Topraklama Şeridi İmalatçıları

Topraklama, bina ve tüm tesislerde elektriksel risklerin önlenmesi için yapılan bir uygulamadır. Can güvenliğinin sağlanması için uygulanan yöntem; yıldırımdan korunma sistemleri ve ani aşırı gerilimlerin önlenmesi için yapılır. Yapıların, inşaat aşamalarında uygulanan galvaniz işlemler, topraklama şeridi imalatçıları tarafından sıcak daldırma üretimi olan şeritler ile sağlanır.

Topraklama, galvaniz şeritlerle inşa esnasına yapılır. Galvaniz şeritler ise kullanım ve imalat özelliklerine göre farklı boyutlarda üretilmektedir.

Galvaniz Şerit Nedir? Ne İşe Yarar?

Sıcak daldırma galvaniz şeritler; 1- 1,5 ve 2 metre ölçülerinde imal edilmektedir. Galvaniz tel şeritler ise daha uzun metraja sahip olup, yine topraklama için kullanılır. Topraklama şeridi imalatçıları korozyona dayanıklı ve TSE logolu ürünler ile 3mm ile 4 mm arasında şerit imalatı yapmaktadırlar.

Bina ve tüm yapıların temeline eklenen galvaniz şeritler, elektriksel akım veya yıldırım gibi etkilerden korunma sağlanması ve aşırı akımın doğrudan toprağa iletilmesi için kullanılır. Can ve mal güvenliği sağlayan galvaniz topraklama şeritleri, belirlenen mevzuatlara göre imal edilmelidirler.

Topraklama Şeridi İmalatçıları

Galvaniz Topraklama Şeritleri ve Özellikleri

Galvaniz topraklama şeridi fiyatı, ölçüleri ve ürün markasıyla alakalı olarak belirlenir. 3 mm, 3,5 mm ve 4 mm olarak üretilen topraklama şeritleri, TSE EN 62561 standartlarına göre üretilmelidir. Kalite sistemi standardı ise ISO 9001 niteliğine uygun şekilde üretilmelidir. Kullanılacak alana bağlı olarak kalınlık ölçülerine ve miktarlarına bağlı olarak fiyat belirlemesi yapılır.

Galvaniz topraklama şeritlerinin fiyatları, imalat firmasına, marka ve ürün kalitesine bağlı olarak sunulmaktadır. Uzun ömürlü kullanım sağlayan, hepsinden önemli can güvenli sağlayan ve muhtemel risklerin önlenmesinde etkili olan topraklama şeritleri, binaları bütünsel olarak korumayı sağlar.

Topraklama Şeridi Ölçüleri

TS EN 62561 ve TS EN ISO 1461 sertifikasyonuna sahip galvaniz şeritler, farklı uzunluk ve boyutlarda imal edilmektedir. Topraklama şeridi imalatçıları ve ürün modellerine göre farklı ölçülerde imal edilen galvaniz şeritler;

-30×3,5

-30×3

-30×4

-35×3

-40×3

-40×4

-25×4

Boyutlarında imal edilmekte ve en çok 30×3,5 ölçülerinde kullanılmaktadır. Ağırlıkları 0,74 ile 1,30 kg/m oranında imal edilen galvaniz şeritlerin uzunlukları genellikle 40-50 m civarındadır.

Topraklama Şeridi İmalatçıları

Galvaniz Şeritler Nasıl Kullanılır?

Topraklama işleminde sıcak daldırma galvaniz şeritler, temel aşamasında kullanılır. Yönetmeliklere göre her inşaatta kullanılması gereken topraklama şeritleri, insan ve hayvanların yaşadığı ortamlarda, can güvenliği için gereklidir. Galvaniz şeritler, inşaat demirleri üzerine uygulanır.

Halka şeklinde ya da yıldız şeklinde uygulanan şeritler, beton işleminden önce temelde yapılır. Böylelikle tüm yapıların elektriksel riskleri, ilk adımda sağlanmış olur. Nitelikli ürün kullanımı ve ürünlerin doğru şekilde uygulanması gereklidir. Galvaniz topraklama şeritleri, zeminin uygun olduğu koşullarda toprağın yarım ya da 1 metrelik kısmına yerleştirilir.

Topraklama İşlemleri İçin Diğer Ögeler

Topraklamada kullanılan galvaniz topraklama şeridi fiyatı, ürün boyutlarına göre avantajlı şekilde değerlendirilir. Galvaniz topraklama levhası ve galvaniz topraklama kazığı, topraklama işlemleri için alternatif sağlayan diğer yöntemlerdir. Bina ve tesislerde geniş yüzey kaplama özelliği ile topraklama levhaları kullanılabilir. Topraklama şeridi ve galvaniz üreticilerin faaliyetlerinden olan levha, şerit, tel ve bant türlerinin tamamı, elektriksel akımlardan korumak için uygulanan yöntemlerdir.

Ürün kaliteleri ise dayanıklılık ve korozyona karşı dirençli olmalıdır. Materyallerin sıcak daldırma olması, kolay montaj ve kullanım konforu sağlaması önemli faktörler arasındadır. ISO ve TSE standartlarına uygun nitelikler sunması, uluslararası standartlara göre üretim yapılıyor olması, ürün fiyatlarını belirleyen unsurlar arasındadır. İnşaat projelerinde ve zemin etüdüne göre hani topraklama ürünlerinin kullanılacağı belirlenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Reaktif Güç Nedir başlıklı makalemizde reaktif endüktif güç nedir, reaktif güç ve reaktif güç raporu hakkında bilgiler verilmektedir.