Trafo Fiyat Listesi

Trafo ya da transformatör; elektrik dağıtımını gerçekleştirmekten sorumlu olan bir araçtır. Ancak bu aracın temin edilmesi o kadar hafife alınmamalıdır. Ne de olsa hem can güvenliği hem de yaşam alanlarının kalitesi ve kesintisiz enerji ihtiyacı için trafolar hayati önem arz eder. Bu nedenle de muhakkak bu alanda deneyim sahibi, keza kaliteli üretim gerçekleştiren kendisini kanıtlamış bir firmadan temin edilmesi icap edecektir. Elbette trafo üreticileri Türkiye’de çok sayıda yer aldığından dolayı buna karar vermek çok kolay olmayacaktır ve geniş kapsamlı bir araştırma yapılarak en doğru kararın verildiğinden emin olunması gerekecektir.

Trafo Fiyat Listesi

Trafo Binası da İhmal Edilmemeli

Her şeyden önce trafo üreticileri sadece trafolar ile sınırlı kalmayarak genellikle trafo binası satış ve pazarlama hizmetleri de sunarlar. Trafo binalarının temin edilmesi öncelikli olarak trafoların açık alanda yer almasını engeller; bu da elbette güvenlik önlemi alınması demektir. Bunun yanı sıra trafo binası; trafonun dış faktörlerden olumsuz yönde etkilenmesi konusunda da son derece yararlı olacaktır. Bu faktörlerin başında da öncelikli olarak hava şartları ve birtakım doğa olayları gelir. Hem trafonun zarar görmesi engellenecek hem de yağmur, kuvvetli rüzgar gibi olaylarda çevreye verilmesi muhtemel olan zararlar trafo binası sayesinde tamamen önlenmiş olacaktır.

Trafonun Amacına Dikkat Edilmeli

Trafo konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi de trafonun hangi amaç için kullanılacağıdır. Ne de olsa her trafo her amaca uygun olamaz ve aynı zamanda her trafonun her yükü kaldırması da mümkün olamayacaktır. Söz misali bir mahalleye elektrik sağlayacak trafo ile küçük bir siteye elektrik sağlaması beklenen trafolar aynı dayanıklılık ve benzeri özelliklere doğal olarak sahip olamayacaktır. Bu nedenle her şeyden önce trafonun hangi amaç için kullanılacağı belirlenmeli; akabinde trafo üreticisi ile iletişime geçilerek trafonun tedariki konusunda anlaşılmalıdır.

Trafoların Onarım ve Bakımları

Trafolar elbette zaman zaman sorunlar çıkarabilecektir. Aynı zamanda herhangi bir sorun olmasa dahi bunun önüne geçebilmek adına trafoların bakımlarının da düzenli bir şekilde ve eksiksiz yapılması icap edecektir. Bu bakımların yapılabilmesi adına da alanında uzman ve deneyim sahibi bir trafo servis firması ile anlaşmak şarttır. Servis ve bakım hizmetleri pek çok trafo kullanıcısı tarafından gereksiz masraf olarak görülebilse dahi bunların uzun vadede çok daha yüklü masrafları engelleyeceği ve güvenlik ile yaşam alanlarının kalitesi açısından çok büyük etkiler göstereceği hiçbir zaman unutulmamalıdır.

Trafo Fiyat Listesi

Trafo Fiyatları Neye Göre Değişir?

Trafo fiyatları son derece değişken olabilir. Her şeyden evvel trafo fiyat listesi üzerinde değişkenlik meydana getiren sebeplerden bir tanesi trafonun dayanıklılığıdır. Bu da kullanım amacına göre değişecektir. Ne de olsa her trafonun kaldırabileceği bir yük bulunmaktadır. Öte yandan trafoların üretiminde kullanılan malzeme kalitesi ve işçilik kalitesi, keza trafonun kullanım ömrü de trafo fiyat listesi üzerinde etkili olacaktır.

Trafonun Güvenliğine Önem Verilmesi Şarttır

Son olarak trafo fiyat listesi üzerinde etkili olan en önemli faktörlerden bir tanesi de trafonun sahip olduğu güvenlik donanımlarıdır. Bu bağlamda izolasyona çok önem verilmesi lazımdır. Gerçekten trafoların izolasyonu başarılı bir şekilde sağlanırsa insan hayatı da tehlikeye düşmeyecektir. Aksi halde en ufak bir temas durumunda trafoya ait elektrik devresinin temas eden insan üzerinde tamamlanması söz konusu olacak ve bu da sonucu ölüme dek varabilen kazalara yol açabilecektir. Bu nedenle şebekelerde izole trafo olması pek çok tehlikenin de önüne geçecek, hayat kurtarıcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Solar Sistemlerde Yıldırımdan Korunma başlıklı makalemizde güneş paneli sistemleri, Solar Sistemler Nedir ve yüzey dokuma işlemi hakkında bilgiler verilmektedir.