Topraklama Ölçüm Mevzuatı

Topraklama, bina ve tesislerde elektrik ile çalışan meydana gelebilecek elektrik kaçağı durumlarda tehlikeli olmaması için alınan önlemler olarak tanımlanabilir. Bina ve tesislere topraklama sistemleri kurularak elektrik tesisatları, diğer tesisatlar ve cihazlarda oluşabilecek elektrik kaçağı durumunda cihazların kullanım ömrünü korumak, oluşabilecek elektrik kaçağının canlılara zarar vermemesi için kaçak elektriğin toprağa iletilerek sıfırlanması amaçlanmaktadır. Aynı şekilde yıldırım olaylarına karşı yapılan paratoner sistemleri de bir topraklama çeşididir. Önemli olan topraklama nedir doğru tanımlanması ve doğru ürünlerin kullanılması gerekir.

Nasıl Yapılır?

Topraklama ne işe yarar? Topraklama, cihazların sabit metal aksamlarında biriken ya da bağlantı ekipmanlarının hasar görmesiyle elektrik temasının olması durumunda metal bölümlerine geçecek olan elektrik akımı hem cihaza hem de cihaza dokunan canlılara büyük zarar verebilecektir. Topraklama, bu zararların verilmesini önlemeye yaramaktadır. Tüm elektrikli cihazları kullanırken topraklama sistemi bulunan prizlerde kullanmalıyız. Topraklama sistemi bulunan cihazların elektrik bağlantı fişleri topraklı fişlerdir. Topraklama yasal bir zorunluluktur ve bina kullanılmadan önce Topraklama ölçümü mevzuatı şartlarına göre ölçümlerin yapılması gerekir.

Topraklama Ölçüm Mevzuatı

Topraklama Çeşitleri

Topraklama nedir, doğru bir şekilde tanımlandıktan sonra bina ve tesis için hangi çeşit topraklamanın yapılması gerektiğini belirlemek gerekir. Topraklama çeşitleri olarak, koruma topraklaması, işletme topraklaması ve fonksiyon topraklaması yapılmaktadır. Topraklama ne işe yarar. Topraklama çeşitlerinin tamamı istenmeyen elektrik akımının verebileceği zararları önlemeye yaramaktadır.

Topraklama Ölçümünü Kimler Yapar?

Topraklama ölçüm mevzuatı tüm tesisler için topraklama sisteminin nasıl olması gerektiğini ve topraklama ölçümlerinin kimler tarafından yapılabileceğini belirlemiştir. Topraklama sistemlerinin kontrolü ve ölçümlerinin yapılabilmesi için yetkili kişilerin, Elektrik Mühendisleri Odasına kayıtlı Elektrik Mühendisi ya da Elektrik Elektronik Mühendisi diplomasına sahip olması gerekir.

Topraklama Nasıl Yapılır?

Bina çevrelerinde topraklamanın yapılabileceği alan belirlenebilmesi için toprak ölçümleri yapılır ve toprak direnci 10 ohm altında olan yer belirlenir ve buraya belirlenen ölçülerde çukur alan açılır. Topraklama için özel üretilmiş topraklama levhaları bu çukura dikey olarak yerleştirilir. Binadan gelen topraklama kabloları bu levhalara bağlanır. Levhaların üzeri temiz toprak ile sıkıştırılarak kapatılır. Bina içerisinde elektrik tesisatlarına üçüncü bir kablo (sarı kablo) eklenir ve bu kablo topraklama levhasına bağlanır. Bu üçüncü kablo cihazlar üzerindeki topraklama kablosu ile prizler aracılığı ile bağlanır ve oluşabilecek elektrik kaçağı toprağa iletilmiş olur. Topraklama ölçüm mevzuatı kullanılacak kablo ölçüleri ve türlerini belirlemiştir.

Koruma Topraklaması

Koruma topraklaması, olası bir elektrik kaçağı tehlikesi durumunda canlıları korumak için elektrik geriliminin toprağa iletilmesini sağlayan sistemdir. Koruma topraklama nedir? Elektrik ile çalışan cihazların elektrik akımı geçmeyen kısımların elektrik geçmesi durumunda kaçak durumu ortaya çıkar ve bu cihazlara, insanlara zarar verecektir. Bu zararları önleme için cihazların dış metal kısımlarının topraklama sistemine bağlanmasıdır.

Topraklama Ölçüm Mevzuatı

İşletme Topraklaması

İşletme topraklama ne işe yarar? İşletmelerde yüksek akım gerilimi kullanılmakta ve bu akım değerinin belirlenen ölçülerde olması gerekir. Topraklama ölçüm mevzuatı işletmelerde kullanılacak gerilim değerlerini belirlemiştir. Oluşabilecek gerilim dengesizliğinin giderilmesi ve zarar vermesini önlemek için yapılan topraklama çeşididir.

Fonksiyon Topraklaması

Topraklama çeşitlerinden birisidir ve özel durumlar için yapılan topraklama olarak tanımlanır. Fonksiyon topraklama nedir? Özellikle yıldırım düşmesi olaylarına karşı yapılan topraklama sistemidir. Paratoner denilen cihazların binaların en yüksek yerine yerleştirilmesi ve bu cihazların bir iletken kablo ile topraklama sistemine bağlanması, toprak ile buluşturulması ile fonksiyon topraklaması yapılmış olur. Yıldırım düşmesi olaylarında çok yüksek gerilim oluşmakta ve bunun bina ve çevresinde bulunan tüm canlı ve cihazlara zarar vermeden akımın toprağa iletilerek sıfırlanmasını sağlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Solar Sistemlerde Yıldırımdan Korunma başlıklı makalemizde güneş paneli sistemleri, Solar Sistemler Nedir ve yüzey dokuma işlemi hakkında bilgiler verilmektedir.