Rüzgar Enerjisi ile Elektrik Enerjisi Nasıl Yapılır?

Rüzgar enerjisi yenilenebilir bir enerji kaynağı olduğu için hiçbir şekilde dış kaynaklara bağımlılık durumu olmayan, doğaya herhangi bir zararı bulunmayan ve oldukça yüksek verim elde edebilme işlevliğine sahip olan bir sürdürülebilir enerji kaynağıdır. Rüzgar enerjisi elde etme durumuna bir örnek vermek gerekirse aynı su değirmeninden elektrik enerjisi üretmeye benzetilebilir. Fakat bu enerjisinin kazandırmış olduğu avantajlar çok daha fazladır. Temiz bir enerji kaynağı olan bu tür, temel olarak rüzgar hareketlerinin yön değiştirme etkisinden faydalanılarak bu elektrik enerjisi açığa çıkarılır.

Rüzgar Enerjisinin Kaynağı

Rüzgar enerjisi kaynağı aslında güneştir. Çünkü güneş hem atmosferi hem de yeryüzünü farklı oranda ısıttığı için rüzgar denilen hava akımı meydana gelmektedir. Dünyaya varan bu güneş enerjisinin sadece çok az bir bölümü rüzgar enerjisine dönüştürülebiliyor. Günden güne gelişmekte olan teknoloji sayesinde günümüzde rüzgardan enerji meydana getirmek, gitgide popülerleşen bir durum haline geldi. Bunun en temel sebeplerinden biri de yenilenebilir enerji kaynaklarından olan rüzgar enerjisi kaynağının oldukça uygun bir üretim kaynağı olmasından ileri geliyor.

Rüzgar Enerjisi ile Elektrik Enerjisi Nasıl Yapılır?

Rüzgar Türbinleri

Rüzgar enerjisi elde etmek amacıyla sürece dahil edilen en önemli faktörlerden biri rüzgar türbinleridir. Rüzgar türbini araçlarını güneş panellerinden ayrı tutan en önemli özellikleri daha büyük enerji yatırımları için kullanılıyor olmalarıdır. Rüzgar enerjisi nükleer ve kömür santrallerinde olduğu gibi doğaya karbondioksit ya da farklı türde zararlı gazlar salmaz. Bundan dolayı da çevre kirliliği gibi bir tehdit meydana gelmez. Ancak çok fazla ses meydana getirdiklerinden dolayı, yaşam alanlarının dışına kurulmaları gerekmektedir. Bir de rüzgar her zaman aynı oranda esmediği için, elde edilen verimde değişiklik görülebilir.

Sistem Nasıl İlerliyor?

İlk olarak rüzgar enerjisinin en verimli şekilde üretilmesi amacıyla uygun saha alanı belirlenir. Bahsi geçen bu alan, çok fazla rüzgar alan bir yer olmalıdır. Bu işlemin ardından da bölge üzerinden toplamda ne kadar elektrik enerjisi ortaya çıkarılacağı hesaplanır. Daha sonra saha içerisine konulacak olan rüzgar türbinlerinin sayısı ayarlanır. Rüzgar ile birlikte dönmeye başlayan pervaneler ve pervanelere takılı olan çarklar da pervanenin devir sayısı oranına bağlı bir şekilde, pervaneden çok daha fazla bir devirde dönmeye başlarlar.

Rüzgarda doğal olarak bulunan kinetik enerjisi pervaneler aracılığıyla, makinelerin rotorda denilen kısımlarında mekanik enerjiye dönüştürülür. Ardından da yapılan bu devir hareketi daha çok hızlandırılarak, enerji jeneratörlere ulaştırılmış olur. Jeneratörden direkt olarak elektrik enerjisi elde edilir. Bu elektrik enerjisi ya akülere ya da aküye direkt olarak alıcılara aktarılır.

Rüzgar Enerjisi ile Elektrik Enerjisi Nasıl Yapılır?

Ne Kadar Elektrik Üretilebilir?

Normal büyüklükte olan bir rüzgar türbini senelik olarak bakıldığında yaklaşık 550-600 adet evin bütün elektrik gereksinimini giderecek biçimde elektrik üretimi yapabilir. Rüzgar türbinlerinin üretebilecekleri elektrik enerjisi oranı, doğrudan türbin pervanesinin yarı çapıyla da ilgilidir. Örneğin; 10 metrelik bir pervane çapına sahip olan rüzgar türbini 25 kW elektrik enerjisi açığa çıkıyorsa, 70 metre bir pervane çapı 2000-2500 kW arası bir enerji meydana getirecektir.

Üretilen Enerji Nasıl Hesaplanır?

Bir rüzgar türbininin açığa çıkarttığı enerji miktarının hesaplanması için rüzgarın hızına ve pervane çapına gereksinim duyulur. Genellikle büyük olan rüzgar türbinleri pervanelerini saniyede 15 m hızla çevirir. Teorik anlamda üretilen enerjinin daha yüksek olması adına pervane çapının ve rüzgar türbininin yüksekliğinin de artması gerekir. Bununla birlikte daha çok rüzgar alarak, daha hızlı bir çevirme hareketi sağlanmış olur.

Bir önceki yazımız olan Solar Sistemlerde Yıldırımdan Korunma başlıklı makalemizde güneş paneli sistemleri, Solar Sistemler Nedir ve yüzey dokuma işlemi hakkında bilgiler verilmektedir.