Kompanzasyon Ceza Hesaplama

Kompanzasyon, reaktif enerjinin yüklenmesiyle tüketim yapılarak kullanılan elektronik bir pano olarak bilinmektedir. Kompanzasyon panosu, bu enerjiyi reaktif enerjiye çevirmek için kullanılır. Tam da bu sırada tüketici kişisinin kullandığı reaktif enerji tutarına göre belirlenen oranın bir miktar üzerine çıktığı vakit kayıp olarak görülen milli kaynak değeri ceza olarak faturaya yansıtılmaktadır. Kompanzasyon panosu sürekli bir biçimde geri çekilip üretimi yapılan tesislere geri gönderilebilir kaynaklardır. Bu nedenle kompanzasyon ceza hesaplama konusu hakkında tam bu noktada bilgi sahibi olunması gerekmektedir.

Kompanzasyon ceza hesaplama tüketici faturasının aktif sütununun dışında kalan kapasitif ve endüktif sütunların bedeli olarak faturada belirtilmektedir. Kompanzasyon ceza hesaplama yapılmasıysa yüzdelik dilimlerin oranlanması ve kıyaslanmasıyla ortaya çıkmaktadır. Kompanzasyon panosu da tam bu noktada dezavantajlı olmaya başlamaktadır. Ancak dikkatli kullanımında avantajlarının daha fazla olduğu bilinmektedir.

Kompanzasyon Ceza Hesaplama

Kompanzasyon Nedir?

Kompanzasyon, üretilmiş olan elektrik enerjisini santrallerden çıkartarak iletilmiş dağıtım süreci boyunca sanayi, iş yeri, fabrikalar ve marketler gibi alıcıların kayıpsız bir biçimde elektrik enerjisini iletilmesini sağlamaktadır. Bu özelliğiyle de birçok işletme tarafından tercih edilerek kullanılan, teknolojinin gelişmesiyle önem taşıyan ve elektrik yükünü azaltan kompanzasyon kullanıldığı firmalara avantaj sağlamaktadır.

Kompanzasyon, reaktif gücün en tepe noktaya getirilip, güç faktörüne düzenleme yapılması ve enerji veriminin en yüksek türünü alıyor olması durumunda enerji bedelini kondansatörler aracılığıyla yapılan işlemin adlandırılmasına denmektedir. Bütün bu işlemlerin yanında reaktif güç kompanzasyonu, faz farkı, akım, voltaj ve endüktif devrelerde farklılık göstermektedir.

Kompanzasyon Panosu Evlerde Kullanılmalı mıdır?

Devletin kendi ve özel elektrik kurumları arasında alınan kararla şebekelerden çekilen evlere giren güç tüketimine sınırlamalar getirilmiştir. Getirilen bu sınırlamaların belli bir oranı yani 3 kilowatt gibi bir tutarının tüketimi ücretsiz kılınmıştır. 3 kilowattlık bu tüketim aşıldığı durumda şebekelerden çekilen reaktif gücün kullanımı faturalara yansıtılır ve ücretlendirme yapılır duruma getirilmektedir.

Evlerde kullanılan elektronik cihazlar olan lamba, elektronik eşyalar ve beyaz eşyaların devreleri endüktif biçimde yapılmıştır. Ancak sanayi alanına göre daha az reaktif güç harcaması nedeniyle kompanzasyon kullanımına ihtiyaç olmamaktadır. Devletin bu yapılmakta olan fazla enerji tüketimini durdurmak ve azaltmak adına enerji piyasasını düzenleme kurumuyla karar almış olması uygulama gerekliliğini de birlikte getirdiği için kompanzasyon panosunun evlerde kullanılmasına gerek duyulmamaktadır.

Bireysel Kompanzasyon Tesisi Nedir?

Kompanzasyon tesislerinin çeşitlerinden ilki olarak bilinen ve yüklerin ayrıştırılarak kompanze edildiği tesise verilen isme bireysel kompanzasyon tesisi denilmektedir. Yüklerin ayrı ayrı kompanze edilmesi sayesinde transformatör ve her motor kendilerine paralel bir biçimde bağlı olup belli güçte verilerek ayrı ayrı kompanze edilen kondansatörler kullanılmaktadır. Genellikle küçük iş yerlerinde, marketlerde ve az elektronik eşyanın çalıştığı firmalarda kullanılması önerilmektedir. Büyük ölçekli firmalara önerilmeyen bir kompanzasyon çeşidi olarak bilinmektedir.

Kompanzasyon Ceza Hesaplama

Grup Kompanzasyon Tesisi Nedir?

Kompanzasyon tesislerinin çeşitlerinden bir diğeri olarak bilinmektedir. Grup kompanzasyon, aynı hat üzerinden beraberce devreye giriş ve çıkış sağlayan transformatör ve motorun ortak bir biçimde kompanze edildiği kompanzasyon çeşidine, grup kompanzasyon tesisi denilmektedir.

Merkezi Kompanzasyon Tesisi Nedir?

Kompanzasyon tesisi çeşitleri arasında genellikle büyük fabrikaların bulunduğu sanayilerde ortak bir biçimde kullanılan bir diğer çeşidi de merkezi kompanzasyon tesisi olarak bilinmektedir. Merkezi kompanzasyon tesisinde, birden fazla motor ya da indüktif yük çekici olarak adlandırılan alıcıların bir arada olduğu ve belli zaman dilimlerinde yük miktarlarını değiştirerek sisteme giriş çıkış yapmasıyla toplam yük durumuna uyulmasını sağlayan sistem olarak açıklanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Topraklama Malzemeleri Nelerdir? başlıklı makalemizde Elektrot topraklama malzemeleri, topraklama malzemeleri ve topraklama nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.