Elektrik Trafo Fiyatları

Trafo ya da uzun adı ile transformatör, elektrik dağıtımından sorumlu olan cihazlara verilen isimdir. Elektrik dağıtımı dendiği zaman doğal olarak akla ilk olarak can güvenliği gelecektir. Bu nedenle trafo satın alımında öncelikle güvenlik üzerinde durulması gerekir. Bunun yanı sıra trafolar yaşam alanlarına elektriğin verimli bir şekilde verilmesi ve yaşam kalitesinin en üst seviyede tutulabilmesi açısından da çok büyük önem taşır. Bu nedenle trafolarda hem ürün hem de üretim kalitesine dikkat edilmesi bir zorunluluktur. Sadece sıfır trafolar için değil ikinci el trafo çeşitleri için de geçerlidir.

Elektrik Trafo Fiyatları

Trafolar Amaçlarına Uygun Seçilmeli

Öncelikle trafoların kullanım amaçlarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Ne de olsa trafolar her zaman için aynı yerde ya da aynı amaçlar için kullanılmaz. Bu nedenle dayanıklılıkları ve kapasiteleri de pek tabii birbirinden farklı olabilir. Öncelikle hangi alanda bu trafoların kullanılacağına dikkat edilmesi gerekecektir. Elektrik trafo fiyatları hiçbir zaman tek kıstas olmamalı; trafoların kapasitesi ve ne kadar dayanıklı oldukları, yani kullanım amacına yeteri kadar cevap verip veremeyecekleri de muhakkak göz önünde bulundurulmalıdır.

İkinci El Trafolarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir trafonun ikinci el satın alınmış olması kalitesiz ya da yıpranmış olmasını gerektirmez. Aynı zamanda bu şekilde olduğu anlamına da gelmez. Öyle ki pek çok zaman son derece iyi durumda ve uzun kullanım ömrüne sahip trafolar tıpkı sıfır trafolar kadar etkili ve verimli çalışabilmektedir. Bu durumda sadece daha uygun fiyata trafo satın alabilmek için ikinci el trafolara ilgi duyulmaktadır. İkinci el trafolarda öncelikle trafonun ne ölçüde yıpranmış olduğuna dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra trafonun daha ne kadar zaman sorunsuz bir şekilde çalışabileceği de göz önüne alınması icap eden hususlardan bir diğeridir. Nihayetinde ikinci el elektrik trafo fiyatları ucuz olması her zaman için bu trafonun kötü durumda ya da kullanışsız olduğu anlamına da gelmeyecektir.

Trafo Binası da İhmal Edilmemeli

Trafolarda hem güvenliğin sağlanması, etraftaki insanlarının can güvenliğinin teminat altına alınabilmesi ve trafoların hava durumu gibi dış etmenlere karşı muhafaza edilebilmesi adına kullanılan trafo binaları; trafoların en önemli unsurlarından bir tanesidir. İfade edildiği üzere trafoları dış etmenlere karşı koruyacağından dolayı da trafoların ömrünü uzatacağına şüphe yoktur. Elektrik trafo fiyatları hesaplanırken bunlara da muhakkak dikkat edilmesi icap edecektir. Trafo binası temininde de tıpkı trafonun kendisinde olduğu kadar titiz davranılmalı; makul fiyata yüksek kalitede hizmet sunan firmalardan yana tercih kullanılmalıdır.

Elektrik Trafo Fiyatları

Trafolarda Güvenliğin Önemi

Trafolarda güvenlik de hiçbir zaman ihmal edilmemesi gereken bir diğer önemli husustur. Trafoların güvenliği açısından en önemli husus izolasyondur. Bu da izolasyon trafosu adı verilen özel bir şebeke ile sağlanır. Bu sayede trafolara temas edilmesi durumunda devre kişinin üzerinde tamamlanmayacak, elektrik çarpması ve benzeri çok ciddi sorunlar da meydana gelmeyecektir. Aynı zamanda izolasyon trafosu şebekede yer alan herhangi bir kaçak durumunda cihazların zarar görmesini de engelleyecek ya da zararı en aza indirgeyecektir.

Trafolarda Malzeme Kalitesi ve Uzun Kullanım Ömrü

Trafo satın alırken zaman zaman kullanım ömrü uzun olan trafoların çok daha yüksek maliyetlere konu olduğu görülecektir. Bu her ne kadar ilk zamanda daha yüksek maliyet anlamına gelse de ürün kalitesinin yüksek ve kullanım ömrünün uzun olması sayesinde uzun vadede çok ciddi tasarruf edilmesine imkan tanıyacaktır. En azından trafoların kısmen ya da tamamen yenilenmesi çok daha geç zorunlu hale gelecektir.

Bir önceki yazımız olan Topraklama Raporu Örneği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.