Trafo Bakımı Yapan Firmalar

Elektrik enerjisi üretim merkezinden dağıtım alanlarına ve son kullanım noktasına kadar ulaştırılabilmesi ve çeşitli cihazların çalıştırılabilmesi için trafo çeşitleri kullanılmaktadır. Trafo bakımı elektrik enerjisinin güvenli ve düzenli kullanımı açısından önemlidir. İşletme alanında trafo bulunan kuruluşlar kullandıkları trafoların bakımlarını yıllık olarak düzenli yaptırmaları gerekir. Trafo üreticileri tarafından tesis edilen bu yapılar en büyük elektrik makineleri olarak görülmektedir.

Trafoların Bakımları

Trafo bakımı, yıllık yapılması gereken ve düzenli olarak kontrol edilmesi gereken bir sistemdir. Trafo bakımı yapan firmalar, Elektrik Mühendisleri Odasından Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu belgesi bulunan Elektrik Mühendislerini bünyelerinde bulundurmak zorundadır. Bu zorunluluk ilgili yönetmelikler ile belirlenmiştir. Trafo kullanan tüm işletmeler ya bünyelerinde bu özelliklere sahip mühendis bulunduracak ya da trafo bakım hizmetleri veren kuruluşlardan hizmet satın alacaktır.

Trafo Bakımı Yapan Firmalar

Trafo Yağının Önemi

Trafo üreticileri tarafından kurulumu yapılan büyük trafolarda yağ kullanılmaktadır. Trafoların sağlıklı çalışabilmesi için kullanılan yağın önemi büyüktür. Trafolarda yağ iki işlev için kullanılır. İzolasyonu sağlamak ve trafonun aşırı elektrik yüklemelerinde soğutulmasını sağlamaktır. Trafo bakımı yapıldığında izolasyon yağının sürekli kontrol edilmesi gerekir. İzolasyonda nemin oluşumun önlemek için yağ kullanılmaktadır. Yağda havadan gelen oksijen sayesinde asit oluşumu meydana gelir ve yağın özelliğinde bozulmalar oluşturur. Bu kontrol edilmediğinde zamanda trafoda büyük tehlikelere yol açabilir.

Bakım İşlemleri

Trafo bakımı yapan firmalar periyodik olarak yapmış oldukları bakımlarda, Ratio Testi yani trafo çevirme oran testi, trafo izolasyon testi, polarizasyon indeksinin çıkarılması, sekoder ve primer sargı direnç ölçümü, tüm kablo bağlantılarının kontrol edilmesi, yağ sıcaklık kontrolü, kesici otomatik açılma testi, yağ rutubet testi, yağ delinme gerilimi testi, yağ asit testi, iç yüzey gerilimi, izolatör temizliği gibi tüm bakımlar yapılmaktadır.

Trafoların Görevi

Evimizdeki en küçük elektrikli ev aletinden, aydınlatma sistemleri, büyük sanayi cihazlarına kadar tüm cihazların çalışabilmesi için elektrik enerjisine ihtiyaç vardır. Bu ihtiyacı karşılamak için elektrik üreten tesislerden, santrallerden elektriğin son kullanıcıya istenilen verimlilikte ulaştırılmasını sağlayan cihazlar trafolardır.

Trafo bakımı yapan firmalar, ilk olarak ihtiyaç duyulan alanlara çeşitli özelliklerde trafoların kurulumunu yaparlar. Üretim alanına kurulan trafo elektrik gerilimini yükseltir ve dağıtım aşamasında iletimin güçlü olmasını sağlar. İşletmelerde ve şehir merkezlerinde bulunan trafolar ise yüksek gerilim ile gelen akımı tekrar düşürür, kullanım alanında ihtiyaç duyulan seviyede son kullanıcıya dağıtır. Bu nedenle elektrik enerjisi kullanımında trafoların önemi büyüktür. Trafo üreticileri tüm trafo tiplerini yıllık olarak kontrol eder ve bakımlarını yaparlar.

Trafo Bakımı Yapan Firmalar

Trafo Çeşitleri

Trafolar, çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. Trafo çeşitleri kullanım amaçlarına göre, nüve tipine, çalışma ortamına ve faz sayısına göre çeşitlere ayrılmaktadır.

 • Kullanım Amaçlarına Göre Trafo Çeşitleri
 • Oto trafo
 • Yalıtım trafoları
 • Alçaltıcı trafolar
 • Yükseltici trafolar
 • Ölçü trafolarıdır.
 • Nüve Tipine Göre Trafolar
 • Mantel tip trafo
 • Çekirdek tip trafo
 • Dağıtılmış tip trafo
 • Faz Sayısına Göre Trafo Çeşitleri
 • Tek fazlı
 • Çok fazlı trafolar olarak kullanılmaktadır.

 

Tüm trafo çeşitleri trafo bakımı yapan firmalar tarafından periyodik bakım ve kontrol altında tutulmalıdır. Trafo üreticileri kullanılan tüm malzemeleri ve yalıtım ürünlerini ileri teknoloji ürünü olarak kullanmaya özen gösterirler.

Çalışma Ortamına Göre Trafo Seçimi

Elektrik enerjisinin kullanıldığı her alanda kullanılan trafolar, çalışma ortamına göre çeşitlendirilmektedir. İhtiyaç duyulan enerji oranına göre farklı büyüklüklerde trafolar yapılmaktadır. Genellikle soğuk ve sıcak hava şartları, basınç ve su gibi etkenler göz önüne alınarak kullanılacak olan trafo çeşitleri belirlenmektedir. Trafo bakımı çeşitlerine göre yapılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Solar Sistemlerde Yıldırımdan Korunma başlıklı makalemizde güneş paneli sistemleri, Solar Sistemler Nedir ve yüzey dokuma işlemi hakkında bilgiler verilmektedir.