Paratoner Yönetmeliği

Doğa olaylarının insan hayatına zarar vermesi oldukça sık görülen durumların başında gelir. Bu doğa olayları arasında adı en sık duyulanlar ise seldir. Yıldırım da aynı şekilde doğa olaylarından bir tanesi olmakla birlikte aslında oldukça fazla zarar veren doğa olaylarından bir tanesidir.

Yoğun elektrik yüklenmesinden kaynaklandığından dolayı insanların sağlığına zarar verebilir. Üstelik ölümlerine bile neden olabilir. Bundan dolayı yıldırımdan korunmak için yapılması gerekenler hakkında bir yönetmelik düzenlenmiştir. Yönetmelik kapsamında paratonere en fazla yer verilmiştir. Paratoner yönetmeliği adını da bundan dolayı almıştır. Paratoner kavramının dilimize çevrilmiş hali ise yıldırımsavar olarak kabul edilmiştir.

Yıldırım Nedir?

Yıldırım ve şimşek, her ne kadar karıştırılmasına karşın aslında oldukça farklı doğa olayları arasında yer alır. Çünkü yıldırım, bulutlar ve toprak arasında olurken şimşek sadece bulutlar arasında meydana geldiğinden dolayı zarar verme durumu yok denecek kadar azdır. Yıldırım bulutların en üst sekmesinde bulunan pozitif elektrik ile toprakta meydana gelen negatif enerjinin transfer edilmesi olarak tanımlanabilir. Toprak ve bulut arasında bir transfer olması ise toprak üzerinde yaşayanların zarar görmemesi için önlem alınması anlamına gelir. Paratoner ise en etkili olandır. Paratoner yönetmeliği de bu durumdan hareketle oldukça önemlidir.

Paratoner Yönetmeliği

Paratoner Nedir?

Paratoner, yıldırım durumunda toprağa gelen enerji ve elektrik transferini gerçekleştirmek için kurulan bir iletim sistemidir. Yıldırımdan gelen enerjinin insanlara ve yaşam alanlarına zarar vermemesi için çeşitli bakır iletkenler kullanılarak bir sistem kurulur. İletkenler aracılığı ile yıldırımdan gelen enerji toprağa gönderilir. Topraklama yapılması gerekir. Her toprağa iletim sağlanması söz konusu olmayacaktır. Paratoner fiyatları ve yönetmeliği de bu durumdan hareket ederek oluşturulur. Çünkü toprak tipine göre bile kurulacak sistem değişir.

Paratoner Nasıl Kurulur?

Paratoner sisteminin kurulması için paratoner ekibinin öne hazırlıkları yapması gerekir. Hazırlık aşamasında yapılacak işlemler dikkatle gerçekleştirilmelidir. Aksi durumda yönetmeliğe uygun olmayan paratonerler elektriği iletemeyeceğinden dolayı daha fazla zarar oluşmasına neden olabilir. Bundan dolayı hazırlık evresi mutlaka izlenmelidir. Kullanılacak olan malzemelerin kaliteli olması ve mümkünse bakır olması gerektiği unutulmamalıdır. Topraklama ve iletkenlik sistemi oluşturan en önemli etmenlerdendir. Topraklama yapılacak olan toprağın direnç ölçümleri de tamamlanmalıdır. 10 ohm ölçümden fazla olan dirençteki bir toprakta topraklanma yapılması önerilmez. Bunlara dayanarak paratoner fiyatları belirlenir.

Paratoner Yönetmeliği

Paratoner Yönetmeliğinde Neler Vardır?

Paratoner yönetmeliği adı altında resmi gazetede yayınlanan ve belli başlı kuralların toplandığı yasal bir çerçeve bulunur. Bu yönetmelik toplamda 4 bölümden meydana gelir. İlk bölümde yıldırımdan korunmak için gerekli olan tanımlar ve genel bilgilere açıklanır. İkinci bölümde ise risk yönetimi başlığında yıldırım çarpması yaşandığında meydana gelebilecek tehlikeler ve riskler aktarılır. Bu bölümde yıldırımın ne kadar zarar verebileceği konusunda fikir edinilebilir. Üçüncü bölümde yapılarda meydana gelebilecek zararlar ve insan sağlığına etkileri aktarılır. Son bölümde yıldırımdan korunmak için kullanılacak elektrik sistemleri bir anlamda paratoner hakkındaki detaylar vardır. Bu kurallara uygun şekilde hareket etmek ve paratoner kurulumunu gerçekleştirmek başarı sağlanması adına önemlidir.

Yıldırımdan Diğer Korunma Yolları Nelerdir?

Yıldırımdan korunmak için paratoner yönetmeliği içinde önerilen diğer yollar ise kişisel durumlar baz alınarak gerçekleştirilir. Bunların başında kapalı alana geçmek gelir. Yıldırım olduğunda açık alanlar tehlikelidir. Yamaçlar, tekli ağaçlar, üstü açık araçlar ve sivri cisimler tehlikeyi çekeceğinden dolayı uzak durulmalıdır. Ayrıca açık alanda yer oturulmalı, ayaklar tamamen birleştirilmelidir. Baş da olabildiğince aşağıya eğilmelidir. Bu sayede açık alanda kalan birinin yıldırımdan korunması da sağlanır.

Bir önceki yazımız olan Solar Sistemlerde Yıldırımdan Korunma başlıklı makalemizde güneş paneli sistemleri, Solar Sistemler Nedir ve yüzey dokuma işlemi hakkında bilgiler verilmektedir.