Şerit Led Trafo Fiyatları

Elektrik enerjisinin kullanıldığı tüm alanlarda verimli elektrik kullanabilmek için kullanım amacına göre çeşitli trafolar bulunmaktadır. Özellikle iş yerlerinde ve evlerde dekoratif amaçlı olarak şerit led aydınlatma türleri kullanılmaktadır. Her aydınlatma sistemi için uygun özelliklerde sahip trafo çeşitleri kullanılmaktadır. Şerit led trafo çeşitleri sahip oldukları amper güç ayarlarına göre farklı modellerde üretilmektedir. Şerit led trafo fiyatları amper güçlerine göre üretilen her model için farklıdır.

Led Şeritler

Led, dilimizde ışık yayan diyot (Light Emitting Diode) anlamına gelmektedir. Diyotlar bir yönden gelen akımı ileten iki bacaklı bir devre sistemidir. Ledler ilk başlarda elektronik cihazların göstergelerinde kullanılmaya başlamıştır.

Gelişen teknoloji sayesinde iç ve dış alan aydınlatma sistemleri, reklam panoları, otomobil farları, televizyon aydınlatmaları gibi alanlarda kullanılmaya başlamıştır. Her kullanım alanına göre şerit led trafo fiyatları değişmektedir. Şerit ledler; ev aydınlatmaları, ofis, restoran, cafe gibi yerlerin dekoratif dizaynları için mimari çalışmalarda kullanılmaktadır.

Şerit Led Trafo Fiyatları

Led Şerit Türleri

Led şeritleri, slikon led şeritleri, hortumlu led şeritleri ve led çubukları olarak çeşitlendirilmektedir. Slikon şerit ledler ve hortum şerit ledler ıslak zemin alanlarında kullanılmaktadır. Buralar iç mekanlarda banyo gibi alanlar olurken dış mekanlarda yaya yolu aydınlatması ya da bahçe aydınlatmalarında kullanılmaktadır. Esneklik gerektirmeyen düz alanlar için sert şerit led çubukları seçenek olarak kullanılabilmektedir.

Led Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Şerit led alırken öncelikle giriş koruma derecesine teknik anlamda IP derecesine dikkat etmek gerekir. IP derecesi şerit led, ışık şeridinin alan aydınlatmasına vereceği tepki olarak değerlendirilmektedir. Birinci sayı ışığın katı nesnelere karşı tepkimesini, ikinci sayı ise sıvı maddelere karşı tepki değerini belirtmektedir. Birinci sayı değeri 0 ile 6 arasındadır. 6 ışığın toza karşı korumasının yüksek olduğunu gösterecektir. İkinci sayı ise 0 ile 8 arasındadır ve 8 su gibi sıvılara dayanıklılığın en iyi olduğu gösterir. Şerit ledler üzerinde IP68 olarak gösterilir.

Şerit Led Trafo

Aydınlatma sistemlerinde kullanılan şerit ledlerin ışık yayabilmesi için mutlaka şerit led trafosuna bağlanması ve enerjisini bu trafo üzerinden alması gerekir. Şerit ledler uzunluklarına göre amper hesaplamaları yapılır. Bir metre şerit led 1,2 amper değerine sahiptir. Kullanılacak şerit uzunluğuna göre trafo amper değeri belirlenir.

Şerit led trafo amper değeri, mutlaka şerit led uzunluğunun amper değerinden fazla olması gerekir. 2 amper bir şerit led için 2,5 ya da 3 amper şerit led trafo kullanılması gerekir. Eşit ya da düşük amper aydınlatma sağlamayacak ya da sürekli sigorta attırarak kesintiler oluşturacaktır. Kullanılan şerit uzunluğuna göre trafo seçmek şerit led trafo fiyatları için seçenekleri değerlendirmenizi kolaylaştıracaktır.

Şerit Led Trafo Fiyatları

Şerit Led Işık Renkleri

Led ışık şeritleri, birçok özelliğe sahiptir. İstenilen uzunlukta kullanılabilmektedir. Ayrıca kullanım alanlarına göre değişebilen renk özelliğine sahiptir. Sabit renk led ışıklarına sahip şeritler daha ucuzdur ve kullanım alanına sabit ışık yaymaktadır. Adreslenemeyen RGB şeritler olarak adlandırılan şeritlerin ışık renkleri kırmızı, mavi, yeşil renkleri bulunmaktadır. Adreslenebilen Led şeritlerinde kontrol edilebilen bir denetleyiciye sahiptir ve diğer led şeritlere göre daha pahalıdır.

Şerit Led Kurulumu

Şerit led aydınlatma sisteminin kullanılacağı alanı belirlemeniz ve nasıl monte edeceğinizi belirlemeniz gerekir. Birçok led şeritler yapışkan özelliğine sahiptir ve yapıştırma suretiyle monte edilecek kolaylıkla yapıştırılabilir. Şerit led trafoları içinde monte edeceğiniz yerde sabitleyici bir yer ayarlamanız gerekir. Şerit led trafoların sabit bir alanda olması ve darbeye, dış etkenlere karşı korunaklı olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Solar Sistemlerde Yıldırımdan Korunma başlıklı makalemizde güneş paneli sistemleri, Solar Sistemler Nedir ve yüzey dokuma işlemi hakkında bilgiler verilmektedir.