Termal Kamera Ölçümü Nasıl Yapılır?

Termal kamera ölçümü, gözle görülemeyen ışın olarak bilinen IR ışınlarının oluşturduğu ısıyı esas alan ve bu ışınların kuvvetine göre şekillendirilmiş ölçümlenen enerjinin özel görüntüleme cihazları tarafından görüntü şekline aktarılması işlemini yapan cihazlara termal kamera adı verilir.

Termal kameralar ilk olarak askeri alanda gece görüş sistemleri ve ısıya güdümlü füzeler üzerinde kullanılmış sonrasında ise endüstri alanında mühendislik uygulamalarında etkinlik kazanmıştır. Günümüzde endüstri alanında enerji sistemleri, makine ve tesislerde arıza oluşumunu önleme ve bakım amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Bilindiği üzere tüm mekanik ve elektronik cihazlar arızalanmadan önce IR (infrared) ısı yayarlar. Bu ısı arızanın büyüklüğüne göre artış gösterir ve zaman içerisinde son noktasına ulaşarak cihaza zarar verir. Termal kameralar, cihazların yaymış olduğu bu ısıyı elektronik sinyallere çevirerek kamera ekranına yansıtır ve ekranda ısının büyüklüğüne göre renklerle ısının büyüklüğü ifade edilir. Ortaya çıkan kamera görüntüsü ile cihazın olması gereken sıcaklığı arasında fark göz edilerek oluşabilecek arızaların önüne geçilebilir.

Termal Kamera Ölçümü ile Bakım Ne Avantaj Sağlar

Termal kameralar, tesislerde gözle görülmesi mümkün olmayan problemlerin kolaylıkla tespit edilebilmesini sağlar, uzun vadede olası hayati sorunların önlenmesi ve üretimin sekteye uğramamasına yardımcı olur.

– Elektrik tesisat kontrollerinde elektrik tesisatı uygunluk raporu belgesi alınırken kontroller yapılır. Raporun ekine eklenerek kayıt altına alınır.

– Arıza oluşumu sonrası meydana gelebilecek büyük çaplı hasarların oluşması ihtimali ile oluşabilecek büyük çaplı maddi hasarların önüne geçer.

– Üretim tesisleri veya imalathanelerdeki enerji kayıplarının fazla olduğu noktaları tespit edebildiğinden, enerji tasarrufu sağlar ve enerji tüketimi sebebiyle oluşacak maliyetlerin azaltılmasına yardımcı olur.

– Arıza sebebiyle oluşabilecek yangın riskini de erken teşhis edebildiğinden can ve mal güvenliğini de üst seviyeye çıkartmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Topraklama Malzemeleri Nelerdir? başlıklı makalemizde Elektrot topraklama malzemeleri, topraklama malzemeleri ve topraklama nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.