Elektrik Tesisat Uygunluk Raporu

Bir elektrik tesisat uygunluk raporu yakın zamana kadar periyodik muayene raporu olarak adlandırılan bir mülkün elektrik tesisatının derinlemesine incelenmesini içeren ayrıntılı elektrik kontrol servisidir. 

Periyodik inceleme ve testlerin amacı, kurulumun güvenli bir şekilde kullanılmaya devem edebileceği tatmin edici bir durumda olup olmadığı hakkında mühendis görüşü sağlamaktır. İşi veren kişiye tam bir elektrik tesisat uygunluk raporu yayınlanmasını sağlamak için uygun test prosedürleriyle birlikte tesisin detaylı bir görsel incelemesi gerekir.

Elektrik Tesisat Uygunluk Raporu

Muayene Nasıl Yapılır?

Mühendis, test için gerekli olan kurulumun kapsamını belirlemek için mülkün etrafında bir ilk inceleme gerçekleştirecektir. Bu inceleme herhangi bir fiziksel test veya kurulum içermez ve rapor için mevcut bilgileri not etmek için yapılır. Bu incelemede dikkate alacağı noktalar şunlardır.

  1. Elektrik tesisatının yaklaşık yaşı ve muhtemel durumu
  2. Tesisatının türü ve kullanımı
  3. Ortam çevre koşulları
  4. Varsa devam eden bakımın belirgin etkinliği
  5. Önceki muayeneden / testten bu yana geçen süre
  6. Kurulumun boyutu
  7. Kurulum sahibine danışma
  8. Elektrik tesisat sertifikaları, küçük işler sertifikaları, önceki periyodik muayene raporları, bakım kayıtları, saha planları, çizimleri ve kurulu ekipmanla ilgili veri sayfaları gibi mevcut kayıtların kalitesi.

Elektrik Tesisatının Test Edilmesi

Elektrik tesisatınızın standartlara tam olarak uyduğunu düşünüyorsanız ve derhal bir rapor almak istiyorsanız, bu durumda basit bir elektrik tesisatı raporuna değil, bir elektriksel uygunluk belgesine ihtiyacınız vardır.

Bir ev veya apartman satın aldıktan sonra, elektrik tesisatı raporunda bir veya daha fazla ihlal varsa, yeni tesis sahibinin elektrik tesisatında gerekli değişiklikleri yapmasını veya uyarlamasını istemek için belirli bir süresi vardır.

Muayene ve test inceleme yapmadan kişi tarafından uygun görülecek tavsiyeler doğrultusunda yapılmalıdır. Devre açık iken denetlenmesi gereken bazı koşullar altında olacağından denetçinin inceleme için birkaç maddeyi göz ardı bırakması gerekecektir.

Doğrulama ve Sertifikalandırma

Muayene ve test prosedürleri tamamlandıktan sonra, denetçi nihai doğrulamayı gerçekleştirecek ve sertifikalandırma işlemini tamamlayacaktır. Her şeyin orijinal durumuna yeniden yerleştirildiğinden emin olmak için ya da bazı durumlarda hareketli parçalar ortaya çıkarsa ve tehlike varsa, derhal harekete geçerek elektrik tesisatında son bir kontrol yapması gerekecektir. Evinizdeki veya işyerinizdeki elektrik tesisatının güvenli olduğunu ve mevzuatta belirtilen minimum standartlara uygun olduğunu onaylayan bir sertifika verilir.

Elektrik Tesisat Uygunluk Raporu

Elektrik Tesisatı Nasıl Çalışır?

Bir elektrik tesisatı işleminin nasıl çalıştığını anlamak için önce gücün nereden geldiğini öğrenmeniz gerekir. Elektrik sayaçtan geçen dağıtım hatları üzerinden binaya elektrik gönderir. Bu doğrusal güç hareketi daha sonra panelden ve devre tellerine girer. Sonra güç binanın her bir çıkışına verilir.

Elektrik, sayacın içinden geçtiğinde doğrudan ana şalter paneline gider. Panelin büyüklüğü ve kapasitesi, binanın içinden geçebilecek maksimum amper miktarını belirleyecektir. Panel, aşırı yüklenmeyi, yangını veya elektrik çarpmasını önlemek için açılıp kapatılabilen ana şalter anahtarına sahiptir. Ana kesicinin tam altında daha küçük kesici şalterler var. Bu anahtarlar, binanın diğer bölümlerine elektrik sağlamaktan sorumludur. Elektrik beslemesini bir bölümünü kesmek istiyorsanız, bu düğmeyi kapatmanız yeterlidir.

Elektrik Tesisatındaki Önlemler

Güç, panelden bir tel ile taşınır. Bu tel kırmızı veya siyah bir örtü ile izole edilmiştir. Güç, beyaz bir yalıtımla kaplanmış nötr bir tel vasıtasıyla panele geri döner. Topraklama sağlayan üçüncü bir tel vardır ve yeşil yalıtımlıdır. Bu iki tel paneldeki nötr bir çubuğa bağlanacaktır. Güvenlik nedeniyle daha kalın kablolar almanız önerilir, teller çok ısınırsa aşırı yüklenebilir ve yalıtım kabı eriyebilir.

Sigorta ve kesiciler, güvenlik önlemi olarak kurulur. Güç aşırı yüklenmesi durumunda, kesiciler veya sigortalar kapanır ve tellerin aşırı ısınmasını önlenir. Aşırı yüklenme nedeniyle kapanması gerektiğinde kesiciler sıfırlanabilir. Sigorta atması durumunda değiştirilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Solar Sistemlerde Yıldırımdan Korunma başlıklı makalemizde güneş paneli sistemleri, Solar Sistemler Nedir ve yüzey dokuma işlemi hakkında bilgiler verilmektedir.