Paratoner Fiyat Listesi

Doğa olayları arasında birçoğu insanlara ve yaşam alanlarına oldukça fazla zarar verir. Yıldırım da bunlardan bir tanesidir. Yıldırım, toprak ile bulut arasında meydana geldiğinden dolayı insanlara ve yaşam alanlarına zarar verme olasılığı oldukça yüksektir. Bundan dolayı da dikkatli olunması ve korunma yollarının mutlaka öğrenilmesi gerekilir. Vereceği zararlar fazla olabileceğinden dolayı bir korunma yönetmeliği bulunur. Paratoner hakkında da aynı şekilde kurulumdan başlayarak belli kuralların anlatıldığı bu yönetmelik yıldırımdan korunmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne serecektir. Paratoner fiyat konusunda merak edilenlere de maliyetli olmadığını söylemek gerekir.

Yıldırım Nedir?

Paratoner tanımına geçmeden önce yıldırımın ne olduğunu ve bundan nasıl korunulacağını bilmek gerekir. Çünkü yıldırımın nasıl oluştuğundan hareket ederek önlemek adına paratoner sisteminden yararlanılır. Yıldırım, bulutların en üst katmanında meydana gelen pozitif enerji yüklenmesinin toprakta oluşan negatif yönlü enerjiye doğru hareket etmesi olarak açıklanabilir. Bir diğer ifade ile bulutlardan yeryüzüne doğru enerji aktarımıdır. Bu nedenden dolayı zarar görme olanağı da oldukça fazladır. Paratoner ise bu konuda zarar görmesini engelleyecek bir sistem olarak ortaya çıkan bir yöntemdir.

Paratoner Fiyat Listesi

Paratoner Nedir?

Paratoner; yıldırım düşmesinden kaynaklanan enerjinin yeryüzüne ve insanlara zarar vermesini engellemek adına bir iletken yardımı ile toprağa gönderilmesi anlamına gelir. Dilimizdeki karşılığı bu nedenden dolayı yıldırımsavar olarak verilmiştir. Yıldırımın çarpma sırasında açığa çıkarttığı elektriği metaller ve bakır gibi iletkenler aracılığı ile toprağa geri gönderir. Topraklama yapıldıktan sonra toprağın uygun olup olmadığına karar verilir. Böylelikle paratoner fiyat olarak da maliyeti anlamında ortaya çıkacaktır.

Paratoner Nasıl Kurulmalıdır?

Paratoner kurulumu sırasında oldukça dikkatli olmak gerekir. Nedeni ise kurulumdan sonra meydana gelen bir hatanın yıldırım sonucunda ciddi sonuçlara neden olabileceğidir. Bunun için kurulum aşamasında iletken olarak bakır veya platin maddesinin en iyisi kullanılmalıdır. Seçilen alanda topraklama ölçümü yapılmalıdır. Ölçüm sonucunda 10 ohm sonuçtan fazlası için topraklama yapmak sorun oluşturabilir. Topraklama yapılan alan ve paratoner kurumu tamamlanan yere levhaların koyulması da atlanmamalıdır. Çünkü levhalar, yıldırım tehlikesi olduğunda güvenli yer arayanlar için hayat kurtarıcı olurken topraklama bölgesinden uzak durulmasına da neden olur. Hazırlıklar tamamlandıktan sonra paratoner fiyat listesi aracılığı ile kullanılacak malzemelerin fiyatları ve maliyetleri ortaya çıkarılır.

Paratoner Fiyatları Aralığı

Paratoner fiyat listesi içinde bulunan malzemeler kurulum ve hazırlık aşamalarında gereken tüm malzemelerin katılması sonucunda meydana gelir. Bundan dolayı maliyetler her alanda olduğu gibi bu alanda da kullanılan malzemenin kalitesinden hareketle değişiklik gösterebilir. Paratoner fiyatı buna bağlı olarak sadece 250- 1000 TL arasında değişen bir maliyetle alınabilir. Yanında kullanılacak olan malzemelerin maliyetleri de eklenmelidir. Çünkü kullanılan vidalar, topraklama sistemi, ölçüm malzemeleri, iletkenler de maliyet kalemleri olup paratoner fiyat listesi içinde yer alır.

Paratoner Fiyat Listesi

Paratoner Yıldırımdan Korur mu?

Paratoner, yıldırım konusunda bilinen ve korunması açısından en çok tercih edilen sistemlerden bir tanesidir. Bunun nedeni iletkenlik ve toprağa aktarım konusunda oldukça başarılı olmasıdır. Başarısı ve kullanım sıklığı düşünüldüğünde en başarılı yıldırımdan koruma sistemi olduğu sonucuna ulaşılabilir. Bireysel olarak yıldırımdan korunmak gerektiğinde ise yıldırımlı alanlarda bulunmamak ve kapalı alanlara sığınmak önerilir. Açık alanda olanlar için şemsiye gibi ucu sivri cisimlerden uzak durulması ve iletkenlerden uzaklaşılması gerekir. Ayrıca yere oturulması ve baş öne eğildikten sonra olabildiğinde ayaklar birleştirilmelidir. Bu şekilde yapıldığında oldukça üst seviyede bir koruma imkanı sağlanmış olur.

Bir önceki yazımız olan Solar Sistemlerde Yıldırımdan Korunma başlıklı makalemizde güneş paneli sistemleri, Solar Sistemler Nedir ve yüzey dokuma işlemi hakkında bilgiler verilmektedir.