Reaktif Ceza Oranları

Alternatif akım ile beslenen bir sistemin kendi iç özelliğine göre devir daim eden akım çekimi sağlanır. Mesela şu şekilde anlatım yapılır ise, 10 Kw’lık türden bir elektrik ısıtma cihazı alternatif akım ile beslenir ise sünizodal olarak da yükselecek olan gerilim ile eş zamanla sistem üzerinden çekilecek olan akımında artış sağlanmış olduğu görülür. Burada reaktif ceza oranları, yük rezistifi olduğundan sistem çekmiş olduğu akımın gerilimi ile de aynı şekilde olabilir.

Isıtıcının yerine de elektrik motorunun bağlanması söz konusu olur ise gerilim en yüksek olması ile de akımın en yüksekte olduğu değerinde olmadan, akımın daha yavaş şekilde yükselmesi ile oluşur. (Kısaca, devre gerilimi ile de akımın aynı fazında olması mümkün değildir.) Bu durum ile de elektrik saatinin kullanıldığı enerji doğru reaktif ceza oranları için bu şekilde kaydedilmez. Bu sebeple, endüktif (motor) ya da kapasitifi (floresan lamba) yükü ile şebeke üzerinden güç çekiliyorsa, dağıtım şirketinin sizden reaktif bir güç bedelinin talebi söz konusu olabilir. Burada bahsedilen ceza ise reaktif ceza oranları olarak adlandırılır.

Reaktif Ceza Oranları

Endüktif yük

Endüktif yüküne paralel olan kondanatör kullanıp (otomatik olarakta) faz kaymasının kompanize edilmesi, söz konusu olduğunda harcanan enerji kadarı da saatinizde yazılı olacaktır. Bu durum ile de reaktif gücün bedelinin ödenmesine gerek kalmaz. Isıtıcının yerine bir elektrikli motor bağlanması gerilimi en yüksek olduğundan da akımın daha yavaş olmasına söz konusu olur.

Reaktif Ceza Nasıl Hesaplanır?

Elektrik faturanız üzerinde yer alan aktif olan bir enerji, endüktif reaktifi ile kapastif reaktif enerji ile de endeksleriyle de birlikte ayrı şekilde gösterilebilir. Endüktif reaktif enerjinin tüketimi aktif enerjinin tüketilmesine de bölünerek endüktif reaktif oranları da kapastif reaktif enerjinin tüketimi aktif olan enerjinin tüketimine de bölünerek kapasitif reaktif oranın bulunması sağlanır. Bu işlem sonucunda bulunan oran da yukarda belirtilmekte olan ceza sınırlarını da aşıyor ise tüketilecek olan reaktif enerjilerinin tamamının tarifine de belirtilecek olan bedelin üzerinde faturalandırılabilir.

Endüktif ve Kapastif

Hem endüktif olarak hem de kapasitif reaktifinin sınırlarının aşılmasıyla da büyük olanın oranlamasına göre bir cezaya tabii tutulur. Bu bedele de diğer vergilerin oranlarının eklenmesi de yapılır.

Reaktif Ceza Oranları

Bağlanma gücü

Bağlantı gücü reaktif ceza hesaplama, 9 Kwa’ ı geçmesi halinde kombinin sayacını taktırmadığınız durumunda %90 reaktif tüketiyor gibi ceza ödenmesi zorunda kalınır. Bağlantı gücünün, 9 Kwa üzeri olma durumunda tesislerinde reaktif enerjisinin ölçülmesi için kombi sayacının takılması zorunlu olur. Bağlantı gücünüz 50 Kwa üzeri olan tesislerin de kompanzasyonu zorunlu olur. Bağlantı gücünün 50 Kwa altı olan tesislerin de endüktüf reaktifinin ceza sınırları %33 olur. Bağlantı gücü 50 Kwa altı olan tesisler için de kapasitif reaktifi ceza sınırınızın %20 olması gerekir. Bağlantı gücünde 50 Kwa üzerin tesislerin ise endüktüf reaktifi ceza sınırlaması %20 olur. Bağlantı gücü 50 Kwa altı olan tesislerin ise kapasitif reaktif cezası sınırlaması %15 olacaktır.

Kompanzasyon Sisteminde Düzen Sağlanabilmesini Kontrol Edebiliyor musunuz?

Elde edilmesi gereken aktif ve reaktif güç dengesinin oluşturulması için, kontaktör, kondansatör, röle vb. oluşan bir kompanzasyon pano dizaynının yapılabilmesi ve tesisata uygun entegre sağlanması gerekli olur. Reaktif veya kapasitif cezaların tesis kompanzasyon panoları için gerekli bakım yapılmamasında ve özellikle de tesisin büyümesinde kompanzasyon panosunun küçük kalma sebebiyle de meydana gelebilir.

Bu durumun çözümü için ise kompanzasyon panosu tekrardan şekillenmesiyle mümkün olacaktır. Reaktif gücün röle normali göstermiş olduğu durumda da reaktif ceza hesaplama için de sayaçların anormal durum da olup olmaması konusunda bir kontrol gerekir. Eğer ki herhangi bir sorun var ise, dengesiz bir tüketim hatta yanlış bağlantının olup olmaması, kondansatör ile kontaktörler tarafından bir kontrol gerekecektir. Sistemin devamlı denetimi altında tutulup, periyodik olarak da takibi kesin gerekli olacaktır. Aksi olan bir durumda oluşacak olan olumsuzluklar için, müdahale de geç kalınma ya da reaktif ceza hesaplama durumu kaçınılmaz olur.

Bir önceki yazımız olan Topraklama Malzemeleri Nelerdir? başlıklı makalemizde Elektrot topraklama malzemeleri, topraklama malzemeleri ve topraklama nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.