Kompanzasyon Kontaktörü Çalışma Prensibi

Elektrik kontaktörleri anahtarlama cihazı olarak kullanılan ve motorların güç faktörlerinin düzenlenmesine yardımcı olan cihazlardır. Peki kompanzasyon kontaktörü çalışma prensibi nasıl olmaktadır? İşte kompanzasyon kontaktörü ve çalışma prensipleri le ilgili detaylar:

Nasıl Çalışır?

Bir röleye benzeyen kompanzasyon kontaktörü çalışma prensibi, rölelerden daha fazla oranda elektrik akımı taşıyabilmektedir. Bu aşamada röle, akımın 20 amperin üzerinde olduğu devrelerde kullanılmaz. Bu gibi durumlar için kontaktörler devreye girer. Kontaktörler kendi içerisinde farklı formlar ve derecelendirme teknikleri kullanırlar. 12500 amper değerine kadar temin edilebilen kontaktörler tetiklendikleri anda temas kurabilirler. Kısa devre koruması sağlamazlar. Bu kısımda ilk olarak elektromanyetik bobin enerjilenir ve ardından elektromanyetik bir alan üretilir. Bu elektronik alan elektronik çubuğu boş alana doğru çeker. Burada kontaktörler kontakları hızlı bir şekilde açma ve kapama görevi görürler.

Kompanzasyon Kontaktörü Çalışma Prensibi

Özellikleri ve İşlemleri

Kompanzasyon kontaktörü çalışma prensibi içerisinde elektromıknatıs, kontak ve bir mahfaza içine yerleştirilmiş olan yayı barındırır. Bazı kontaktörlerde bunlara ek olarak elektrik akımını azaltmak için ekonomizerler kullanılabilir. Kontaktörlerin çalışması ve aynı zamanda kesilmesi için yapılacak olan işlemler de olabilir. Elektromıknatıs, kontaktörler için en önemli bileşendir.

Eksitasyon işlemi sırasında ihmal edilebilir olan akımı tedarikten alır ve bu elektromıknatıs içi boş silindir olacaktır. Bundan sonra içi boş silindirik elektromıknatısa yaylı dönüşe sahip olan bir armatür yerleştirecektir. Armatür çubuk şeklindedir. Bazı kompanzasyon kontaktörü çalışma prensibi kısmında elektromıknatıs ikiye ayrılır. İkiye ayrılan kısımlardan biri hareketli diğeri ise sabittir.

İletişim Mekanizması Nasıldır?

Biri hareketli diğeri ise sabit olan iki kontak grubu kompanzasyon kontaktörü çalışma prensibinin içerisinde vardır. Gümüş nikel, gümüş kalay oksit ve gümüş kadmiyum oksit normalde kullanılan kontak malzemeleri arasında yer almaktadır. Bu malzemeler yüksek kaynak direnci ve ark dayanımına sahiptir ve kontak malzemelerinin kullanıldığı alanlar farklılık göstermektedir.

Gümüş nikel ve gümüş kadmiyum oksit düşük dereceli amper kontaktörlerde, gümüş kalay oksit ise yüksek dereceli amper kontaktörlerde kullanılırlar. Hareketli temas grubu, hareketli elektromıknatısa tutturulmuş haldedir. Malzemelerin iletişim mekanizması bu şekilde farklılık göstermektedir.

Bir önceki yazımız olan Kompanzasyon Kondansatörü başlıklı makalemizde Kompanzasyon Kondansatörü, Kondansatör Yapıları ve Kondansatörler hakkında bilgiler verilmektedir.