Sürekli bir şekilde kullanılmaya devam edilen, alternatif elektrik akım devrelerinin çalıştırılmasıyla beslenen sistemsel devrelerde, sistemin kendi içerisinde bulunmakta olan akım oranına göre elektrik akım devresinin içinden istediği oranda akım çekebilmektedir. Reaktif ceza hesaplama da burada devreye giren elektrik devre sistemlerinin konusuna hakim olan uzmanları sayesinde basit bir biçimde hesaplanıp tespiti yapılmaktadır.

Elektrik sayacı gibi makinelerin okumaları esnasında doğruluk payının düşmesi, hızlanma, durma ya da yavaşlama gibi olayların yaşanma ihtimali göz önünde bulundurulmaktadır. İşlemlerin bu noktasında maddi olarak yaşanacak kaybın en aza indirilmesi ve sorunların azaltılması talebinde olan elektrik dağıtım şirketleri reaktif cezaların ödenmesini istemektedir.

Elektrik faturaları üzerinden uğraşmadan uzmanlar sayesinde basit bir biçimde yüzdelik hesaplama yapılarak reaktif ceza hesaplama işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu sayede fatura içerisindeki verilerin programa girilmesiyle reaktif cezaların oranı ölçülmektedir. Zaman kaybını en aza indirgediği için tercih edilmektedir.

Reaktif Ceza Hesaplama

Reaktif Ceza Nedir?

Reaktif ceza hesaplaması yapılırken cevabının bilinmesi gereken ilk soru reaktif ceza nedir sorusudur. Bu nedenle reaktif cezanın ne olduğunu tam olarak bilmek gerekmektedir. Reaktif ceza; sanayi, küçük ölçekli firmalar, orta ölçekli firmalar, büyük ölçekli firmalar, holdingler, market zincirleri ve firma zincirleri gibi yerlerde kullanılan elektrik oranının devlet tarafından belirlenmiş olan oranın üzerine çıkması durumunda devlete ödenmesi gereken tutara denilmektedir. Reaktif ceza, devlet tarafından belirlenen oranın dışına çıkılması yani daha fazla elektrik tüketilmesi durumunda faturaya yansıtılan oranların birbirine bölünmesiyle tespit edilen bir ceza olarak bilinmektedir.

Reaktif Güç Nedir?

Reaktif güç, işletme içerisindeki birkaç motorun çalışamaya başladığı zamandan ve elektromanyetik devre dalgalarının başlangıcına kadar süre gelen aralıkta harcanan enerjisine denilmektedir. Reaktif güç yükselmeye başlandığında, elektrik devre sisteminin içerisinde sürekliliği akmaya devam eden güç yapısı azalacaktır ve ilerisinde de uygulanan enerjinin verimi de azalacaktır.

Reaktif Ceza Oranları Nedir?

Reaktif cezaya yakalanmamak için genellikle şirketlere, ölçekli firmalara ve sanayi sitelerine kompanzasyon uygulaması yapılması tavsiye edilmektedir. Çünkü reaktif ceza oranları oldukça yüksek fiyatlara tekabül edebilmektedir.

Reaktif Ceza Oranları;

1- Mesken, konut, villa gibi abonelikler için sözleşmeye uygun sayaç takımı gerçekleştirildiğinden reaktif ceza oranlarıyla karşılaşılmamaktadır.

2- İşletmelerde elektrik kullanımı 9 kW oranı için kompanzasyon kullanımı önerilmektedir.

3- İşletmelerde elektrik kullanımı 9 kW ile 29,9 kW arası kullanımda kompanzasyon uygulaması zorunlu kılınmaktadır. Bu noktada %15 oranında reaktif ceza ödenmektedir.

4- İşletmelerde elektrik kullanımı 30 kW üzerine çıktığında %20 oranında reaktif cezaya maruz kalınmaktadır.

Reaktif Ceza Hesaplama

Reaktif Ceza Hesaplama Programı Nedir?

Reaktif ceza hesaplama, programlar sayesinde daha basit bir hale getirilen bir hesaplama yöntemidir. Elektik ve elektronik sistemlerin uzmanlarınca gerekli projeleri tamamlama aşamasında kolaylık yaratan ve sonuç doğruluğunun oranını artıran bir program olarak bilinmektedir. Reaktif ceza hesaplama programı, reaktif işletme yerlerinde, büyük firmalarda, zincir marketlerde ve ölçeklerine göre bazı sanayi yerlerinde kullanılmaktadır. Teknolojinin de gün geçtikçe gelişmesi sayesinde elektriksel sistemler tarafından kullanımı artış gösteren bir programdır.

Reaktif Ceza Hesaplama Programı Neden Kullanılmalıdır?

Sıklıkla reaktif işletmeler tarafından kullanılmakta olan reaktif ceza hesaplama programının kullanılma nedeni, genel ayarların enerji sistemleri üzerinde neyi ifade ettiği meydana çıkartmasıdır. Bu program sayesinde de reaktif ceza hesaplama programları kullanıldığı işletmelere, firmalara ya da market zincirlerine elektrik enerjisinin en verimli biçimde çalışıp çalışmama kontrolünü yapması, düzenlemesi, verimi en üst seviyeye çıkartması ve elektrik sistemlerinin devrelerinde sorun çıkması dahilinde işaret vermesi şeklinde özelliklerinin olmasıyla tercih edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Reaktif Güç Nedir başlıklı makalemizde reaktif endüktif güç nedir, reaktif güç ve reaktif güç raporu hakkında bilgiler verilmektedir.