Trifaze Kondansatör

Trifaze kondansatör, elektrik devrelerinde seri anahtarlanma işlevinde kullanılan toplamda 4 adet yarı iletken maddelerin devrelerinden meydana gelen elemanlardır. Kalite standartlarına göre üretilen ve uygun fiyat tarifesi üzerinden satışa sunulan trifaze kondansatör garanti kapsamında üretildiğinden işletmeler tarafından güvenle kullanılabilir.

Trifaze Nedir?

Trifaze, söz konusu kullanım alanlarında kullanılması gereken elektrik tesisatında belirli oranda bağlantı gücü sunulur, söz konusu olan bu güç düzeyi baz alınarak elektrik sisteminin aktif edileceği bölümdeki tesisattan alabileceği kuvvet düzeyi o oranda hesaplanır.

Söz konusu oranlar konut bölgesinde elektrik dağıtım işlemi sırasında yalnızca tek bir sefere mahsus olarak gerçekleştirilir ve tekrarlanması söz konusu değildir. Monofaz elemanı ise, yalnızca tek bir hat üzerinden aktif olan akımın belirlenmesinde kullanılır ve özellikle eski yapılı konutlarda elektrik harcanması aşırı düzeyde olmaması sebebiyle daha çok monofaz mekanizması tercih edilmiştir.

Fakat bugün inşa edilen pek çok binalarda ve bilhassa da sanayi bölgelerinde yüksek gerilimli elektrik sistemine gereksinim duyulduğundan trifaze kondansatör mekanizması tercih ediliyor. Daha kontrollü ve güçlü olması avantajı da mevcut olması tercih sebebi olmasında etkendir.

Monofaz elemanının kaldırması söz konusu olamadığı yüksek elektrik akımının özellikle dengeli bir tarzda alınıp konut tesisatına dengeli bir tarzda dağıtım işlemi gerçekleştirilmesi açısından toplamda 3 adet fazdan meydana gelen hatlar döşenir ve bu hatların korunması açısından da bağlı bulundukları panolara trifaze kondansatör elemanı ilave edilir.

Trifaze Kondansatör

Trifaze Kondansatörler Kullanım Alanları

Trifaze kondansatörler kullanım alanları oldukça geniştir. İşletmeler, konutlar, sanayi bölgeleri ve inşaat aşamasındaki villa ve konutlarda trifaze kondansatör kullanılabilir.

Trifaze Kondansatör Kurulumu Hangi Firmalar Yapar ve Trifaze Kondansatör Kullanım Sebepleri

Trifaze kondansatör yalnızca profesyonel ve alanında kurumsallaşan firmalar tarafından gerçekleştirilebilir. Hassas bir kuruluma sahip olan trifaze kondansatör mekanizması kullanılmak istenildiğinde ilgili firmalar ile iletişim kurulabilir.

Özellikle bazı işletmelerde değişken ekipman ve cihazlar açısından trifaze priz sistemine gerek duyulabilir, elektrik ile elektrik sayacı arası mesafe uzun olabilir ve şebeke sisteminden gelen bağlantı kuvveti normalden daha yüksek olabilir ve tüm bu sebeplerden dolayı trifaze kondansatör elemanına gerek duyulabilir.

Bir önceki yazımız olan İstanbul Kompanzasyon başlıklı makalemizde istanbul kompanzasyon, İstanbul kompanzasyon fiyat ve kompanzasyon panosu hakkında bilgiler verilmektedir.