Topraklama Barası

Topraklama barası, bir topraklama birleştirme iletkeni olarak bilinmektedir. Topraklama barası nedir bir tesiste, aynı frekans ve gerilimdeki elektrik akım enerjilerinin bir araya toplandığı ya da dağıtıldığı üniteler olarak tanımlanmaktadır. Birden fazla topraklama sistemi için çekilen iletken bakır tellerin bağlandığı bir iletken baradır. Elektrik panolarının hepsi için bir bara bulundurulmalı ve panodan dağıtımı yapılan tüm topraklama işleminde kullanılan iletken teller aynı bara üzerinde birleştirilmelidir. Topraklama barasi panolara direk olarak bağlanmalıdır. Elektrik enerjilerinin kontrolünün kolaylaşması için iletken baralar kullanılır.

Bara Nerede Kullanılır?

Topraklama barasi farklı alanlarda kullanılmaktadır. Bu baralar genellikle elektrik enerji üretim tesisleri olan santrallerde enerjinin cihazlara iletilmesi için kullanılır. Aynı zamanda, çeşitli alanlarda yüksek ve orta gerilim elektrik panolarında topraklama barasi olarak kullanılır. Topraklama baraları, trofa merkezlerinde, santrallerde, ölçme merkezlerinde, şalt sahalarında, elektrik panolarında kullanılmaktadır. Eş potansiyel topraklama barası şalt sahalarında transformatör ile gerilim arasında emniyetli bir bağlantı sağlamaktadır.

Topraklama Barası

Bara Malzemeleri

Topraklama baralarında kullanılan malzemeler genellikle alüminyum ve bakır metallerden yapılmaktadır. Bunlar, bakır veya alüminyum lama, alüminyum boru ya da bakır boru, çelik özlü alüminyum iletken olarak çeşitlendirilir. İç tesislerde bakır lama şeklinde olan baralar, dış tesislerde ise boru ve iletken bara çeşitleri kullanılmaktadır. İç tesislerdeki topraklama baraları faz sırasını belirlemek ve oksitlenmeyi önlemek, akım yoğunluğunu artırmak ve soğutmanın sağlanabilmesi için baralar sarı, yeşil ve mor gibi farklı renklere boyanır.

Bara Seçiminin Yapılması

Elektrik üretimi yapılan tesislerde kullanılacak bara seçimi yapılırken dikkat edilecek işlemler arasında birinci sırada ısınma sorunu gelmektedir. Baralarda kullanılan malzeme türlerine göre taşınan akım oranı değişmektedir. Genellikle aynı kesitlere sahip bakır baralar, alüminyum baralara göre %25 fazla akım taşımaktadır. Sağlıklı bir bara yapımı için bakır baraların saflık oranı %99,9 elektrolitik olarak üretilmektedir. Kullanılacak bakır baraların kesitleri kullanım alanlarında taşınacak olan akımın %20 daha fazlası için hesaplanarak seçilmektedir.

Bara Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Birçok tesis için kurulan bara sistemlerinin seçimi yapılırken uygun bir bara sistemi için, elektrik akım yükünün cinsi ve miktarına, baranın kullanıldığı yerin özelliğine, kaynak sayısına, beslemenin sürekli yapılması, emniyet durumu ve ekonomik durumuna dikkat edilmelidir. Bakır bara elemanları akım taşıma kapasite ölçü bilgilerine göre bara malzemeleri seçimi yapılır.

Topraklama Barası

En İyi Topraklama

İşletmeler ve büyük binalar için topraklama sistemlerinden en iyisi eş potansiyel topraklama barası sistemleridir. Eş potansiyel topraklama bara sistemlerinde, binalarda bulunan tüm su boruları, kalorifer, asansör, ups ve paratoner topraklama iletkenlerinin hepsinin bir bara bağlanmaktadır. Bu topraklama sistemi sayesinde binanın farklı noktalarında oluşabilecek değişken gerilim durumları arasındaki fark ortadan kaldırılarak güvenli duruma getirilmiş olur. Eş potansiyel topraklama sistemleri, yıldırım olayları için yüksek gerilim olaylarına göre ayarlandığı için bina iç gerilimlerin önlenmesini sağlamayı kolaylaştıracaktır.

Eş Potansiyelin Önemi

Topraklama sistemleri, elektrik kullanılan tüm yerlerde zorunlu olarak kullanılmaktadır. Özellikle fabrika, okul ve hastane gibi yüksek elektrik akımının kullanıldığı iş yerlerinde can ve mal güvenliği için çok önemlidir. Canlılar iki gerilim arasında köprü durumuna geldiğinde can güvenlikleri tehlikeye girmektedir. Eş potansiyel topraklama baralarının kullanılması ile can güvenliği riski ortadan kaldırılmaktadır.

Güvenlik düzeyinin artırılabilmesi için uygun kesitlerde iletkenler kullanılmalı ve tüm iletkenlerin aynı topraklama barası üzerinde birleştirilmesi oluşan akımın toprağa iletilmesini sağlayacaktır. Bu topraklama sistemleri mal ve can güvenliğini sağlamak için kullanılmakta, elektrik kaçağı risklerini ortadan kaldırmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Reaktif Güç Nedir başlıklı makalemizde reaktif endüktif güç nedir, reaktif güç ve reaktif güç raporu hakkında bilgiler verilmektedir.