Trafo Nedir? Ne İşe Yarar?

Trafo, elektrik enerji aktarımı yapan bir alettir. Devreler arasında kurulan trafo 2 ve daha fazla devre arasındaki iletişimi sağlar. Alternatif akım olarak da bilinen trafo alternatif akım devreleri içerisinde bulunur.Doğru akım devreleri içerisinde kullanılmaz.

Temel olarak bir dağıtım görevi almaktadır. Akımı birden fazla devre arasına dağıtma akımların ayarını ayarlayarak düşürme veya çoğaltma işlemini yapar.

Gerilim ve akım ayarlamalı yapılırken herhangi bir frekans üzerinden oynama görülmez. Direk olarak ayarlamalar yapılır. Enerji aktarımı yapabilmesi için elektromanyetik arası olması gerekir. İçerisinde oluşan algoritmada gerilim yükselirken akım düşmektedir. Daha uzak yerlere iletilen enerjiler yüksek güç kaybına neden olur. Gerilim yükselirken gücün çok fazla kaybolmaması için akım düşürülür. Böylelikle dengeli bir dağıtma görevi gerçekleşmiş olur. Oluşan bilgiyle beraber trafo nedir ne işe yarar sorusu tamamen öğrenilmiş olacaktır.

Trafo Nedir? Ne işe yarar?

Trafo Çalışma Şekli

İletkenler arasına elektrik enerjisini dağıtır. Birinden birine iletmektedir. En basit oluşturulan bir trafo iki bobin ve nüve ile oluşur. Bobinlerde oluşan akımlar nüveler üzerine geçerek manyetik bir akı oluşur. Bu oluşan akı sürekli kendi yönünü ve şiddetini değiştirerek çalışır. İki bobin arasında gerçekleşen manyetik alan sonrasında trafo kendi görevini yerine getirmektedir. Genel olarak bu prensip üzerinde çalışan bir alettir. İçerisinde görülen her fiziksel hareketin belirli sembolleri bulunur. Belirli formüller ve semboller vasıtasıyla oluşan trafo oldukça başarılı bir şekilde çalışma şekli oluşturmaktadır.

Trafo Çeşitleri

Trafoların kendi arasında ve içerisinde belirli çeşitleri bulunur. Genel olarak bilinen 3 çeşidi vardır. Bunlar;

– Mantel Tipi

– Çekirdek Tipi

– Dağıtılmış Tip

Çekirdek tipi bir trafo çok fazla güçlü olmasından dolayı güçlü ve gerilimi yüksek alanlarda tercih edilir. İçerisindeki nüvenin kesitleri her alana aynı şekilde uygulanır.

Mantel tipi bir modelde ise nüve sabit bir şekilde kalır ve 2 tane sargı orta taraftan iki tarafa doğru sarılır. Çekirdek trafoların tam tersi olarak daha düşük güçte ve gerilimleri alçak seviyede hareket eder.

Dağıtılmış tip sargı modelinin sarılmasıyla ilgili dışarıdan artı şekline benzer. Akımları en düşük olan trafolar olarak bilinir. 4 ayaklı bir şekilde bulunurlar.

Trafo Kullanım Amacı

Kullanım amaçlarında 5 farklı şekilde karşımıza çıkar. Bunlar;

– Oto

– Yalıtım

– Alçaltıcı

– Yükseltici

– Ölçü trafoları olarak bilinir.

Hepsinin kullanım amaçları farklıdır. Oto trafolar küçük boylarıyla oldukça yüksek verimlerin alındığı aletlerdir. Yalıtım trafoları ise isminden de anlaşılacağı üzere iki devre arasında bulunan yalıtımı en iyi şekilde iletmektir. Alçaltıcı ise en yaygın bilinen trafolar arasında gelir. Cep telefonu şarjı gibi alanlarda kullanılır. Yükseltici ise televizyon gibi aletlerin içerisinde yer alır. Yüksek trafoların olduğu yerlerde trafo binası gibi alanlarda kullanılan trafo ise ölçü olarak bilinir.

Trafo Nedir? Ne işe yarar?

Trafo Fiyatları

Basit alanlardan yüksek alanlara kadar birçok yerde kullanılan trafo nedir ne işe yarar ile ilgili hangi alanda kullanacağınıza bağlıdır. Küçük devreler için 10 TL gibi bir fiyatlara bulabilirsiniz. Minimum bu seviyelerden başlayan fiyatlar şartlara göre değişiklik gösterir.

Trafo Binası

Enerji iletimini sağlayan trafo binası yüksek gerilimlerin geçtiği alandır. Büyük bir mekanizmaya sahip olan bu alanda genel olarak dağıtım yapılmaktadır. Dağıtımın temel noktası olarak bilinen bu alanda elektrik kesintisi gibi olaylarda beslenilen yükleri diğer alanlara devredebilir. Bu alanda enerji sürekliliği esas alınır ve herhangi kopmalarda veya trafo arızalanma olaylarında diğer trafo devreye girerek sorunu çözer.

Bir önceki yazımız olan Solar Sistemlerde Yıldırımdan Korunma başlıklı makalemizde güneş paneli sistemleri, Solar Sistemler Nedir ve yüzey dokuma işlemi hakkında bilgiler verilmektedir.