Trafo Fiyatları

Trafo fiyatları modeli ne gücüne göre değişiklik göstermektedir. Daha önce kullanılmamış modeller ile ikinci el trafo fiyatları arasında farklılıklar elbette olacaktır. Kullanım amacınıza ve TEDAŞ onaylı olup olmadığına alırken dikkat etmeniz gerekmektedir. Geçmeli olarak plugin busing tercih edilirse fiyatlarda değişiklik göstermektedir. Kullanım alanına göre gerilim türüne karar verilmelidir.

Trafo KVA Özellikleri

Markanın tedaş onaylı olması, genleşmenin hermetik tip, soğumanın nasıl sağlandığı, bağlantı şekli, aşırı gerilim yüzünden çalışma şekli ve TSE standartlarına uygun şekilde üretilip üretilmediği oldukça önemlidir. Bu özellikler trafo fiyatları üzerinde oldukça etkili olmaktadır. Trafoyu almadan önce özelliklerine ve standartlara uygun olarak üretilip üretilmediğine de dikkat edilmelidir. Trafoların bağlantı şekilleri de kVA modellerine göre değişiklik göstermektedir. 50 kVA ile 800 kVA modellinin bağlantı şekli farklılık gösterir aradaki bu farklılıklarda trafo fiyatları içinde geçerli olmaktadır.

Trafo Fiyatları

Trafo Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Trafo ihtiyacınızı karşılamak için öncelikle hangi amaçla nerede kullanacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Daha önce kullanmış olduğunuz trafonun yetersiz kalması durumda değişime gidebilirsiniz. Gerilimin dalgalandığı yerlerde regüleli trafolar kullanılmamalıdır. Özellikle tozlu ve ya sıcak olan ortamlarda kuru trafolar tercih edilmemelidir. Yağlı tip trafolar daha çok tercih edilmektedir. Yeni nesil trafoları alırken sargı modellerine de özellikle dikkat edilmelidir. Ayrıca trafo fiyatları yanında firmaların size yedek parça ve servis imkanı sağladıklarından da emin olmalısınız.

Trafoda Soğutmanın Önemi

Trafonun soğutulma amacı sargıların üzerinden akım geçtiğinde sargılar ısınmaktadır. Yük miktarı trafoda arttıkça ısınma da o kadar artmaktadır. Isınma yüzünden sargılarda hasar meydana gelmektedir. Bu hasarın önüne geçmek için, sargıların olduğu tankın içine yağ konularak hava akımı dolaşımı sağlanarak soğumanın gerçekleşmesi amaçlanmaktadır. Son dönemlerde trafo alımlarında yağlı tip trafolar tercih edilmektedir.

Güç Trafosu

200 KVA üzerindeki uygulamalarda tercih edilen trafo türü güç trafosu olmaktadır. Bu trafo türü trafo fiyatları içerisinde biraz daha pahalı olan trafo çeşidi olmaktadır. Trafo fiyatlarının yüksek olması nedeniyle yüklenmesine de ayrıca önem gösterilmelidir. Trafoların ağırlıkları da oldukça fazla olmaktadır. Bu nedenle seçim yapıldıktan sonraki aşamada yüklenmesi ve kurulumuna da ayrıca dikkat edilmelidir. Trafoların güçlerini doğrulamak için yapılması gereken standart testleri kontrollü bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Aynı zamanda yalıtım direnci testleri de yapılmalıdır. Büyük olan trafolarda yerleştirme de vinç ile yapılmalıdır. İç parçaların denetimi de yerleştirildikten sonra mutlaka yapılmalıdır. Bağlantılar dikkatli bir şekilde yapıldıktan sonra ses düzeyinin de kontrolü sağlanmalıdır.

Trafo Fiyatları

Akım Trafosu

Akım trafosunu da seçerken kullanım amacı modeli ve özellikleri oldukça önemlidir İyi bir enerji tasarrufu sağlamak için bu tip trafolar tercih edilmektedir. Fiyatları da seçeceğiniz özelliklere göre değişiklik göstermektedir. Kullanım amacına göre birçok tarzda üretilmiş olan akım trafosu çeşitleri bulunmaktadır. Ölçüm yapan akım trafoları da bulunmaktadır. Ölçüm yapılması istenen durumlar için tasarlanmış modeller olmaktadırlar. Büyük avantajlar sağlamak ve kullanım kolaylığından faydalanmak için bu tür trafolar tercih edilmektedir.

Teknik özelliklerin doğru bir şekilde belirlenmesinden sonra seçeceğiniz trafo türüne göre fiyatlar da farklılık göstermektedir. Bu aşamada doğru özelliklere ve kullanım amacına doğru bir şekilde karar vermeniz gerekmektedir. Ürünü seçerken standartlara uygun olup olmadığının iyice araştırılması da oldukça önemlidir. Aynı zaman da kullanım kolaylığı ve kullanım süresi de oldukça önemli bir konu olmaktadır. Trafoların kullanım, amaçları modelleri ve güçlerine göre fiyatlar değişmektedir. Fiyatlar, kişiler için önemli bir konu olsa da ihtiyacınız doğrultusunda karar vermeniz daha önemli olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Trafo Direği başlıklı makalemizde alçak gerilim dağıtım, Trafo Direği ve Trafo direkleri hakkında bilgiler verilmektedir.