Kompanzasyon Kondansatörü

Bu yazımızda sizlere kompanzasyon kondansatörü ile alakalı bilgi vereceğiz. Elektrik enerjisi, hayatın her alanında en çok ihtiyaç duyulan ve olmazsa olmazlardan bir tanesidir. İşletmelerde bütün sistemlerin çalışması elektrik enerjisi sayesinde meydana gelmektedir. Elektrik enerjisinin kullanımının oldukça düzenli bir şekilde olması, gereksiz bir şekilde kullanımın engellenmesi ve elektriğin verimliliğin artırılması için çok fazla yasa ve yönetmelikler çıkartılmıştır. Bu verimliliği artırmak ve elektrik enerjisinin maliyetini en aza düşürebilmek için işletmeler ihtiyaçları dahilinde reaktif güç gerilimi üretimi için kompanzasyon panoları kullanmaktadırlar. Elektrik devrelerinde kullanılmakta olan kondansatörler, depolama alanını oluşturan devre elemanlarına verilen isimdir. Kompanzasyon kondansatörü devre elemanları 2 ayrı uçlu ayaktan oluşmaktadır.

Kondansatörler

Elektrik devrelerinde elektrik yüklerin de kısa bir süreliğine depolama yapan devre elemanlarına kondansatör denir. Kondansatörlerin yapısında 2 iletken levha ve aralarında bir yalıtkan bulunmaktadır. Yalıtkan madde olarak genelde seramik, polyester, kağıt ve mika gibi maddeler kullanılmaktadır. kompanzasyon kondansatörü ürünleri Türkiye’de üretilen ve birden fazla kullanım alanı olan ürünlerdir. Kondansatörler farklı kullanım alanları için farklı özelliklerde üretilmektedir.

Kompanzasyon Kondansatörü

Kondansatör Yapıları

Elektrik devrelerinde geçici olarak elektrik yükü depolamak amacı ile kullanılan kondansatörler, elektrik devresinin kullanım alanına göre farklı değerlerde hazırlanmaktadır, kompanzasyon kondansatörü, içerisinde bulunan plakaların yüzey genişliğine ve aralarında kullanılmakta olan yalıtkan malzemenin kalınlığı ve plakalar arasında bulunan mesafeye, dielektrik maddesinin çeşidine göre değişmektedir. Kondansatörler yapılarından dolayı elektrik enerjisini uzun bir süre depolama yapamazlar. Devre üzerinde bağlı olmasa dahi belirli 1 süre sonra üzerinde bulunan elektriği boşaltacaktır. Bu özelliği ile kondansatörler pillerden ayrılmaktadır. Piller enerjiyi çok daha uzun bir süre depolayabilmektedir.

Kondansatör Kullanım Amacı

Kondansatörler farklı elektrik devrelerinde çeşitli amaçlarla kullanılabilmektedir. Kompanzasyon kondansatörü devrede 4 ana amaç için kullanılmaktadır. Bu amaçlar ise şöyledir; elektriği depolama işlemi, filtreleme işleminin yapılmadı, doğrultucu işlemlerde bunu kullanmak ve kompanzasyonun bazı işlemlerinde kullanmaktır. Kullanıldıkları hemen hemen her yerde, elektrik yükünü belirli bir süre içinde depolamak, reaktif güç kontrolü yapmak ve meydana gelen kayıpları önlemek amacı ile kullanılmaktadır. Özellikleri ise plakalar arasında kullanılmakta olan yalıtkan madde cinsine, depolama yük miktarına göre değişmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Kompanzasyon Kondansatörü Fiyatları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.