Paratoner Fiyatları

Doğa olayları arasında insanlara ve hayatların zarar veren bir sürü çeşitten bahsetmek mümkündür. Bunlardan bir tanesi de yıldırımdır. Yıldırım bulutlar ve toprak arasında oluştuğundan dolayı zarar verme durumu daha çok olan bir doğa olayıdır. Bundan dolayı yıldırımın nasıl oluştuğu ve nasıl korunmanın nasıl mümkün olduğu gibi konularda bilgi sahibi olmak gerekir. Bunun için oluşturulmuş bir yönetmelik olduğu düşünüldüğünde aslında yıldırımın ne derece zarar verici bir şey olduğu konusunda fikir sahibi olunabilir. Yıldırım insanların yaralanmasına ve ölümlere bile yol açan bir doğa olayıdır. Bundan dolayı paratoner sistemi kullanılmaya başlanmıştır.

Yıldırım Nedir?

Paratoner nedir sorusunun cevabı verilmeden önce yıldırımın nasıl oluştuğu anlaşılmalıdır. Çünkü yıldırımın oluşma durumundan hareket edilerek paratonerin yani yıldırımsavarın ortaya çıktığı düşünüldüğünde anlaşılması adına yıldırım da anlaşılmalıdır. Yıldırım bulutlarının en üst katmanlarında meydana gelen pozitif elektriğin yeryüzünde meydana gelen negatif enerji ile yer değiştirmesi şeklinde açıklanabilir. Bu bir anlamda yeryüzü ile bulutlar arasında bir elektrik transferi olarak da yorumlanabilir. Bundan dolayı da yıldırımın sebep olabileceği zararlardan korunmak için paratoner sistemine gerek duyulmuştur.

Paratoner Fiyatları

Paratoner Nedir?

Paratoner nedir? diye soranların aslında hiç de yabancı olmadığı bir konudur. Evlerin ve binaların tepelerinde bulunan metal ve uzun cisimlerin paratoner olduğunu fark etmeyenler bunun ne işe yaradığını da merak ederler. Paratoner, yıldırımın bir yere çarpması sonucunda meydana gelen elektrik akımının bir iletken sistem sayesinde toprağa geri ulaştırılması olarak adlandırılabilir. Yıldırımın insanlara ve yaşam alanlarına zarar vermesini engellemek adına yapılan bu sistemde iletken olarak bakır kullanılır.

Paratoner Nasıl Kurulur?

Paratoner fiyatları kurulum ve hazırlık aşamasında yapılan işlemler sonucunda belirlenir. Kullanılan malzemenin kalitesi oldukça önemlidir. Paratoner kurulurken dikkatli olunması da gerekir. Çünkü dikkatli olunmadığında kurulum sonucunda meydana gelen bir hata yıldırımın toprağa iletilmesini engelleyebilir. Bu da insanların zarar görmesine neden olacaktır. Paratoner kurulumu sırasında topraklama ölçümü yapılmalı ve iletken olarak da kaliteli bakır kullanılmalıdır. Ayrıca yapılan kurulumdan sonra gereken levhaların yerine koyulması da oldukça önemlidir. Levhanın olması alanda paratoner olduğunu, yıldırım tehlikesi bulunduğunu ve topraklama yapılan alandan uzaklaşılması gerektiği anlamına gelir. Bunun için dikkatli olunmalıdır.

Paratoner Fiyatları

Paratoner Fiyatları Ne Kadardır?

Paratoner fiyatları konusunda net olarak bir rakam vermek yanlış olacaktır. Çünkü bir paratoner kurulumunda kullanılan malzemelerin kalitesi oldukça önemlidir. Kaliteli olması ise bazen maliyete eklenmesine neden olur. Maliyet sadece kurulumdan ve paratonerden de ibaret değildir. Kurulum sırasında kullanılacak vida ve topraklama sistemine kadar maliyete eklemek gerekir. Bu işlemleri yapan firmalar ile iletişime geçerek maliyet hesaplaması yaptırabilirsiniz. Sadece paratoner almak istediğiniz ortalama rakam 200-1000 TL arasında değişecektir. Yanına eklenen malzemeler de bunun fiyat olarak yukarı çıkmasına neden olabilir. İletkenliğin ve topraklamanın iyi yapılmaması ciddi sorunlara neden olabileceğinden dolayı maliyetten kaçınılmamalıdır.

Paratoner Korur mu?

Paratoner hakkında en çok merak edilen detayların başında gerçek anlamda koruma sağlayıp sağlamadığı gelir. Paratoner, yıldırım konusunda en etkili başarı sağlayan sistemdir. Dünya üzerinde de aynı şekilde en sık kullanılan yıldırımdan korunma sistemi olmasından dolayı güvenilir bir şekilde tercih edilebilir. Güvenilir olması için ise kurulum aşamasında dikkatli olmak ve malzeme olarak kötü malzeme kullanmamak gerekir. Aksi durumda hangi sistem olursa olsun sağlıklı bir korumadan bahsetmek mümkün olmayacaktır. Paratoner kullanmak ve gereken detaylara özen göstermek binanın ve yaşam alanlarının yıldırıma karşı oldukça korunaklı olmasına olanak sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Solar Sistemlerde Yıldırımdan Korunma başlıklı makalemizde güneş paneli sistemleri, Solar Sistemler Nedir ve yüzey dokuma işlemi hakkında bilgiler verilmektedir.