Kompanzasyon Panosu Fiyat Aralığı

Kompanzasyon panosu işleyiş olarak bakıldığında işletmeler tarafından kullanılan enerjinin düzenlenmesi için kondansatörler ve ölçü aletleri üzerinde bulunan bir pano olarak karşımıza çıkmaktadır.

Transformatör, balast, motor gibi endüktif yük olarak bilinmekte ve reaktif güç çekmektedir. İhtiyaç duyulması halinde bu sistem elemanlarının reaktif güç üretimi yaptığı da biliniyor. Kompanzasyon sayesinde elektrik sistemlerinin daha verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Hem yük hem de elektrik tesislerinin reaktif enerji gereksinimini karşılayan kompanzasyon yapılarına da reaktif güç kompanzasyonu olarak isimlendirilmektedir.

Kompanzasyon panosu ile şebekelerde yaşanan güç kaybı sorunun çözülmesini sağlaması nedeniyle işletmelerin vazgeçilmezi durumundadır. Ayrıca kompanzasyon panosu üretim ve dağıtım sistemlerinin kapasitesini artırması da bu panonun ne kadar gerekli olduğunu gözler önüne sermektedir.

Kompanzasyon panosu fiyat aralığına bakıldığında bu konu hakkında net bir bilgi vermek mümkün görünmüyor. Çünkü kompanzasyon panosu fiyat aralığının belirlenebilmesi için işletmenin ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalı ve değerlendirilmelidir. Bu sebeplerden ötürü de kompanzasyon panosu fiyat seçeneklerinde hakkında net bir bilgi verilmesini engellemektedir.

Kompanzasyon Panosu Fiyat Aralığı

İşletmeler Kompanzasyon Sistemleri Yaptırmazsa Ne Olur?

İşletmeler tarafından kompanzasyon sistemleri yaptırılmaması durumunda;

 • Reaktif güç bulunan şebekelerde güç kaybı yaşanması,
 • Üretim sistemleri ve dağıtım sistemlerinin kapasitelerinde azalma,
 • Gerilimde azalma meydana gelmesi
 • Meydana gelen azalmaya bağlı olarak da enerji kapasitelerinin belirgin bir şekilde düşmesi vb. gibi durumların yaşanmasına neden olmaktadır.

Kompanzasyon Yaptırılması Zorunlu mu?

Reaktif enerji sayesinde şebekede meydana gelen taşıma seviyesinin artması ve gereksiz enerji sarfiyatının önlenmesi ve ülke ekonomisinin olmazsa olmazı durumunda bulunmaktadır. Kompanzasyon yaptırılmasının zorunlu hale getirilmesine yönelik karar Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından alınan kararla zorunlu hale getirilmiş durumda bulunmaktadır. 15 Ocak 2004 tarihi itibari ile bu kararın yayınlanmasının ardından kompanzasyon yaptırılması zorunlu kılınmıştır. Yaklaşık 13 senedir kompanzasyon yaptırılması yasalarla zorunlu hale getirilmiştir.

Aktif Reaktif Enerji

Aktif enerji, elektrik ile çalışan güç olarak bilinmektedir. Reaktif enerji ise; manyetik olarak çalışan motorlar, trafolar vb. gibi elektrik makineleri ile çalışan enerjidir. Reaktif enerji aktif bir şekilde kullanılmayan güç olarak da bilinmektedir. Reaktif enerji şebekeden çekilip herhangi bir işte kullanılmadan şebekeye yeniden gönderilebilir. Ayrıca devrelerde bulunan makineler de reaktif enerji üretimine katkıda bulunmaktadır.

Kompanzasyon Panosu Fiyat Aralığı

Kompanzasyon Sisteminde Bağlantı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kompanzasyon sistemine yönelik bağlantı kurulumu yapılırken; ,

 • Kondaktörler ve reaktif enerji yapısı sayesinde beslenme yapısını kontrol eden voltaja,
 • Kondansatörlerin kondaktöre bağlı olduğu bobin reaktif enerji kontrol merkezini aktif olarak çalıştırıp çalıştırmadığı,
 • Ölçüm rölelerinin doğru sonuç verip vermediği
 • Reaktif enerjinin bağlı olduğu fazlara,
 • Yapılan kondaktörlerin giriş yapılarına,
 • Reaktif enerjilerde bulunan kablo yapısına,
 • Kablo kesitleri ile kablo parçalarının birbirleri ile uyumlu olup olmadığı,
 • Bağlantı yapılarının gevşek olup olmadığına
 • Kondansatör gövdelerinde topraklama yapılıp yapılmadığına muhakkak dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yukarıda sayılan özelliklere dikkat edilmesi kompanzasyon işleminden hem daha fazla verim sağlanmasını hem de sistemin daha uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır.

Kompanzasyon Çeşitleri

Kompanzasyon yapılarında enerjiye tek tek bağlanarak yük çıkışı üzerinden kondansatörlere doğrudan bağlanan tek tek kompanzasyon yapısı ile yapılmaktadır. Aynı şalter ya da kondaktöre bağlı bulunan yük gruplarının kompanzasyonu grup kompanzasyonu ile yapılır.

Elektrik yapısında fazla sayıda motor ve endüktif yükü çeken alıcılar bulunuyorsa ve bu alıcılar kısa süreli olarak devreye girip çıkması ise merkezi kompanzasyon yapısının kurulmasını sağlamaktadır.

Kısaca açıklamak gerekirse üç çeşit kompanzasyon çeşidi bulunmaktadır. Bu kompanzasyon çeşitleri; tek tek kompanzasyon, grup kompanzasyonu ve merkezi kompanzasyon olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Topraklama Malzemeleri Nelerdir? başlıklı makalemizde Elektrot topraklama malzemeleri, topraklama malzemeleri ve topraklama nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.