanılıyor.

Topraklama Kablosunu Anlama

Topraklama kablosunun bir yerde olup olmadığı elektrik prizi ya da kablo renginden anlaşılabiliyor. Faz kablo rengi olarak geçen kahverengi, siyah ya da gri olan kablo elektriğin bulunduğu kablo oluyor. Nötr kablo ise açık mavi renkten oluşuyor. Toprak kablosunun rengi ise sarı ve yeşil çizgili olmaktadır.

Topraklama Ölçümü Nasıl Yapılır?

Topraklama Çubuğu

Topraklama çubuğu, topraklama yapılacak olan işletme ve tesislerde hayati tehlikeyi ortadan kaldırmak için önemli bir işlev göstermektedir. Kaliteli, güvenli ve doğru bir topraklama sistemi yapmadan önce yapılacak olan tespitler de topraklama çubuğu kullanılmaktadır. Toprak içinde bulunan direncin ölçülmesi ve toprağa geçiş direncini azaltılması topraklama çubuğu ile sağlanıyor. İşlevi oldukça önemli olan topraklama çubuğu fiyatı da kullanılan alana ve malzemeye göre değişiklik gösterebiliyor.

Topraklama Çubuğu Özellikleri

Topraklama çubuğunun som bakır malzemeden ve normal bakırdan yapılabiliyor. Uzun ve ince bir şekilde tasarlanmış olan topraklama çubuğu fiyatı da bu malzemeye göre artıyor ya da azalabiliyor. Toprağa rahat bir şekilde ulaşabilmesi ve direnci ölçebilmesi, en uzun mesafeye inebilmesi de uzun ve ince olmasından kaynaklanıyor.

Topraklama sistemi kurulurken yapılacak olan elektrik sisteminin büyüklüğü, yayılma direncinin durumuna göre topraklama çubuğunun birden fazla kullanıldığı durumlar da oluyor. Bu gibi durumlarda topraklama çubukları yerleştirilirken aralarında bulunacak mesafe, topraklama çubuklarının uzunlukları de önemli oluyor. Bu durumlara karar verilmesi de topraklama çubuğu ile yapılacak olan toprak direnci ölçümünden sonra gerçekleştiriliyor. Çakılacak olan topraklama çubukları arasındaki bağ da örgülü ya da düz bakır tel ile gerçekleştiriliyor. Genel kullanımlarda her zaman çift topraklama çubuğunun kullanılması güvenlik açısından tercih ediliyor.

Bir önceki yazımız olan Topraklama Malzemeleri Nelerdir? başlıklı makalemizde Elektrot topraklama malzemeleri, topraklama malzemeleri ve topraklama nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.