Teisaş Trafo Merkezleri Haritası

Elektrik trafo merkezleri, dağıtım şebekesinin parçaları ve iletim sistemleri arasındaki arayüzdür. Kapalı alanlar iletim hatlarındaki voltajı dağıtım şebekesi için uygun olana düşürür. Teisaş trafo merkezleri haritası dağıtım sistemini korumak için devre kesicilere sahiptirler ve akımın akışını çeşitli yönlerde kontrol etmek için kullanılabilirler. Ayrıca yükün artmasından kaynaklanan voltaj dalgalanmalarını da pürüzsüzleştirir ve filtrelerler.

Teisaş Trafo Merkezleri Haritası

Trafo Merkezi Bileşenleri

Çok yüksek aktarım voltajlarını, dağıtım sistemleri için uygun olan daha düşük bir voltaja düşürme trafo nedir sorusunun cevabını verir. Trafo merkezleri ayrıca akımı birden fazla yöne bölen bir veri yolunun yanı sıra iletim ve dağıtım sistemlerinin belirli parçalarının izolasyonunu ve doğrudan kontrolünü sağlayan devre kesiciler ve anahtarlarla da donatılmıştır.

Birçok trafo merkezi, voltaj çıkışını yumuşatmak için kapasitörler de içerir. Trafo merkezleri, iletim şebekesi ile elektrik jeneratörleri, büyük yük ve düşük voltaj dağıtım şebekesi arasındaki bağlantı noktaları olarak görev yapmaktadır. Trafo merkezleri güç üretmediğinden işlem sırasında genellikle çok sessizdirler. Tipik olarak, bir trafodaki alçak nem ancak trafo merkezinin sınırının yakınında dururken duyulabilir.

Trafo Türleri

Trafo merkezleri, çeşitli işlevleri ve rolleri ile kategorize edilebilir.

Yükseltme trafo merkezi: Bu trafo merkezi jeneratörlerden (genellikle enerji santrallerinde ) gerilimi yükseltir, böylece elektrik verimli bir şekilde iletilebilir. Daha yüksek voltajların güç aktarımı için daha verimli olmaktadırlar.

Gerileme trafo merkezi: Bu tesisler, gerilimi iletim hatlarından, bazen endüstriyel amaçlar için kullanılan, alt iletim gerilimi olarak bilinenlere düşürür. Aksi takdirde, çıkış bir dağıtım istasyonuna yönlendirilir.

Dağıtım trafo merkezi: Bu trafo merkezi, daha sonra elektrik yüküne teslim edilmeden önce bir dağıtım trafosunun yardımı ile çoğu endüstriyel, ticari ve konut ihtiyacını karşılamak için kullanılabilecek olan şanzıman gerilimini daha da düşürmektedir. Bu tesisler bazen yeraltında bulunur.

Dağıtım Şebekesi

Trafo merkezleri elektrik santrallerinden dağıtım şebekesine kadar tüm elektrik şebekesinde bulunur. Santralin yakınında olanlar, iletimindeki enerji kaybını azaltmak için elektriği artıran trafoları, alt iletim hatlarından önce olanları elektriği daha düşük gerilimlere düşürürler ve dağıtım istasyonları alt iletim hatlarını dağıtım hatlarına bağlar. Dağıtım şebekesi 26 kV ile 69 kV arasında çalışan havai ve yer altı iletim hatlarını kullanır. Tüm dağıtım şebekesi, güvenli elektrik gücü sağlayan çizgiler, direkler, trafolar, anahtarlama ve koruma devrelerini içerir. Dağıtım istasyonları ya binaların içinde ya da açık havada, ancak her zaman kapalı bir alanda kuruludur. Bu istasyonların tasarımı ekonomik, çevresel, yasal ve sosyal faktörlere bağlıdır.

İletim Trafo Merkezi ve Güvenlik

Bu trafo merkezinin amacı iki veya daha fazla şebeke iletim hattını bağlamaktır. En basit durum, voltajların aynı olduğu durumdur. Bu durumda yüksek voltaj anahtarları hatların bağlanmasına veya yalıtılmasına izin verir. Gerilimlerin farklı olması durumunda, onları dönüştürmek için bazı trafoların kullanılması gerekir. Reaktörler gibi voltaj ve güç faktörünü kontrol eden diğer cihazlar ve iki bitişik güç sistemi arasındaki güç akışını kontrol etmek için faz kayma trafoları kullanılmalıdır.

Trafo merkezleri etrafındaki çok katmanlı güvenlik önlemleri, kamu güvenliğini sağlar, ekipmanın bütünlüğünü korur ve iletim şebekesinin ışıkları açık tutmasını sağlar. Çevre çit hattının dışından bir istasyonun yakınında oturmak, yanından geçmek veya bir bankoyu izlemek oldukça güvenli olsa da, uygun bir eğitimi olmayan bir kişinin bir trafo merkezine girmesi çok tehlikelidir.

Teisaş Trafo Merkezleri Haritası

Neden Trafo Merkezleri Haritası Kullanılır?

Rekabetçi enerji pazarı, gücün geleneksel ve yenilenebilir üretim tesislerinden etkin bir şekilde entegrasyonu ve konut, ticari ve endüstriyel tüketicilere verimli iletim ve dağıtım için yenilikçi ve güvenilir çözümler gerektirir. Kapsamlı alan bilgisi, küresel deneyim ve sürekli yenilik, optimize edilmiş anahtar teslimi çözümler ve tasarlanmış ekipman ile Teisaş trafo merkezleri haritası çıkarmanızı sağlıyor. Varlığımız, trafo merkezinin ömrü boyunca müşteri desteğini ve trafo fiyatları konusunda kolaylık sağlar. Ultra yüksek gerilim iletim istasyonlarından endüstriyel elektrifikasyon projelerine kadar, güvenebileceğiniz işlemler gerçekleştirilir.

Bir önceki yazımız olan Topraklama Raporu Örneği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.