Kondaş Kompanzasyon Kontaktörü

Bina ve tesislerin elektrik tesisatlarının güvenli olabilmesi ve elektrik akımının doğru iletilebilmesi için çeşitli anahtarlama sistemleri kullanılmaktadır. Ülkemizde kullanılan en iyi anahtarlama sistemleri arasında kondaş kompanzasyon kontaktörü çeşitleri daha sık kullanılmaktadır. Özellikle işletmelerde düşük maliyetli elektrik enerjisinin kullanılabilmesi için ihtiyaç olan reaktif güç geriliminin şebekeden çekilmemesi ve bu gerilimin oluşturulacak sistem tarafından üretilmesi istenmektedir. kompanzasyon pano sistemleri reaktif güç gerilimi üretmekte, işletmelerin elektrik faturalarının düşük olmasını sağlamaktadır. İşletmeler için bu sistem yönetmelikler ile belirlenmiş ve işletme yapısına göre sistemin kurulması istenmiştir.

Kontaktörler

Elektrik sistemlerinde motorların çalışmasın sağlayan, uzaktan kontrol edilebile özelliğine sahip olan ve sürekli olarak kontakların açılıp kapanmasını sağlayarak, elektrik akımının doğru iletilmesini sağlayan sistemler kontaktörlerdir. Anahtarlama sistemi olarak kullanılan kontaktörler, içerisinde bulunan bobine elektrik geldiğinde elektromıknatıslanma sayesinde içerisinde bulunan palet hareket haline geçecek ve kapalı kontakları açacak, açık kontakları ise kapatacaktır. Bu işlemi sık aralıklarla yapacaktır. Kondaş kompanzasyon kontaktörü çeşitleri tesisat yapısına göre farklı değerlerde üretilmekte ve tesisat yapısına göre seçilmektedir.

Kondaş Kompanzasyon Kontaktörü

Kondaş Kontaktör Çeşitleri

Kondaş kompanzasyon kontaktörü firma tarafından cinslerine ve imalat durumlarına göre iki farklı türde piyasada yer almaktadır. Akım cinslerine göre üretilen kontaktör çeşitleri kendi arasında iki gruba ayrılmaktadır. Bunlar doğru akım kontaktörleri ve alternatif akım kontaktörleri şeklinde piyasaya sürülmektedir. Diğer türleri ise imalat durumlarına göre çeşitlendirilmesidir. Firmalar tarafından yapılan imalat durumlarına göre, elektromanyetik kontaktör çeşitleri, elektro-pnomatik kontaktörleri, basınçlı havalı kontaktör çeşitleri farklı değerlerde üretilmektedir.

Kontaktörlerin Önemi

Elektrik sistemlerinde kullanılan tüm devre elemanları kullanım aşamasında hasara uğrayabilmekte ve yıpranabilmektedir. Bu durumlarda elektrik geriliminin dengelenmesi gerekmekte ve sistemin verimli çalışması sağlanmalıdır. Bunun için kondaş kompanzasyon kontaktörü devre elemanları kullanılarak, tüm sistem üzerinde yüksek gerilim dengelenmesi yapılabilmekte ve enerjinin iletilmesi sağlanmaktadır. Elektrik devrelerinde, sistem yapısına göre çok fazla kontak sistemi kullanılabilmektedir. Bunun amacı oluşabilecek dengesizliği önlemektir. Kompanzasyon kontaktörleri anahtarlama görevi yaptığı için bu kontakların düzenli olarak açılıp kapanmasını sağlayacak ve elektrik devre sisteminin düzenli çalışmasını sağlayacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Kompanzasyon Kontaktörü Fiyatları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.