İstanbul Kompanzasyon

Dünyada teknoloji hızla gelişmektedir. Teknolojik gelişmeler sanayileşmeyi de beraberinde getiriyor. Sanayi ekipmanlarının kullandığı elektrik enerjisinin akım ve voltajı evlerde kullanılan elektronik cihazlara göre oldukça fazladır. Söz konusu sanayi makinelerinin kullanımı sırasında meydana gelen akım ve voltaj arasındaki faz farkı enerjinin verimliliğini ve kalitesini düşürmektedir. Bu nedenle de elektrik tüketimi işletmelerin kullandığından daha fazla maliyetli olmaktadır.

Oysa büyük işletmelerde ve orta ölçekli işletmelerde, sanayi bölgelerinde, şantiyelerde uygulanan kompanzasyon panosu ile bu sorunlar giderilebilir ve ülke ekonomisine destek olunabilir. Çünkü elektrik enerji üretimi oldukça maliyetli bir işlemdir. Özellikle ülkemizde sanayinin yoğun olduğu bölgelerin başında gelen İstanbul kompanzasyon kurulum ve bakımı oldukça önemlidir.

Kompanzasyon Panosu Yapılmazsa Ne Olur?

Kompanzasyon aslına bakılırsa işletmelerin ve devletin ekonomisini korumak adına yapılan bir sistemdir. Kompanzasyon panosu yapılmaz ise elektrik şebekelerinde güç kaybı olur. Üretim ve dağıtım sisteminin kapasitesinde azalma yaşanır. Ayrıca taşınan gücün bağlı olduğu şebeke hatlarında enerji taşıma kapasitesi azalır. Dolayısı ile hatlardaki aşırı yüklenme ve gerilimleri azaltmak ve şebekedeki enerjiden en üst seviyede yararlanmak için reaktif güçlerin oluştuğu bölgelere kompanzasyon panosu uygulanmalıdır. İstanbul kompanzasyon panolarının bakım ve onarımları güvenilir elektrik mühendisleri ve teknik ekibi tarafından yapılmalıdır.

İstanbul kompanzasyon

 

Kompanzasyon Panolarının Faydaları

Kompanzasyon panolarının yapılması hem elektrik üretimi yapan hem de elektrik tüketen işletmelerin yararlılığını gözetir. Bu nedenle de tüm Türkiye’de olduğu gibi istanbul kompanzasyon sistemlerinin kurulumu orta ölçekli ve büyük ölçekli işletmelerde devlet tarafından zorunlu hale getirilmiştir. Kompanzasyon kurulumu sayesinde iletkenler daha az akım taşıyacağı için daha ince ebatlarda kullanılırlar. Aynı iletim hattında daha fazla enerji iletileceği için üretim, dağıtım ve tüketim alanlarının hepsinde verimlilik artar. Enerjinin üretim ve satışının maliyeti azalır. Dolayısı ile enerji hatlarındaki yükü dengelemek için mutlaka kompanzasyon panoları kurulmalıdır.

Kompanzasyon Çeşitleri

Piyasada birçok sektörde kullanılması zorunlu olan kompanzasyon sistemlerinin farklı çeşitleri bulunur. Bunlar arasında tek tek kompanzasyonda kondansatörler yük çıkışlarına bağlanır. Gurup kompanzasyonda aynı kondaktör ya da şalter üzerinde çalışan bir kaç işletme aynı panoda birleşir. Gurup kompanzasyon ile işletmeler daha az masraf öderler.

Bir önceki yazımız olan Siemens Kompanzasyon Kontaktörü başlıklı makalemizde Kompanzasyon Kontaktörü, Siemens Kompanzasyon Kontaktörü ve Siemens Kompanzasyon Kontaktörü fiyat hakkında bilgiler verilmektedir.