Elektrik Tesisat Kontrolü

Çoğu tüketici için elektrik tesisat kontrolü sertifikası verilmesi, her insanın kaçınmak istediği ekstra bir maliyettir. Bu sadece eski sertifikalar için geçerlidir, çünkü yeni sertifikalar da elektrik tesisatının kontrolü eksiksiz ve ayrıntılıdır. Var olan ancak henüz tezahür etmeyen güvenlik sorunlarını ve arızalarını ortaya çıkarmaktadır. Elektrik şebekenizin durumu hakkında bilgi edinmek için bu özelliği kullanmak zorundasınız. Özellikle modern ekipman kullanan uzmanlar büyük tesisler de hangi enerjinin tüketildiğini kolayca bulabilir ve enerji israfını azaltmak için uygun enerji tasarrufları sağlayabilirler.

Proje Tasarımı

Elektrik devrelerinin doğru çalışması için lisanslı kurulumcunun sorumlu beyanı ile birlikte belgeler de eklenmiştir. Elektrik tesisat kontrolü tipik yerleşim planı yani bina kat planı kontrolüdür. Elektrik tesisat kontrol yönetmeliği tarafından sorumlu bir elektrik teknisyeni yükleyicisi, yerleşim planı için bildirim zamanı istemektedir. Mevcut mevzuata göre beyanname yayımlayan iç elektrik tesisatlarının lisanslı elektrik ekipmanı tesisatçılardan incelenmesi ve yeniden kontrol edilmesi zorunludur. Test şunları yapmak için gereklidir; Saha besleme elektrifikasyonu için yani proje tasarımı içindir.

Elektrik Tesisat Kontrolü

Bozulma ve Hasar Durumu

Her bir elektrik tesisatının yapımının tamamlanmasından sonra ve kullanıcı tarafından başlatılmadan önce, mevcut mevzuatın gerekliliklerini doğrulamak için yeni kurulum gerekmektedir. İlgili işlemlerin tamamlanmasından sonra ve kurulumun uzatılmasından veya değiştirilmesinden önce de tesisat kontrol edilmelidir. Tesisin sağladığı güvenliğin herhangi bir nedenden dolayı bozulma veya hasar görülmesi sonucu gerekli düzeltmelerin tanımlanması gerekmektedir.

Tesisat Kontrolleri

Yukarı da belirtildiği gibi, elektrik iç tesisat kontrolü tesisatlarının güvenilirliğini, emniyetini sağlamak ve korumak için gerekli olmaktadır. İlk kontroller ve yeniden kontroller teknik gerekliliklere yeni standardın metodolojisine uygun olarak yapılmalıdır. İlk test, her kurulumun ilk elektrifikasyonundan önce veya ciddi modifikasyonlardan sonra yapılır. Yeniden test, kuruluma bağlı olarak aşağıdaki gibi aralıklarla yapılmalıdır.

Evler ve benzer mekanlar için en az on dört yılda bir, yanıcı madde içermeyen kapalı işletmeler için en az yedi yılda bir, yanıcı malzemeler içeren kapalı işletme binaları için en az iki yılda bir, eğlence ve izleyici toplantıları için en az yılda bir, kırsal kesimdeki ticari tesisler için marinalar, yüzme havuzları, kamp için en az yılda bir yapılmalıdır. Elektrik iç tesisat kontrolü bu şekilde yapılmaktadır.

Kontroller Ne Zaman Yapılır?

Yeniden bağlantı yapılmadan önce elektrik tesisat kontrol yönetmeliği uygulanmalıdır. Elektrik kesintisi durumun da tesisin kullanım değişikliği varsa, tesisat doğal afetlerden (taşkınlar, depremler) etkileniyorsa, ciddi kazalardan sonra (yangın, elektrik çarpması), gerçek veya tüzel kişilerden gelen şikayetleri takiben kontroller yapılmaktadır.

Elektrik Tesisat Kontrolü

Sertifika Verme Prosedürü Nedir?

İlk olarak, elektrik tesisatı özel ölçüm ve kontrol aletleri ile kontrol edilir ve ardından gerekli belgeler hazırlanır. Ön kontrol yapılmadan ve gerekli teknik şartname yerine getirilmeden sertifika alınmaz hata veya arıza bulunursa, önce düzeltilmeleri ve sertifikayı vermek için yeni bir kontrol yapılmaları gerekir. Tesisatın elektrik panosunun tek çizgi çizimi tesisat hatlarının üstten görünüşü çizilmelidir. Şalterlerin, lambaların, soketlerin, emniyet lambalarının, motorların, panellerin çizimleri de gerekmektedir.

Termal Kameralar

Bir sıcak nokta ile tespit edilen ısı yayılma düzenleri, endüstriyel ekipmanın sunabileceği tüm olası arıza yollarını ortaya çıkarabilir. Bu, bu gibi arızalara neden olan aksam süresini azaltır ve genel güvenliği arttırmaktadır. Ekipmanın termal eğilimlerinin daha fazla kaydedilmesi ve belgelenmesi, daha fazla inceleme için olağan dışı değerlerin hızlı bir şekilde tanımlanmasına yol açabilir. Kızılötesi termal kameralar, problemleri tespit edebilir ve tanıyabilmektedir. Elektrik tesisat kontrol yönetmeliği gevşek, çok sıkı, paslanmış kontaklar, arızalı akü paketleri, hasarlı izolasyon, destekler ve konektörler, sabit akü ve şarj dizilerinin kontrol edilmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Solar Sistemlerde Yıldırımdan Korunma başlıklı makalemizde güneş paneli sistemleri, Solar Sistemler Nedir ve yüzey dokuma işlemi hakkında bilgiler verilmektedir.