Termal Kamera Ölçümü

Termal kamera ölçümü, İstanbul’da öngörücü bakım uzmanlarının, elektriksel ve mekanik hedeflerin çalışma durumu hakkında iyi bilgilendirilmiş yargılarda bulunmalarını sağlar. Sıcaklık ölçümleri, önemli bir sıcaklık artışının bileşen güvenilirliğini veya tesis güvenliğini tehlikeye atıp atmayacağını belirlemek için geçmiş çalışma sıcaklıklarıyla veya aynı anda benzer ekipmanın kızılötesi okumalarıyla karşılaştırılabilir.

Neden Termal Görüntüleme?

Termal görüntüleme kamerası tüm binaları, ısıtma havalandırma ve iklimlendirme kurulumlarını tarayabilir. Bu ne kadar küçük olursa olsun, potansiyel bir problem alanını asla kaçırmaz. Spot kızılötesi termometreler tek bir noktada sadece tek bir sıcaklık gösterirken termal kamera ölçümü size tüm sorun olabilecek resmi verir. Termal görüntüleme, birçok alanda çeşitli uygulamalarda sorunları veya olası sorunları bulmak için en etkili yöntemdir. Termal görüntüleme cihazları, kullanıcıların geleneksel sensörlerin kullanılamadığı uygulamalarda sıcaklığı ölçmelerini sağlar. Spesifik olarak, hareketli nesnelerle ilgilenen durumlarda veya mesafelerin çok büyük olduğu durumlarda tehlikeli nedenlerden (yüksek voltaj gibi) dolayı temassız ölçümlerin gerekli olduğu durumlarda kullanılmaktadır.

Termal Kamera Ölçümü

Çözünürlük Neden Önemlidir?

Daha yüksek çözünürlüklü kamera daha uzak mesafelerde daha küçük problemleri bulacağınız anlamına gelir. Daha düşük çözünürlüklü bir kamerayla da gözden kaçabilecek önemli problemleri bulabilirsiniz. Örneğin, bir bilgisayar kartı aşırı ısınan bir bileşene sahip olabilir. Termal görüntüleme cihazı anında etkin noktayı bulur.

Bir Termal Kamerada Neler Önemlidir?

Herhangi bir termal kamera cihazı için kritik hususlar vardır. Bunlar:

  1. Görüş alanı (hedef büyüklüğü ve mesafe),
  2. Ölçülen yüzey tipi (emisyon değerleri),
  3. Spektral tepki (atmosferik etkiler veya yüzeyler arası iletim için),
  4. Sıcaklık aralığı ve montajı (taşınabilir portatif veya sabit montaj) gibi özellikler yapılacak ölçümlerde büyük öneme sahiptir.

Diğer hususlar ise;

  1. Yanıt süresi,
  2. Çevre,
  3. Montaj sınırlamaları,
  4. Görüntüleme portu,
  5. Pencere uygulamaları ve istenen sinyal işlemedir.

Görüş alanı, cihazın çalıştığı görüş açısıdır ve ünitenin optiği ile belirlenir. Doğru bir sıcaklık okuması elde etmek için, ölçülen hedef, cihazın görüş alanını tamamen doldurmalıdır.

Termal Kamera Neye Göre Seçilmelidir?

Termal kameralar, görünür ışık kameralarından daha az piksele sahiptir. Bu nedenle detektör çözünürlüğüne çok dikkat edin. Daha yüksek çözünürlüklü kızılötesi kameralar, uzaktaki küçük hedefleri ölçebilir ve her ikisi de daha kesin ve güvenilir ölçümler sağlayan daha keskin termal görüntüler oluşturabilir. Ayrıca, detektör ve ekran çözünürlüğü arasındaki farka dikkat edilmelidir.

Görüntülerinize karşılık gelen dijital fotoğraflar, bir sorunu daha fazla belgelemenize ve kesin yerini karar vericilere iletmenize yardımcı olacaktır. Kızılötesi kameralar yalnızca sıcaklıktaki farklılıkları görmenize izin vermez, aynı zamanda bu farklılıkları ölçmenize de izin verir. En iyi sonuçlar için, ±% 2 (veya 3,6 ° F) doğruluğunu karşılayan veya aşan bir termal görüntüleme cihazı alınmalıdır.

Termal Kamera Ölçümü

Ergonomik Özellikler

Daha hafif bir termal kamera, uzun denetimler sırasında omzunuzdaki ve sırtınızdaki gerginliği azaltacaktır. Bazı modellerde, kullanıcıların görüntüleme ekranını önlerinde rahat bir şekilde tutabilmeleri için 120 derecelik bir eksen boyunca eğilen lens sistemleri bulunur. Fazladan bir veya iki düğme, kameranın menü seçeneklerinden oluşan bir labirentte gezinmek için bir düğmeyi kullanmak yerine, daha kolay kullanmasını sağlayabilir. Düğmeler sezgisel olarak yerleştirilmiş ve kullanımı rahat olmalıdır. Bazı kameralar entegre dokunmatik ekranlar sunar.

Yatırımınızı uzun vadede korumak için kapsamlı, genişletilmiş bir garanti programı olan İstanbul termal kamera ölçümü hizmetlerinden faydalanın. Müşteri hizmetleri kalitesi ve mevcut teknik desteğin derinliği ile hangi kameranın satın alınacağına dair destek sağlamaktadır.

İstanbul bölgeleri içerisinde doğrudan kameradan veya Wi-Fi özellikli kameralarla mobil cihazınızdan anında raporlar oluşturabilmektedir. Ayrıca, üçüncü taraf yazılımları kullanarak MatLab veya Excel gibi özel veri analizi yapılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Topraklama Raporu Örneği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.