Yıldırımdan Korunma Yolları Nelerdir?

Doğa olaylarının insan hayatına zarar verdiği durumlara sıklıkla rastlanabilir. Bunun nedeni doğal afetlerin insanların tarih boyunca çeşitli yok oluşlara ve yaralanmalara neden olmasıdır. Bazen engellenmeyecek kadar büyük bir durumun olması bazen de engellenmesi için alınacak önlemlerin bilinmemesi bu konudaki sonuçlar etkiler. Yıldırım da bu durumlardan bir tanesidir. Yıldırımdan korunma yolları nelerdir sorusunun cevabını bilmediği için zarar gören insanların olduğu düşünüldüğünde büyük oranda bu konuda bilinçlendirme gerektiği konusuna karar verilebilir. Bunun için öncelikle yıldırımın ne olduğu ve verebileceği zararlar bilinmelidir. Bunların bilinmesi önlem alınması gerektiği konusunda karara varılmasını kolaylaştıracaktır.

Yıldırımdan Korunma Yolları Nelerdir?

Yıldırım Nedir?

Yıldırım ile şimşek kavramları sıklıkla birbirine karıştırılır. Bunun nedeni görünüşte ikisinin de aynı görünmesidir. Yıldırım bulutların en üst katmanlarında meydana gelen pozitif enerji yüklemesinin en alt katman olan toprakta meydana gelen negatif yükleme ile transferi olarak tanımlanabilir. Bir anlamda yüklü bir elektrik akımı olarak değerlendirilmelidir. Şimşek ise sadece bulutta gerçekleşen bir olaydır. Bulutların içinde gerçekleşen bir enerji yüklemesidir. Bunun için şimşeğin verebileceği zarar ile yıldırımın verebileceği zarar arasında büyük farklılık vardır. Yıldırımdan korunma yolları nelerdir sorusunun cevabını anlamak için neden meydana geldiğini bilmek de önemlidir. Yıldırımdan korunma sistemleri hakkında da bilgi sahibi olunmalıdır.

Paratoner Nedir?

Yıldırımdan korunma sistemleri arasında en sık bilinen ve kullanılan yol paratonerdir. Paratoner oluşan yıldırımın insanlara veya çevreye zarar vermesini önleyecek bir yapıdır. Bunun anlamı yaklaşan yıldırımın hapsedilmesi ve yayacağı enerjinin paratoner sayesinde toprağa tekrar iletileceğidir. Bu nedenle zarar verme olasılığı olan bu enerji toprağa hapsedilerek zararı en aza indirgenecektir. Bunun için binaların yüksek noktalarına takılan paratoner yıldırımdan korunma sağlar.

Nasıl Korunur?

Yıldırımdan korunma yolları nelerdir? sorusunun cevabını merak edenler için ilk olarak bilinmesi gereken konu, paratoner olan binaların yakınındaki toprak kısımlardan uzak durmaktır. Yağmurlu bir havadayken yapılması gerekenler ise;

  • Islanacak kadar yağmuru bir hava olduğunda mutlaka yağmur kesilinceye kadar korunabileceğiniz bir alanda kalmalısınız.
  • Tek başına olan ağaçlardan da uzak durmak gerekir. Çünkü tek başına olan ağaç iyi bir elektrik iletkeni olacağından dolayı yıldırımı çekebilir.
  • Elektrik direklerinden de uzak durulmalıdır.
  • Kapalı alan bulamadığınızda yapmanız gereken ise insanlardan uzaklaştığınızdan emin olduktan sonra yere çömelmektir. Olabildiğince ayaklarınızı birleştirmeli ve başınızı da yere doğru eğmelisiniz. Bu durum ayakta durmaya göre daha korunaklı bir yoldur.
  • Yıldırımlı havada şemsiye de taşımamak gerekir. Sivri uçlu ve metal cisimler de oldukça tehlikelidir.
  • Aynı yere tekrar yıldırım düşmeyeceği konusunda bir yanılgı olduğu unutulmamalıdır. Aynı yere 15 kez yıldırımın düştüğü durumlar yaşanmıştır. Yıldırım düşen yerden uzaklaşılmalıdır.

Yıldırımdan Korunma Yolları Nelerdir?

Yıldırımın Zararları

Yıldırımdan korunma sistemleri arasındaki en etkili yol paratoner olan binalarda yaşamaktır. Çünkü yıldırımın sandığınızdan daha fazla zararı olabilir. Yıldırımın düşme şekline göre meydana gelen zararların da boyutu artar. Yıldırımın direk düştüğü olaylarda zararın en büyüğünden bahsedilir. Kişinin elinde bulunan bir cisme doğrudan yıldırım düşmesi oluşabilecek en kötü durumdur. Böyle bir durumda deride ciddi yanıklar oluşabilir. Ayrıca solunum yetmezliği ve kalp durması da bir başka etkidir. Ölümle sonuçlanan durumların sayısı da az değildir.

Yıldırım Anında Güvenli Yerler

Yıldırımla karşı karşıya kalındığında dikkat edilmesi gereken bir başka konu ise yıldırımın hangi alanlarda daha az zarar verdiğidir. Tepesinde paratoner olan binalar oldukça güvenlidir. Ayrıca otomobil de aynı şekilde lastiklerinin elektriği toprağa iletmesinden dolay güvenilir alanlar arasında yer alır.

Bir önceki yazımız olan Solar Sistemlerde Yıldırımdan Korunma başlıklı makalemizde güneş paneli sistemleri, Solar Sistemler Nedir ve yüzey dokuma işlemi hakkında bilgiler verilmektedir.