Termal Kamera Ölçümü Nedir?

Termal kamera, kullanılan alan gece görüş sistemleri, ısıya ayarlı füzeler gibi askeri alanlar da kendisine yer bulmuştur. Günümüzde önemli olan başarı ise termal kamera mühendislik uygulamalarıdır. Termal kamera ölçümü 

elektrik tesislerinde arıza ve arızanın sebep vereceği durumları önlemede, enerji üretimi ve dağıtımı kalitesi açısından önemli olmaktadır.

Termal Kamera Nedir?

Termal kamera, gözle görülmeyen IR enerjiyi alan ve görüntünün genel yapısını IR enerjiyi göre oluşan renkler ve değişik şekillerin belirlendiği görüntüleme sistemidir. Termal kamera nedir sorusuna yanıt böylece verilmektedir. Çok çeşitli durumlar da çok farklı kullanım alanları bulunmaktadır. Güç kaybı yapan veya ileten tüm parçalar arızalanmadan önce ısınırlar ve infrared ısı yayarlar. Temassız olan termal kameralar nesnelerin dağıtmış oldukları bu görünmez infrared enerjiyi elektronik sinyale dönüştürdükten sonra, ekranda termal görüntüyü göstermektedir.

Termal Kamera Ölçümü Nedir?

Termal Kamera ile Bakım Yapılmasının Avantajları Nelerdir?

  1. Termal kameralar, gözle görülmesi olanaksız olan durumlar da kolaylıkla ve anın da belirlenmesini sağlayarak beklenmedik durumların önlenmesine yardımcı olmaktadır.
  2. Bu belirlemeler işletmelerin üretim kayıplarını azaltmaktadır.
  3. Orta ve uzun vadede yüksek onarım maliyetlerini önlemektedir.
  4. Merkezdeki enerji kayıplarını tespit edebildiğinden, enerji tasarrufu uygulayarak maliyetlerin inmesine yardımcı olmaktadır.
  5. İşletmelerdeki yangın riski erken teşhis edildiğinden can güvenliği de üst seviyeye çıkmaktadır.

Termal Kamera Ölçümü ve Raporlaması

Endüstriyel fabrikalar da termal kamera bakım amacıyla kullanılması son derece etkin bir yöntemdir. Koruyucu Bakım sağlamak söz konusu işletmelerdeki tehlikeleri belirleyerek yangın ve diğer riskleri azaltmaktadır. Böylece güvenliğin artmasını sağlamaktadır. Tesislerin mekanik sistemlerin de uygulanan termal kamera ölçümü çalışmaları, gözle görülmesi mümkün olmayan sorunları anında tespit edilmesini sağlamaktadır. Bazen bir elektrik problemi büyük yangınlara sebep olabilmektedir. Endüstriyel yangınların %35 i elektrik yangınları yüzünden çıkmaktadır. Bu yangınlar her sene yaklaşık 300 milyar Euro’luk zarar vermektedir.

Enerji Merkezi Arızası

Bu durum, işletmenin arıza planlarının doğru yapılmasını, üretim eksiğinin en aza inmesini sağlamaktadır. Termal görüntü ile denetleme sistemlerinin kabul testlerinin güvenli yapılmasını da sağlamaktadır. Sistemin sorunsuz olduğu anlamına gelmemektedir. Sistemin onayı için yapılacak ölçümler, düşük bağlantı yerlerinin, çatlakların, izolasyon kaçaklarının, yağlama veya daha sonra sorun çıkarabilecek alanların yerini belirlemesi sağlanmaktadır.

Termal kamera ölçümü tesisteki enerji kayıplarının çok olduğu noktalar da tespit edilerek onarılmaktadır. Sonuçları geniş bir alanı etkilemektedir. Enerji dağıtım merkezinin arızalanmasını önlemek çok önemlidir. Hem güvenlik açısından hem de kolaylık uygulayan termal kameralarla sistemlerinin açıklanması gerçekleştirilebilir. Bu kadar öneme sahip termal kamera sistemleri ile ölçüm işlemleri güvenilir firmalar ve mühendislerinin kontrolü ile yapılmalıdır.

Termal Kamera Ölçümü Nedir?

Termal Kamera ile Hangi Tür Arızalar Tespit Edilir?

  1. Sıcak su ve sıcak hava, basınçlı gaz, buhar taşıyan merkezler de oluşabilecek kaçaklar
  2. Enerji iletim, dağıtım hatları, klemens, elektrik panoları ve bağlantı noktalarındaki korozyonlar, dengesiz yüklenen transformatörler, elektriksel sistemleri
  3. Elektriksel ve mekaniksel alanın bir arada bulunduğu elektrik motorlarının stator, rulman ve rotor gibi bölümlerinin sorunlarının tespiti,
  4. Bina, fabrika, tesis gibi enerji tüketiminin çok olduğu yerlerde enerji verimliliği çalışmaları, enerji kayıplarının belirlenmesin de termal kamera kullanılabilir. Bu sayede termal kamera nedir açıklanmıştır.

Msx Teknolojisi

Bu kadar önemli olan cihazın eski teknolojiler ile kullanması beklememektedir. Gelişen teknolojiyle termal kameralar da yeni özellikler yer almaktadır. Bunlardan en önemli olanı patentli Flir’e ait olan MSX teknolojisidir. MSX teknolojisi ile ölçüm yapılan termal kameralar görünen tüm ayrıntıları gerçek zamanlı olarak termal kamera ölçüm ekranına aktarmaktadır. MSX teknolojisi bu saye de sorunun nerede olduğunu daha net, kesin ve gerçek zamanlı olarak tüm incelikleri ile görme imkanı sağlamaktadır. MSX teknolojisini kullanan termal kameralar ile eski ölçüm cihazları arasındaki farkları ekran da görebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Solar Sistemlerde Yıldırımdan Korunma başlıklı makalemizde güneş paneli sistemleri, Solar Sistemler Nedir ve yüzey dokuma işlemi hakkında bilgiler verilmektedir.