Kompanzasyon Kondansatörü Seçimi

Elektrik tesisatları ve elektronik devrelerinin vazgeçilmez devre elemanlarından olan kondasatörler kompanzasyon panolarının da olmazsa olmaz parçalarındandır. Yapı olarak iki iletken plaka arasında yalıtkan bir malzemenin yerleştirilmesinden oluşur ve elektrik enerjisinin depolanması için kullanılır. Kompanzasyon kondansatörü seçimi panonun büyüklük durumuna göre farklı değerlerde seçim yapılır. Elektronik sistemlerde farklı özelliklere ve kapasiteye sahip kondansatör çeşitleri kullanılmaktadır. Kullanıldığı yerlerde gerilim ve güç katsayısı düzeltme, dengeleme gibi amaçlar için kullanılmaktadır.

Güç Katsayısı

Elektrik tesislerinde ve yüksek gerilim kullanan tesislerde bulunan birçok cihazın motorları alternatif elektrik akımı ile çalışmaktadır. Aydınlatma sistemlerinde de elektrik akımının düzenli sağlanması için kondansatörleri ihtiyaç duyulur. Kompanzasyon kondansatörü seçimi yapılırken, tesiste kurulu bulunan sistemin toplam elektrik akım gerilimleri hesaplanarak yapılmalıdır. Elektrik ile çalışan motorlar bobin özelliklerinden kaynaklı olarak endüktif akım özelliği göstermektedir. Bu alanlarda gerilim akımdan daha fazla ortaya çıkmaktadır. Sistem üzerinde dengeleme yapabilmek için kondansatörler kullanılarak güç katsayısı düzeltmesi yapılır.

Kompanzasyon Kondansatörü Seçimi

Kondansatör Seçimi

Kompanzasyon pano sistemleri kullanılarak elektrik şebekelerinden çekilen elektrik akım gücü azaltılmaya çalışılır. Enerji kaybını en aza indirmek dengeleme işlemleri kompanzasyon kondansatör seçimi yapılarak sağlanabilmektedir. Enerji kaybını tamamen ortadan kaldırmak imkânsızdır. Ancak kondansatörler aracılığı ile bu kayıp en aza indirilebilmektedir. Bu dengeyi sağlayabilmek için senkron ya da statik yapıya sahip devre elemanları kullanılmaktadır. kondansatörler geçici olarak elektrik enerjisi depolayabildikleri için kayıp durumlarında ihtiyaç olan enerjiyi sağlamaya çalışmakta ve sistemin kesinti yaşamasını önlemektedir.

Kondansatör Çeşitleri

Elektrik ve elektronik sistemlerde kondansatör çeşitleri kullanılmaktadır. Endüstriyel alanda kullanılan elektrik enerjisi için kompanzasyon kondansatör seçimi kullanım alanı durumuna göre yapı özelliklerine göre yapılmaktadır. Kondansatör çeşitlerini, elektrolitik kondansatörler, metal kağıt kondansatörler, kağıt kondansatörler, plastik kondansatörler, tantal kondansatörler, seramik kondansatörler, mika kondansatörler, SMD kondansatörler ve polyester kondansatörler olarak karşımıza çıkmaktadır. Kondansatörlerin yalıtkan kısımlarında, yalıtkan özelliği bulunan polyester, kağıt gibi ürünler kullanılmaktadır. İletken bölümlerde ise alüminyum gibi metal levhalar kullanılmaktadır. Üretim şekillerine göre kondansatörler farklı kullanım alanları için farklı özellikleri göz önüne alınarak seçilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Kael Endüktif Güç Kontrol Rölesi başlıklı makalemizde Endüktif Güç Kontrol Rölesi, Güç Kontrol Rölesi ve Kael Endüktif Güç Kontrol Rölesi hakkında bilgiler verilmektedir.