Şerit Led Trafo Hesabı

Çeşitli aydınlatma sistemlerinde ve dekoratif alanlarda kullandığımız şerit led aydınlatma sistemlerini alırken dikkat edeceğimiz faktörler arasında, ihtiyaç duyulan adaptör tipi ve gücünü doğru hesaplamaktır. Şerit led trafo hesabı, kullanılacak olan şerit ledin uzunluğuna göre hesaplanır.
Şerit ledlerde 12 V veya 24 V kullanılmaktadır. Pixel şerit ledler ise 5 V ile çalışmaktadır. Şerit ledlerin her bir metresi 1.2 Amper akım çekmektedir. Şerit led trafo hesabı yaparken kullanılacak şerit ledin uzunluğunu metre cinsinden hesaplamak ve 1.2 ile çarpmak gerekir.

Şerit Led Trafo Hesabı

Led Trafo

Led trafolar, amper değerlerine göre çeşitlere ayrılmaktadır. İhtiyaç duyulan yerde kullanılacak şerit led amper değerinden yüksek değere sahip bir led trafo kullanmak gerekir. 2 amper değeri olan ve 4 saatten fazla çalışacak olan şerit ledler için 2.5 üzerinde amper değerine sahip bir led trafonun kullanılması daha uygun olacaktır. 2.5 amper değerinden küçük trafolar sürekli sigorta atacak ve kesintisiz enerji kullanılmasını engellemiş olacaktır. Sürekli kesintiler oluşturarak zamanla kısa devre oluşmasına neden olabilecektir. Şerit led trafo hesabı doğru yapılmalı ve yüksek değerli olanları tercih edilmelidir.

Şerit Led Trafosu

Şerit ledler genellikle görüntü güzelliği sağlanmak istenilen yerlerde dekoratif amaçlı olarak kullanılmaktadır. Bu sistemlerin alt yapısını ve sistemin kesintisiz çalışmasını ise led trafolar sağlamaktadır. Şerit led trafo fiyatları üzerinde taşıdığı amper akım özelliğine göre belirlenmektedir. Şerit ledlerin kullanıldığı her yerde bir trafo olması gerekir. Şerit ledler trafo olmadan direk elektrik sistemine bağlandığında çalışmayacaktır. Çünkü şerit ledlerin ihtiyacı olan amper akımını led trafolar sağlayacaktır. Şerit ledlerin kullanım alanları çok farklı olduğu için, kullanılan malzemenin miktarına göre maliyet çıkmaktadır. Bu maliyeti ihtiyaç seviyesinde tutabilmek için şerit led trafo fiyatları kullanım alanındaki amper ihtiyacına göre farklı amper seviyelerinde üretilmektedir.

Şerit Led Trafo Tamiri

Şerit ledler basit bir sistemdir ve şerit olarak kullanıldıkları için çoğu zaman kopmalara dayalı olarak kolaylıkla arıza yapabilmektedir. Şerit ledler üzerindeki kopukluklar elektronikçiler tarafından yapılacak lehim ile düzeltilebilir ya da yenisi ile değiştirilir. Şerit led trafo tamirleri de basit işlem gerektiren arızalardır. Trafo üzerinde bulunan pcb kartının çeşitli diyotları arıza yapmış olabilir ya da kartta kırılmalar meydana gelmiş olabilir. Bu sorunlar arıza yapan parçanın değiştirilmesi, kırılan yerlerdeki elektrik akımının sağlanması için lehim ile bağlantı tamamlama yapılarak sorun giderilebilir.

Şerit Led Trafo Hesabı

Nerelerde Kullanılır?

Şerit ledler, günümüzde dekoratif amaçlı ve birçok alanda enerji tasarrufu amacıyla kullanılmaktadır. Binaların iç ve dış görsel özelliklerini artırmak için, asansör içlerinde, yaya yolu aydınlatmalarında, bahçe aydınlatmalarında ve birçok alanda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Şerit led sisteminin kullanıldığı her yerde mutlaka bir şerit led trafosu kullanılmak zorundadır. Şerit led trafosu olmadan sistemi çalıştırmanız ve verimli bir aydınlatma sağlamanız imkansızdır. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu, şerit led trafo hesaplamasının doğru yapılması ve şerit led amper değerinden yüksek bir değere sahip trafonun kullanılmasıdır.

Şerit Led Trafo Seçimi

Şerit led trafolarında, standart olarak 12 V kullanılmaktadır. Önemli olan trafo alırken amper değerine dikkat etmeniz gerekir. Kullandığınız şerit ledin uzunluğuna göre amper hesabı yapabilir ve ihtiyacınız olan trafo modelini belirleyebilirsiniz. Trafo seçiminde şerit led amper değerinin üzerinde bir amper değerine sahip şerit led trafosu seçimi yapmalısınız. Trafolar üzerinde volt ve amper değerleri belirtilmektedir. Bu değerleri kontrol ederek satın alabilirsiniz. Düşük amper değerinde istenilen aydınlatma sağlanamayacak ve sürekli kesintiler oluşacaktır.

Bir önceki yazımız olan Solar Sistemlerde Yıldırımdan Korunma başlıklı makalemizde güneş paneli sistemleri, Solar Sistemler Nedir ve yüzey dokuma işlemi hakkında bilgiler verilmektedir.