Şönt Reaktör Fiyatları

Şönt reaktörler elektrik devrelerinde endüktif etki oluşturan cihazlar olarak kullanılmaktadır. şönt reaktörler, reaktif enerji Geriliminin yüksek olduğu elektrik sistemlerinde kompanze yani dengeleme için kullanılmaktadır. şönt reaktör fiyatları tesislerin ihtiyaç duydukları elektrik enerji gerilime oranına göre değiştiği görülmektedir. Şönt reaktörler işletmelerin ihtiyacı olan reaktif ve endüktif yük üreten sistemlerde dengeleme yaptığı için işletmenin reaktif enerji cezası ödemesini önlemeye çalışacaktır. Şönt reaktörler kompanzasyon sistemleri için tek faz ve 3 faz olarak farklı çeşitlerde üretilmektedir.

Şönt Reaktörler Nerelerde Kullanılır?

Elektrik enerjisinin tüm kullanım alanlarında, asıl amaç elektrik enerjisini güvenli ve verimli kullanmaktır. Elektrik enerjisinde tasarruf oluşturmak ve yüksek gerilim dengelemesi için tercih edilen şönt reaktörlerin kullanım alanları çok çeşitlidir. Bunun için şönt reaktör fiyatları kullanım alanı özelliğine göre değiştiği görülmektedir. Kullanım alanları arasında, baz istasyonları, iletim hatlarında kullanılan beslenen verici sistemleri, yarı iletken sistemleri bulunan güç elektroniği cihaz türleri, DC sürücülerinin kullanıldığı tesisler, led aydınlatma ve florasan aydınlatma sistemlerinin kullanıldığı, mağaza, hastane, laboratuvar gibi tesislerde ve çeşitli tüketici tesisler bulunmaktadır.

Şönt Reaktör Fiyatları

Şönt Reaktör Neden Kullanılır?

Tesislerde kullanılan elektrik enerjisinin verimliliğini artırmak ve reaktif güç üretimi yaparak enerji maliyetini düşürmek için çeşitli devre sistemleri kullanılmaktadır. Enerji sistemlerinde kapasitif – reaktif enerji çeşitli sorunlara neden olabilmektedir. Şönt reaktörler kullanılmadığı zaman, reaktif ceza bedeli ödenmesi gerekebilir. Enerji geriliminde dengeleme yapılmadığı zaman sistemde kullanılan tüm makinelerin kullanım ömrü azalacak ve verimliliği düşecektir. Sistemin tüm bakım ve onarım masrafları daha fazla olacaktır. Bu sistemin verimliğini artırmak için şönt reaktör fiyatları sistemin gereksinimine göre seçilecek şönt reaktör özelliklerine göre ortaya çıkacaktır.

Şönt Reaktör Bakımları

Tesislerde kurulu bulunan kompanzasyon panoları ve diğer tesisatlar da kullanılan şönt reaktörler yetkili kişiler tarafından düzenli olarak kontrol edilmeli ve bakımı yapılmalıdır. Şönt reaktör fiyatları ürün özelliğine göre değişmektedir. şönt reaktörler kullanım öncesinde, akım testi, darbe dayanım testi, endüktans testi, kısa devre dayanım testi, sıcaklık yükselmesi testi, izolasyon dayanım testi gibi tüm testler yapıldıktan sonra kullanım yerine montajı yapılır.

 

Bir önceki yazımız olan Kondaş Kompanzasyon Kontaktörü başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.