400 Kva Trafo Fiyatı

İki devre arasında elektrik akımını sağlayan ve asıl adı transformatör olan trafo, şehirlere ve diğer bazı yaşam alanlarına elektrik enerjisi dağıtmaya yarayan bir düzenek olarak ifade edilebilir. Bu nedenle kesintisiz enerji akımı için trafoların kalitesine dikkat edilmeli, bakım ve onarım işlemleri de
eksiksiz bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Pek çok türü de mevcuttur. Bunlar arasında en çok tercih edileni ise trafoyu dış etmenlerden koruyan bina tipi trafo olarak ifade edilebilir.

400 Kva Trafo Fiyatı

Güvenlik Önlemlerine Dikkat Edilmelidir

Trafolarda en çok önemsenmesi gereken hususların başında güvenlik önlemleri gelir. Trafoların güvenliği bağlamında öncelikli olarak izolasyon yapılması icap edecektir. İzolasyon ya da yalıtım ise izolasyon trafosu adı verilen özel bir donanım ile sağlanacaktır. İzolasyon trafosu sayesinde devreye herhangi bir temas durumunda devrenin temas eden kimse üzerinde tamamlanması engellenecektir. İşte bu durumda elektrik çarpması benzeri ölümcül durumlar da neredeyse tamamen engellenmiş olacaktır. Üstelik izolasyon trafosu sadece bunu yapmakla da yetinmeyecektir. Bunun yanı sıra şebekede bir kaçak bulunması durumunda diğer cihazların zarar görmesi de engellenecektir. Elbette 400 kva trafo fiyatı arasında değerlendirme yapılırken güvenlik önlemleri de dikkate alınmalıdır.

Trafo Binaları Trafoların Kullanım Ömrünü Uzatır

Trafoların güvenliği için izolasyon trafosundan sonra dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise trafo binalarıdır. Trafo binası tercih edilirken de trafonun dış etmenlerden en iyi şekilde korunması ve trafoya dışarıdan herhangi bir canlının temas etmesi engellenmesi sağlanacaktır. Kedi, köpek gibi canlılar ile tehlikenin ayırtına varması mümkün olamayacak küçük çocuklar da buna dahildir. Aynı zamanda trafo binası sayesinde trafonun hava durumu ve benzeri dış etmenlerden muhafaza edilmesi de en iyi şekilde sağlanabilecektir. Bu sayede çok daha uzun bir kullanım ömrü elde edilmiş olacaktır. Özetle bina tipi trafo şayet amaca uygun düşüyorsa muhakkak tercih edilmelidir.

İkinci El Trafolar da Tercih Edilebilir

Trafolarda her zaman için sıfır ürünler tercih edilmek zorunda değildir. Ne de olsa trafolar son derece maliyetli düzeneklerden oluşurlar. Hal böyle olunca da bütçeyi korumak adına zaman zaman ikinci el trafolar da pek tabii tercih edilebilir. Ancak ikinci el trafolarda dikkat edilmesi gereken pek çok unsur mevcuttur. İşte bunlardan bir tanesi de trafoların uzun bir kullanım ömrüne sahip olması, fazla yıpratılmadan özenli bir şekilde kullanılmış olması ve yeni kullanım amacına uygun düşmesidir. Tüm bunları sağlayan trafolar rahatlıkla tercih edilebilir. Öyle ki zaman zaman ikinci el olmasına rağmen sıfır trafo kalitesinde olanlar dahi mevcuttur.

400 Kva Trafo Fiyatı

Trafolar Kullanım Amaçlarına Göre Değişkenlik Gösterir

Trafoların kullanım amaçlarına göre birbirinden ayrıldığına dikkat edilmesi gerekir. Aynı zamanda trafoların direnci, gerilimi ve kapasitesi de son derece önemlidir. Söz misali bir mahalleye enerji dağıtımı gerçekleştirecek olan trafo ile küçük bir siteye enerji dağıtımı gerçekleştirecek trafo hiçbir zaman aynı özelliklere sahip olamaz. Bunlardan bir tanesi de 400 kva trafolardır. 400 kva trafo fiyatı pek çok unsura göre değişkenlik gösterebilir. Elbette bunlardan bir tanesi de trafoların sıfır mı yoksa ikinci el mi olduğudur.

Trafo Fiyatları Neye Göre Değişir?

Trafo arayışında olanlar için 400 kva trafo fiyatı trafonun sahip olduğu güvenlik donanımlarına göre de değişebilir. Bu nedenle hiçbir zaman fiyat yegane ölçüt olmamalı ve trafoda izolasyon trafosu bulunduğuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra trafolarda kullanılan malzemelerin kalitesi de yabana atılmamalıdır. Trafoların kullanım ömrü ve uzunca bir süre en ufak bir sorun dahi yaratmadan çalışmasını sağlayan en önemli unsurlardan bir tanesi de malzeme kalitesidir.

Bir önceki yazımız olan Toroidal Trafo başlıklı makalemizde topraklama iletkenleri, topraklama sistemleri ve Toroidal Trafo hakkında bilgiler verilmektedir.