Reaktif Ceza Nedir?

Alternatif akım ile beslenen bir sistemin kendine özgü iç özelliklerinin durumuna göre devreden akım çekmesine reaktif denir. 10 KW’lık elektrikli cihazının alternatif akımla beslenmesidir. Burada yük pasif olduğu için sistemin çektiği elektrik gerilimle aynı fazda  olacaktır. Isıtıcı yerine elektrik motoru bağlarsanız gerilimin en yüksek olduğu zaman akım en yüksek seviyede olmayabilir. Bunun sonucu olarak elektrik saati kullanmanın enerjiyi doğru olarak kaydetmesini engellemektedir.

Endüktif veya kapasitif yükle şebekeden akım çekiyorsanız, dağıtım şirketi reaktif güç bedeli talep edecektir. Buna da reaktif ceza denilmektedir. Endüktif yüke paralel olarak kondansatör faz kaymasını kompanze ederseniz, kullanılan enerji kadar saatiniz yazacaktır. Bu durum da reaktif kullanım bedeli ödemeniz gerekmez.

Reaktif Ceza Nedir

Reaktif Enerji

Reaktif enerji, devrelerde, akımla gerilimin aynı fazda olmaması nedeniyle kaybedilen enerji miktarıdır. Reaktif ceza nedir sorusu ise farklı bir durumdur. Reaktif ceza bedeli ise, bir tüketicinin aktif elektrikten değil elektrik sisteminin şebekesinden çektiği düzensiz güç ile gelen bedeldir. Abonelik için belirli bir güç sınırını aşan, her hangi bir güç çekildiği taktirde, çektiğiniz yüksek elektrik size geri verildiğinde, sistemde asimetri yaratır ve sisteme zarar vermektedir. Reaktif ceza bu şekilde açıklanmaktadır.

Elektrik Sözleşmesi

Yüksek elektrik kullanan aboneler, çok büyük ölçekli mekanlarda anlaşma yapmaktadırlar. Üretim alanlarında manyetik alanla çalışan makinelerin olduğu tesislerde elektrik sözleşme kanunu bulunmaktadır. 9 KW üzeri kullanım sözleşmesi imzalamış kişiler, elektrik dağıtıcısı olan firma reaktif oranına bir kısıtlama getirmiştir. Bu limitin geçmesi durumunda ise kullanıcı ceza ödemektedir. 9 KW ve üzeri durumlarda kompanzasyon sisteminin kurulması şart olmaktadır. Reaktif güç kompanzasyonu sisteminizin reaktif elektrik çekimini en düşük seviyeye indirger. Faturanız da bu cezanın yansıtılıp yansıtılmadığını görmek mümkün olmaktadır. Reaktif ceza bu şekilde işlemektedir.

Elektrik Duyurusu

Son kaynak kapsamında bütün tüketiciler bulundukları bölgede faaliyet gösteren tedarik şirketinden elektrik satın almaktadırlar. Tüketicilerin aldıkları elektrik için ödemeleri gereken tarife Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından aylık dönemler itibariyle kamuoyuna duyurulur. EPDK tarafından duyurulan tarifeler serbest tüketici 2 aylık limitini geçmeyen veya geçtiği durumda tedarikçisine seçme/değiştirme hakkını kullandırmayan tüketici için Türkiye’nin her yerinde aynı sistemdir.

Tarife Maddeleri

Ulusal tarife diye adlandırılan tarifeler tüketicilerin durumuna, sözleşme gücüne ve abone tipine göre değişmektedir. Bir tüketicinin faturasında tarife kapsamında aşağıdaki maddeler yer almaktadır. Dağıtım Bedeli, Aktif Enerji Bedeli, Güç Aşım Bedeli (çift Terim Müşteriler için), Güç Bedeli (çift Terim Müşteriler için), Reaktif Enerji Bedeli (Reaktife giren Müşteriler için), TRT Payı, BTV, Enerji Fonu, KDV’dir.

Reaktif Ceza Nedir

Elektrik Kullanım Alanları

Elektrik, günümüzde her alan da kullandığımız çok önemli enerji türüdür. Aklınıza gelebileceği gibi, evlerde, iş yerlerinde, okullarda, taşıtlarda gün içinde bulunduğumuz her yerde ve araçta kullanılmaktadır. Soğutma ve ısıtma gibi genel iklimlendirme araçların da kullanılmaktadır. Çamaşır, fırınlar, bulaşık makineleri, elektrikli süpürgeler, buzdolapları veya iş yerlerimizde, sanayi tipi üretim tesislerinde, fabrikalarda araç ve makinalar da olmak üzere tüm alanlarda elektrik tüketilmektedir.

Tasarruf Sağlamak

Elektrik enerjisinden tasarruf etmek çok önemlidir. Bu arada tasarruf derken, elektrik tüketen cihazları kullanmayı durdurmak değildir. Elektrik kullanırken cihazların az enerji tüketmesini sağlamaktan ya da kullanım frekansını nasıl azaltırsınız. Hızla gelişen dünyada üretmek ve enerji tüketmek zorundayız, önemli olan enerjiyi verimli alanlarda ve minimum zararla yani israfla tüketmemizdir. Bir cihaz üretimi için 10 makinenin 1 saat boyunca çalıştığını düşünürseniz. Bu üretimde makine sayısını azaltabilirseniz makinaların kullanım süresini düşürebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Solar Sistemlerde Yıldırımdan Korunma başlıklı makalemizde güneş paneli sistemleri, Solar Sistemler Nedir ve yüzey dokuma işlemi hakkında bilgiler verilmektedir.