Kompanzasyon Panosu Malzemeleri

Kompanzasyon panosu yapı olarak işletmelerin enerjilerini düzenleyebilmeleri için kondansatörler ve ölçü aletlerinin de beraberinde bulunduğu pano olarak bilinmektedir. Kompanzasyon panosu ile enerji şebekelerinde meydana gelen güç kayıplarını çözdüğü için işletmeler tarafından oldukça tercih edilmektedir. Bu sisteme bağlı olarak enerji üretimine ve dağıtımına yönelik artış sağlaması bu panonun ne kadar önemli ve gerekli olduğunu ortaya koymak için yeterlidir. Kompanzasyon panosu içerisinde bulunan malzemeler arasında;

  • Ampermetre,
  • Şalter,
  • Reaktif gücün kontrolünü sağlayan röle,
  • Kondansatör,
  • Kondaktör,
  • Güç Kondaktörleri,
  • Multimetre,
  • Enerji iletimini sağlayan bağlantı iletkenleri vb. gibi yer almaktadır.

Kompanzasyon panosu malzemeleri Uluslararası Elektrik Komisyonu’nun şartları, Türk Standartları göz önünde bulundurularak, Alman Standartları esas alınarak üretilmektedir. Kompanzasyon panosu malzemeleri için gerekli fiyat listesi hazırlanacak olan panonun kapasitesine göre değişiklik göstermektedir.

Kompanzasyon Panosu Malzemeleri

Kompanzasyon Panosunun Büyüklüğü

Kompanzasyon panolarının yüksekliği 200 ile 210 cm derinliklerinin ise 40 cm’den az olmaması gerekmektedir. Panoların enine özellikleri ise tesislerin yapısına göre değişiklik göstermektedir.

Kompanzasyon Panosu Montaj İşlemi

Kompanzasyon panosu malzemeleri tamamlandıktan sonra montaj işlemine başlanabilir. Pano montajı gerçekleştirilirken; elektrik panosu bölümüne yerleştirilecek olan malzemeler için önceden yer hazırlama işlemi tamamlanır. Panolar at ve üst bölümden oluştukları için rayların üzerinde bulunan kondansatörler bulunmaktadır. Panonun orta bölümüne ise kondaktör ve bara yetiştirme işlemi yapılır.

Elektrik panosunda bulunan kapaklar üzerine sinyal lambalarının montajı yapılır. Pano kapağına kare biçiminde açılan reaktif enerji rölesi yerleştirilmektedir. Röle vida aracılığı ile sıkıştırılarak saç ile bağlantı kurması sağlanır.

Elektrik panosunun orta kesimi de yine pano doğrultu şeması ile aynı doğrultuda kondaktör montajı yapılmaktadır. Kondaktöre yalıtkan malzemeler konularak çevreye ısı yayması amaçlanmaktadır. Isının yayılması ile birlikte dışarıya atılabilmesi için havalandırma sistemi de yapılması gereklidir.

Kesici şalterlerin kumanda bölümüne gerçekleştirilmesi gerekiyor. Pano imalatının yerleşim projelerine göre ön planda olacak biçimde yerleştirilmesine dikkat edilerek montaj işleminin yapılması büyük önem taşımaktadır. Montaj işleminden sonra panonun gövdesine sacın geri kaymasını engellemek için noktalama işlemi yapılır.

Baraların panonun büyüklüğüne göre kesilmesinin ardından şekil verme işlemi yapılır. Bu işlem esnasında baraların çatlamamasına ve kesitin incelmemesine oldukça dikkat edilir. İzolatörler yardımı sayesinde de panonun gövde bölümüne montaj işlemi yapılır. Montaj işleminin tamamlanmasının ardından baraların sarı, kırmızı, mavi ya da kahverengi gibi renklere boyanma işleminin yapılması gerekiyor.

Kondansatörlerin uçlarının soket veya cıvata ile kondansatörün ucuna direkt olarak bağlanması gerekiyor. Kondansatörlere bağlanan kablolar ile kondaktöre bağlanan kabloların birbiri ile karşılaşmaması için kablolar kondaktör çıkışına bağlanmalıdır. Kondansatörlerin her faza sigortalanması ve topraklamasının yapılması ile kompanzasyon panosunun kurulumu tamamlanır.

Kompanzasyon Panosu Malzemeleri

Kompanzasyon Panosu Ne İşe Yaramaktadır?

İşletmelerin enerji kat sayılarını düzenleyebilmeleri için ihtiyaç duyulan pano olarak bilinen kompanzasyon panosunun birçok yararı bulunmaktadır. Bu panolar reaktif gücün en yakın alanda üretilmesini ve elektrik sistemlerinin en iyi koşullarda çalışmasını sağlamaktadır.

Kompanzasyon Panosunu Kimler Yaptırmaktadır?

Genel olarak bakıldığında kompanzasyon panolarının büyük işletmeler tarafından yapıldığı bilinmektedir. Büyük şirketler bu panolar sayesinde enerjiyi hem kolay üretebilmekte hem de enerji üretimini ucuza mal edebilmektedir. Bu durumda büyük işletmelerin kompanzasyon panosu yaptırma konusunda oldukça önde olmalarını sağlamıştır.

Kompanzasyon Panolarının Fiyatları

Kompanzasyon panolarının fiyatı ile ilgili olarak net bir bilgi vermek neredeyse imkansız durumdadır. Çünkü bu panonun yapılması için kurulumu yapılacak işletmelerin özelliği yapısı ve mekan hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Bunun için de öncelikli olarak panonun kurulumunun yapılacağı işletmeye önceden gidilerek ön fizibilite çalışmaları yapıldıktan sonra fiyat verilmesi uygun görülmektedir.

Bir önceki yazımız olan Topraklama Malzemeleri Nelerdir? başlıklı makalemizde Elektrot topraklama malzemeleri, topraklama malzemeleri ve topraklama nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.