Kael Endüktif Güç Kontrol Rölesi

Elektrik dünyamızda en çok üretilme ihtiyacı olan ve devletlerin en çok yatırım yaptığı enerji alanı içerisinde yer almaktadır. Bu bakımdan elektrik enerjisi sürekli olarak yatırımlar ile genişlemekte ve olabileceğini bile düşünemediğimiz şekillerde bizlerin karşısına çıkmaktadır. Kimi zaman elektrik enerjisinin sınırlandırılması istenirken kimi zaman ise bu enerjinin olduğundan daha fazla bir enerji değeri ile elde edilmesi kullanıcıların işine gelir.

Bu durum ise bizler için yeni yeni elektronik parçaların icat edilmesi sürecini doğurur. Elektrik enerjisi olduğu gibi aktarılan bir enerji türüdür. Bu çerçevede değerlendirildiğinde elektrik enerjisinin aktarılması sırasında bizler belirli parçalar ile bu enerjiye bizler yön vermekteyiz. Kael endüktif güç kontrol rölesi de aynı bu şekilde kullanılan elektronik bir parçadır.

Kael Endüktif Güç Kontrol Rölesi

Rölenin Temel Kullanım Amacı Nedir?

Kael endüktif güç kontrol rölesi temelde santrallerde farklı akım değerlerine üretilmiş olan elektrik enerjisi kullanılacağı alanlara gediğinde gerekli düzenlemeler ile bu dağıtım ve kullanım alanına iletimi sağlar. Bu süreç oldukça önemlidir. Çünkü kimi zaman belirli bir alan içerisinde oldukça düşük bir akım değeri ile çalışılması istenen bir alet var iken farklı bir kısımda ise daha fazla bir enerji ile çalışılması gereken bir enerji olabilir. Kael endüktif güç kontrol rölesi ise bu farklı akım seviyesi ihtiyacını karşılamak amacı ile kondansatör gibi cihazların çalışmalarını düzenlemektedir.

Endüktif Kontrol Rölesinin Temel Prensibi

Temel prensibi bakımından kael endüktif güç kontrol rölesi kondansatör başta olmak üzere diğer farklı parçaların cihaz içerisinde gerekli olan enerji seviyelerini belirlemeleri için kullanılırlar. Bu sayede istenen seviyede bir güç akımı elde edilmiş olur. Genellikle santrallerde üretilen enerji akım seviyesinin farklılık göstermesi ve kimi zaman ise kondansatör gibi parçaların oldukça yetersiz olması durumunda yönlendirici ve yedek bir eleman olma niteliği taşımaktadır.

Röle güç katsayısını belirli oranda kendi yapısı ve cihazın gerekliliği çerçevesinde düşürür ve sonrasında ise diğer önemli parçalar olan kondansatörleri sıralı bir şekilde işleme sokarak devrenin eksiksiz ve gerekli olduğu şekilde işlemesini sağlar.

Bir önceki yazımız olan Frako Kompanzasyon Kondansatörü başlıklı makalemizde Frako Kompanzasyon, Frako Kompanzasyon Kondansatörü ve Kompanzasyon Kondansatörü hakkında bilgiler verilmektedir.