Reaktif Ceza Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Son dönemlerde birçok insan kullanmış oldukları enerji faturalarında meydana gelebilen reaktif ceza kavramının ne olduğuna dair fikir sahibi değildir. Bu konuda internet üzerinde de herhangi bir açıklamanın bulunmaması tüketicileri bilgi gereksinimlerinin karşılamasına da engel olmaktadır. Dağıtım şirketlerinin reaktif güç talep edebildiği durumla hakkında bilgi sahibi için dağıtım şirketlerinden talepte bulunabilirsiniz. Aynı zamanda reaktif ceza hesaplama konusunda detaylı bilgi hesaplayabilirsiniz.

Reaktif Ceza Ne Anlama Gelmektedir?

Tüketicilerin ne olduğuna dair en ufak bir bilgisi olmadığı halde, ödemek durumunda kaldığı reaktif ceza kavramı ne anlama gelmektedir sorusu son zamanlarda bilinçli tüketicilerin sorduğu soruların başında gelmektedir. Bu durum elektrik saatinin tüketicinin kullandığı enerjiyi doğru bir şekilde kaydedemediğini göstermektedir.

Öncelikli olarak alternatif bir akım ile beslenen bir mekanizmanın sahip olduğu iç fonksiyonlar genellikle akım çekmektedir. Örnek vermek gerekirse; 10 kilowatlık elektrikli ısıtıcıyı alternatif bir akım ile besleme işlemi gerçekleştirilirse, hattın çekmiş olduğu akım gücü yüksek gerilime paralel olarak artış gösterecektir. Burada oluşan enerji akımı, rezistif olduğundan dolayı, sistemin çekmiş olduğu akımın gücü gerilimle aynı düzeyde olacaktır.

Öte yandan elektrikli ısıtma cihazının yerine bir elektrik motoru yerleştirilir ise hattın çekmiş olduğu akım gücü en yüksek olduğu düzeyde kalmayacak, düşmeye başlayacaktır. Dolayısıyla hat üzerinde Reaktif enerji açığa çıkmaktadır. Dağıtım şirketleri de dolayısıyla sizde açığa çıkan enerji için Reaktif güç talebinde bulunacaktır. Bu enerjinin enerji faturalarına yansıtılmasına da reaktif ceza denmektedir.

Reaktif Ceza Hesaplama İşlemi

Reaktik Ceza Ne Şekilde Anlaşılır?

Reaktif enerji kullanıp kullanmadığınızı anlamak için birkaç yöntem mevcuttur. Reaktif enerji kullanımını anlamak için öncelikli olarak özel bir cihaz ile elektrik hattınız üzerinde açığa çıkan yüksek gerilim olup olmadığını test etmeniz gerekmektedir. Eğer elektrik sisteminizin dışarıdan alternatif bir enerji olarak çekmiş olduğu gerilimin düzeyi, rezistif enerji akımı ile aynı düzeyde ise bu reaktif enerjinin kullanıldığı anlamına gelmektedir. Öte yandan elektrik faturası üzerinde yapabileceğiniz ufak matematiksel işlemlerle de reaktif enerji kullanıp kullanmadığınızı anlayabilirsiniz.

Reaktif Ceza Nasıl Hesaplanır?

Tüketicilerin karşı karşıya kaldığı bu mağduriyet yaratan cezayı hesaplamak için birkaç yöntem bulunmaktadır. Eğer sizler de reaktif ceza hesaplama konusunda bilgi sahibi değilseniz, internetten yapacak olduğunuz ufak bir araştırma sonucunda bu hesaplamanın nasıl yapılabileceğine dair bilgilere erişim sağlayabilirsiniz. İlk olarak reaktif enerji hesaplama işleminde yapmanız gereken şey, elektrik faturalarınızda yer almakta olan aktif enerji, kapasitif ve endüktif enerji seviyelerini bir yere not etmektir. Daha sonra ise Endüktif enerji endeksini aktif enerji endeksine bölmeniz gerekmekte. Bu işlem sonucunda reaktif enerji oranını bulabilirsiniz. Ortaya çıkan oranı olması gereken oranlarla kıyasladığınızda, kullanım kotasını aşıyorsanız, kullanmış olduğunuz reaktif enerji tüketiminin tamamı tarifede yazan oran üzerinden hesaplanmaktadır.

Reaktif Ceza Hesaplama İşlemi

Reaktif Ceza Oranları Nelerdir?

Reaktif cezası oranları kullanılan bağlantı gücüne göre değişkenlik göstermektedir. Öte yandan bu oranlar reaktif ceza hesaplama konusunda belirleyicidir.

  • Bağlantı gücü kapasitesi 9 KVA olan yerler için ceza oranı %33,
  • Bağlantı gücü kapasitesi 50 KVA altında olan yerler için ceza oranı %20,
  • Bağlantı gücü kapasitesi 50 KVA altında olan yerler için kapasitif ceza oranı %20,
  • Bağlantı gücü kapasitesi 50 KVA üstünde olan yerler için kapasitif ceza sınırı ise %20’dir.

Kompanzasyon Nedir?

Reaktif enerji kavramı ile doğrundan ilişkili olan kompanzasyon kavramı da tüketiciler tarafından bilinmemektedir. Kompanzasyon, hat üzerinde voltaj ve akım sinyali arasında yer alan faz kaymasını düzeltmeye çalışan ve bu faz kaymasını ideale yakın bir düzeye getirmek için yapılan bir işlemdir.

Bir önceki yazımız olan Topraklama Malzemeleri Nelerdir? başlıklı makalemizde Elektrot topraklama malzemeleri, topraklama malzemeleri ve topraklama nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.