AG Paradufr Fiyatları

Elektrik enerjisi, tüm sanayi sektörünün en önemli kaynağıdır. Bu kaynaktan faydalanılırken en verimli şekilde ve kesintisiz faydalanma yolları araştırılmaktadır. Alçak gerilim parafudr ürünleri tüm elektrik sistemlerini, yıldırım, ani gerilim değişimleri, şebeke pikleri, harmonikler gibi zararlı akım darbelerine karşı korumak için görev yapmaktadır.

Endüstriyel alanlarda elektrik enerjilerinde yaşanacak ani kesintiler, ekonomik olarak büyük zararlara yol açabilecektir. Elektriksel zararların önüne geçebilmek için sürdürülebilir üretim ve koruma yöntemleri olarak ag parafudr seçimi büyük önem kazanmaktadır. AG parafudr sistemleri, paratoner bulunan tesislerde, paratoner iletkenleri çıplak olarak inen yerlerde mutlaka kullanılmalıdır.

AG Paradufr Fiyatları

Ürün Seçimi

Ülkemizde Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve bazı kuruluşların ortak yapmış oldukları çalışmalarda, iki yıl içerisinde 41 farklı noktaya 7 milyon civarında yıldırım düşmesi gerçekleştiği ve bu yıldırım düşmelerinde akımların 300 KA seviyelerine kadar çıkabildiği tespit edilmiştir. Bu kadar yüksek bir gerilim temas ettiği yerde büyük yangınlar çıkartabilecek güce sahiptir. Bu nedenle ag parafudr seçimi doğru yapılmalıdır. Yapıların durumlarına göre kullanılması gereken sistemlerin özelliklerine göre ag paradufr fiyatları yüksek olabilir. Önemli olan tesisler için doğru ürünlerin seçiminin yapılması ve sisteme dahil edilmesidir. Ürün seçimi öncesinde yapıların tüm tesisatları ve konumlarına göre risk analizleri ve ölçümleri yapılmalı, ihtiyaç olan ürün özellikleri belirlenmelidir.

Parafudr Özellikleri

Tesislerde yıldırım olayları ya da farklı nedenlerle oluşabilecek yüksek akım tehlikelerini önlemek için, oluşan akımın toprak ile kısa devre yapmasını sağlayan, yüksek akımın sisteme zarar vermesini önleyen cihazlar parafudr cihazlarıdır. Sisteme dahil olan tüm cihazların yüksek gerilimlere karşı korunabilmesi için ag parafudr seçimi doğru yapılmalı, ürün özellikleri doğru belirlenmelidir. Oluşan aşırı gerilimleri toprak ile buluşturan ve nötr duruma getiren alçak gerilim parafudr ürünleri sistemi en iyi şekilde koruyacaktır. Parafurd ürünleri, yüksek gerilim, orta gerilim ve alçak gerilim olmak üzere 3 gruba ayrılmaktadır.

Parafudr Çeşitleri

Parafudr cihazları ani aşırı gerilim ve yıldırım darbelerine karşı tüm tesisatı koruma altına alan ürünler olarak görülmektedir. Alçak gerilim parafudr cihazları 3 çeşittir. Bunlar B sınıf, C sınıfı ve D sınıf parafudr cihazlarıdır.

B sınıfı parafudr, yıldırım olaylarına karşı koruma yapmaktadır. Ana panolarda kullanılır ve genellikle 100 KA, 50 KA ya da 25 KA olarak kullanılmaktadır.

C sınıf parafudr, ani aşırı gerilim durumlarına karşı koruma göreve yapmaktadır. Maksimum 40 KA ya da 20 KA olarak kullanılır.

D sınıfı parafudr cihazları daha hassas korumalar için kullanılmaktadır. Sistemlerde 10 KA koruma yapmaktadır.

AG Paradufr Fiyatları

Parafudr Fiyatları

Tüm yapılarda elektrik sistemlerinde koruma görevi yapan parafudr ürünleri, teknolojik çalışmalar ile sürekli yenilenmekte ve geliştirilmektedir. Ag paradufr fiyatları ürün özelliklerine göre değişmektedir. Parafurd çeşitleri kullanım alanlarına göre farklı sınıflarda olduğundan, parafudr fiyatları kullanım alanlarına, tesisat yapısına, topraklama sistemi ve direnç ölçümlerine göre değişecektir.

Neden B Sınıfı Parafudr Tercih Edilir?

Endüstri sanayilerinde enerjinin sürdürülebilir olması en önemli iştir. Yaşanabilecek kesintiler birçok zararı birlikte getirecektir. Bu nedenle ani aşırı gerilimler, yıldırım olayları sonucu oluşacak yüksek gerilimlerin elektrik tesisatına ve donanımlarına zarar vermemesi için güçlü koruyucu özelliği olan B sınıfı Tip 1 alçak gerilim parafudr ürünleri tercih edilmektedir. Çoğu sistem için sadece B sınıfı parafudr ürünlerinin kullanılması yeterli gelmeyebilir. Bunun için yapılacak ölçümler ile farklı noktalarda, C sınıfı ve D sınıfı parafudr cihazlarını da kullanmak faydalı olacaktır. Diğer bir konuda kullanılacak olan parafudr cihazlarının limp değerlerinin doğru tespit edilmesi ve uygun limp değerine sahip ürünlerin kullanılması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Solar Sistemlerde Yıldırımdan Korunma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.