Galvaniz Topraklama

Topraklama; elektrik enerjisinin güvenilir şekilde tesis edilmesi için uygulanan ve uygulanması gereli olan unsurlardan biridir. Yüksek elektrik geriliminin doğrudan toprağa iletilmesi sağlanarak, can ve mal güvenliği önceden korunmuş olur.

Topraklama işlemi, çeşitli iletkenler aracılığı ile cihazların zarar görmemesi için uygulanır. Galvaniz topraklama şeritleri, inşaatlarda sıcak daldırma yöntemi ile uygulanan en temel topraklama yöntemlerinden biridir.

Galvaniz Nedir? Ne İşe Yarar?

Elektrik sistemlerinde kullanılan bakır materyallerin, çeşitli madenlerle kaplanmasına galvaniz denir. Kelime manası olarak ”Gümüş Banyosu” veya ”Platin Banyosu” olarak nitelendirilen galvaniz işlemi, iletken olan bakır maddelerin, tehlike arz etmemesi için yapılan güvenlik kaplaması olarak değerlendirilebilir.

Ekonomik şekilde sunulan galvaniz topraklama şeridi fiyatı aynı zamanda avantaj sağlar. Tesislerde arızların oluşmasını önlediği ve cihazların korumasını sağladığı için ekonomiktir. Sıcak daldırma tekniği denilen ve eritilmiş çinkoya batırılan bakır maddeler, tüm hava koşullarına ekstra dayanım sağlar.

Galvaniz Topraklama

Elektro Galvaniz Nedir?

Galvaniz topraklama işlemi için kullanılan kaplamalar, elektrik sistemlerinde kullanılacak metallerin elektrotlarla kaplanması yöntemidir. Galvaniz çeşitleri arasında yer alan materyal, anot ve katot elektrotlarının çinko ile kaplanması şeklinde yapılır. Metal malzemenin yüzey kısmına uygulanan elektrotlar, pasivasyon işlemiyle sabitlenir.

Galvaniz Topraklama Nasıl Yapılır?

Yapılardaki elektrik güvenliğinin sağlanması için topraklama işlemi yapılır. Yapıların inşaat aşamasında yapılan galvaniz topraklama uygulaması, inşaat demirlerine uygulanır. Bu demirlere galvaniz şeritler uygulanarak, binaların daha yapım aşamasında iken güvenliği sağlanmış olur.

Galvaniz şeritler genellikle 3- 4 mm kalınlıklarda kullanılır. Genişlikleri ise kullanılacak alana bağlı olarak genellikle 30 ila 40 mm boyutlarında seçilir. İnşaatların tüm demir ögelerine sıcak daldırma tekniğiyle uygulanır ve elektrik şebekeleriyle alakalı güvenlik, ilk aşamadan itibaren sağlanmış olur.

Galvaniz Topraklama Şeritlerinin Özellikleri

Galvaniz topraklama şeridi fiyatı, ürünlerin temel özelliklerini ve kalitelerini belirleyen faktörlerdir. Topraklamanın ideal ve etkin şekilde yapılması, şeritlerin niteliğine bağlıdır. Ayrıca kaliteli ürün kullanmak, can güvenliğinin sağlanması ve uzun ömürlü kullanım avantajı sağlar. Galvaniz şeritlerde bulunması gereken temel özellikler şu şekilde sıralanabilir;

  • Korozyona karşı dayanıklılık
  • Sıcak daldırma
  • Kalite standartlarına uygun olması
  • Montaj kolaylığı sağlaması
  • Kaplama tokluğunun nitelikli olması

Galvaniz topraklama şeritleri, ISO 9001 kalite standartlarına uygun olması gereklidir. Ayrıca; yıldırımdan Korunma Sistem Bileşenleri (LPSC) Standardına uygun imal edilmiş olması, ürün bandında TSE EN 62561-2 sertifikasyonu bulundurması gereklidir.

Galvaniz Topraklama

Galvaniz Topraklamada Kullanılan Ölçüler

İnşaatlarda genel olarak kullanılan galvaniz şeritler, 30×3,5 ölçülerindeki ürünlerdir. Hem yıldırımdan korunma sisteminin uygulanması hem de elektriksel güvenliğin sağlanması için, bina ve tesislerin yapım aşamalarında uygulanırlar.

Temel topraklaması işlemleri, yaygın olarak galvaniz şeritlerden yapılır. Sıcak daldırma özelliği ile toprak geçiş direnç değerinin elde edilmesi maksadıyla kullanılır. 30×3,5 iletken galvaniz şeritler, temel topraklayıcılarda ring şeklinde uygulanır. Diğer şerit ölçüleri arasında ise; 30×3, 40x340x4 mm seçenekleri bulunuyor.

Galvaniz Şeridi Fiyatları

Topraklama şeritlerinde temel özellik, korozyona karşı dayanımlarıdır. IEC standartlarına uygun ürünlerin tercih edilmesi, elektriksel güvenliğin sağlanmasına ve uzun ömürlü kullanılmasına olanak sunar. Galvaniz topraklama şeridi fiyatı, ürünlerin marka ve ölçülerine göre farklılık göstermektedir. Özellikle mikron kaplama olmaları gereken ve TSE standartlarına uygun niteliklerdeki ürünlerde, kalınlık ve genişlik boyutlarına göre fiyat belirlemesi yapılır.

Yıldırımdan korunma sistemlerinde kullanılan bakır öğeler, inşaatlara yapı masraflarını doğrudan etkileyen ve maliyeti artıran materyallerdir. Bakır kullanma zorunluluğu bulunmadığı için galvaniz topraklama şeritleri ekonomik avantaj sağladığı için son yıllarda en çok tercih edilen yöntemler arasında yer alıyor. Yapı ve can güvenliğinin korunması, cihazların güvenliğinin sağlanması için profesyonellikle uygulanması gereklidir.

Bir önceki yazımız olan Topraklama Malzemeleri Nelerdir? başlıklı makalemizde Elektrot topraklama malzemeleri, topraklama malzemeleri ve topraklama nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.