12 Volt Trafo Fiyatları

Trafo, transformatör adı verilen cihazın kısa halidir. Elbette pek çok insan “Trafo ne işe yarar?” sorusunu da merak etmektedir. Trafo, iki ya da daha fazla devre arasındaki enerji akışını sağlayan cihazlardır. Başka bir deyişle var olan bir enerjiyi yaşam alanlarına aktarmak; şehirlere ve evlere
enerji sağlamak adına kullanılan cihazlar trafolardır. Bu nedenle yaşam kalitesi ve kesintisiz enerji imkanı bakımından da trafolar çok özenli seçilmelidir. Güvenlik açısından ise gerekli önlemler alınması ve trafoların bakım onarım faaliyetleri eksiksiz bir şekilde gerçekleştirilmelidir.

12 Volt Trafo Fiyatları

İkinci El Trafolar Tercih Edilebilir mi?

Trafoların ikinci el olanları arasından tercih edilmesinde normal şartlar altında herhangi bir sakınca yoktur. Ancak elbette ikinci el trafo seçerken özen gösterilmesi gereken birtakım önemli noktalar da bulunur ki bunlar arasında belki de en önemli olanlardan bir tanesi trafonun daha öncesinde ne kadar süreyle aktif bir şekilde kullanılmış olduğudur. Aynı zamanda ne kadarlık bir sisteme enerji sağladığı, ne amaçla kullanıldığı ve kullanımı sırasında ne kadar özenli bakıldığı da önemlidir. Bu hususlardan tam not alan ve pek çok sıfır trafodan dahi daha iyi durumda olan pek çok ikinci el trafoya rastlamak mümkündür. Bu durumda ikinci el trafo satın almak elbette bütçeyi korumak adına son derece yararlı olacaktır.

İkinci El Trafo Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el trafo satın almak bir miktar daha zorlayıcı olabilir. Ne de olsa ortada alıcının kendi amacına özgülenmiş bir ürün mevcut değildir. Aksine daha öncesinde kullanılmış ve akabinde satışa sunulmuş bir ürün mevcuttur. Bu durumda satın alınacak ikinci el trafonun yeni amaca tam olarak uygun olup olmadığına bakılması şarttır. Aynı zamanda daha ne kadar süre sorunsuz bir şekilde kullanım imkanı sağlayacağı ve bakım ile onarım faaliyetlerinde zorluk çıkarıp çıkarmayacağı da muhakkak dikkate alınması gereken hususlar arasında yer almaktadır. Nihayetinde bu trafoların şebekesinde herhangi bir kaçak olup olmadığından da emin olunması gerekir. Böyle bir durum bulunması durumunda başta fark edilmese dahi sonrasında cihazların neredeyse tamamı zarar görecek hatta kullanılmaz hale gelecektir.

Trafo Bağlantılarına Dikkat Edilmeli

Trafolarda bağlantılara da çok önem verilmesi gerekmektedir. Trafo bağlantıları, sargılara uygulanır. Başlıca üç türlü bağlantı bulunur ve bunlar yıldız, zikzak ve üçgen bağlantı olarak isimlendirilir. İkinci el ya da sıfır trafo alırken bağlantılara ve hangi bağlantının uygulanacağından emin olmak adına sargılara dikkat edilmesi şarttır. Aynı zamanda bağlantı seçimi yaparken enerji sağlanacak alanın nitelikleri kadar trafonun gerilimi ve dayanıklılığı da dikkate alınmalıdır.

12 Volt Trafo Fiyatları

Trafo Binaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Trafolar hakkında ihmal edilmemesi gereken bir diğer önemli nokta ise trafo binalarıdır. Trafo binası seçimi yapılırken öncelikli olarak bu binanın asıl fonksiyonunun trafoyu dış etmenlere karşı korumak olduğu hatırlanmalıdır. Hava şartları ve benzeri noktalarda önemli oranda koruyuculuk sağlamasına ek olarak trafo binaları sayesinde korunan trafolar çok daha uzun ömürlü olacaktır. Öte yandan trafo binaları sayesinde trafolara dışarıdan temas da engellenmiş olacaktır. Bu sayede etraftaki canlıların hayatı da korunabilecektir. Trafo binası seçimi yapılırken de güvenilir ve uygun fiyatlı bir firma ile anlaşmakta her zaman için yarar vardır. 12 volt trafo fiyatları hesaplanırken bu nedenle trafo binasının da hesaba katılması şarttır.

Trafolarda Güvenlik

Trafoların elbette güvenlikleri de ihmal edilmemelidir. Daha güvenli trafolar için trafo binasının yanı sıra izolasyona da dikkat edilmesi gerekecektir. İzolasyon trafosu adı verilen bir düzenekle sağlanacak olan bu yalıtım, trafoya herhangi bir temas halinde devrenin temas eden kişi üzerinde tamamlanmasını engelleyecektir. Bu durumda can güvenliği de teminat altına alınacaktır. Üstelik izolasyon trafosunun faydaları sadece bununla da sınırlı değildir. Buna ek olarak izolasyon trafoları sayesinde şebekede herhangi bir kaçak olması durumunda diğer cihazların bu kaçaktan zarar görmesi de engellenmiş olacaktır. Böylece her ne kadar kaliteli bir izolasyon trafosu 12 volt trafo fiyatları üzerinde artırıcı bir etki yaratsa dahi getirileri göz ardı edilemeyecek kadar çoktur.

Bir önceki yazımız olan Topraklama Raporu Örneği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.