Kompanzasyon Bakımı

Çalışma hayatının ana faktörlerinden biri olarak bilinen sanayi sektörü, enerji ihtiyacını elektrik enerjisinden giderir. Elektrik enerjisini çok verimli bir şekilde kullanmak gerekir. Bu durum da endüstriyel sanayide kompanzasyon sistemleri sayesinde sağlanır.

Kompanzasyon sistemleri, neredeyse bütün işletmeler için yüksek stres altında olan sistemlerden biri olarak değerlendirilir. Bunun arka plana atılması halinde de elektrik enerjisi üretimde bir verim sağlamayarak, faturanın da fazla bir tutarla gelmesine neden olur. Bir de düzgün olarak çalışmayan sistemden dolayı mekanizmada, reaktif akımın olduğu elektrik kabloları ve transformatör bölümünde meydana gelen ısı kaynaklı bakır kayıplarıyla karşı karşıya kalınma ihtimali artar. Kompanzasyon bakımı ve daha fazlası hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Kompanzasyon Bakımı

Kompanzasyon Hakkında

Ülkemizde elektrik enerjisi kullanımı sürekli olarak artmaktadır. Bu durum da elektriği, ekonomik olarak çok daha önemli bir konuma getirmiştir. Bunun için de elektriği en yüksek işlevsellikte ve daha ekonomik bir şekilde üretme konusu pek çok işletmenin yakından ilgilendiği bir durum haline gelmiştir. Enerji gönderim hatlarında meydana gelebilecek olası bir kayıpla ve yüklenmeyle beraber elektriğin karşı tarafa gönderilmesi ve tüketilmesi, reaktif güç kompanzasyonunun rolünü ortaya koyuyor.

Elektrik şebeke sistemi içerisinde farklı sistemlerin yapmış olduğu reaktif gücü hem dengeleme hem de akımla birlikte gerilim şeridi arasında ortaya çıkan faz açığını en az düzeyde tutma işlemine kompanzasyon adı verilir. Burada meydana gelebilecek her türlü sorunlar için kompanzasyon bakım firmaları tercih edilerek, problem çözülebilir.

Ne İşe Yarar?

Pek çok kişinin merak ettiği konular arasında kompanzasyon ne işe yarar sorusu yer alıyor. Elektrik enerjisi üretildikten sonra, transferi yapılırken en az kayıpla tüketicilere ulaştırılması gerekir. Aslında elektrik sistemlerinde gerçek rolü üstlenen güç aktif güçtür. Fakat şebekeye bağlı olan elektrik motorları ve floresan lamba gibi farklı alıcılar, manyetik alan meydana getirmek adına, şebekeden indüktif reaktif güç enerjisi çekerler. Kompanzasyon da bu alıcıların şebekeden aldığı reaktif gücün çıkardığı kayıpları aşağıya indir. Bu durumda da elektrik faturalarında bir düşüş meydana gelir. Yani genel olarak ifade etmek gerekirse, kompanzasyon ne işe yarar sorusunun cevabı faturaların daha az gelmesine ve daha verimli elektrik tüketimine olanak sağlamasıdır.

Kompanzasyon Yöntemleri Nelerdir?

Kompanzasyon sistemlerinde seçilecek metot, yükün özelliğine bağlı olarak değişir. Fakat genelde güç katsayısı sabit olan bir yük olduğunda, uygun olarak seçilmiş bir kondansatör grubu problemi ortadan kaldırabilir. Besleme düzeneğinin kısa devre gücünü yükselterek, sabit kondansatör bataryası kullanılabilir. Ya da mekanik şekilde anahtarlanmış olan şönt kondansatör kullanılabilir.

Kompanzasyon Bakımı

Doğru Sitem Seçimi

Kompanzasyon sistemlerinin satın alınması sürecinde son derece titiz bir şekilde hareket edilmelidir. Bu anlamda doğru tasarımın, doğru tercih edilmiş malzemelerle satıştan sonra uzun vadede kullanıcılara destek olması gerekir. Bunun için de bu sektörde deneyim sahibi olan firmalarla birlikte çalışılması, çok daha yararlı olacaktır. Yine benzer biçimde bu sistemlerin düzenli periyotlarla kontrollerinin yapılarak, devamlı olarak denetim altında tutulmaları işletmelere çok büyük artılar sağlayacaktır.

Doğru Firma Seçimi

Kompanzasyon bakımı için hangi firmanın seçileceği çok önemlidir. Çünkü bu sistemin işletmelerde en doğru biçimde denetim altında tutulması ve analiz edilmesi gerekir. Olası sorunların hızlı tespiti için her gün muhakkak aynı saatte sayaç endekslerinin okunması gereklidir. Bahsi geçen değerler uygun bir takip tablosuna yazılmalı ve tüm değerler arasında kıyas yapılmalıdır. Eğer herhangi bir sorun gözlenirse kompanzasyon bakım firmaları aracılığıyla sorun ortadan kaldırılmalıdır. Eğer bakım yapılmazsa üretim ve dağıtım düzeneklerinde kapasite azalma sorunu yaşanır.

Bir önceki yazımız olan Solar Sistemlerde Yıldırımdan Korunma başlıklı makalemizde güneş paneli sistemleri, Solar Sistemler Nedir ve yüzey dokuma işlemi hakkında bilgiler verilmektedir.