Led Trafo Bağlantısı

İş yerlerinde ve evlerde daha güzel aydınlatma sağlanabilmesi için şerit led aydınlatma sistemleri kullanılmaya başlanılmıştır. Genellikle dekorasyon amaçlı olarak kullanılmaktadır. Led aydınlatma sistemlerinin çalışabilmesi için led trafo bağlantısı 

yapılmalıdır. Trafo olmadan led şeritlerin çalışması mümkün değildir. Şerit ledlerin kullanılacağı her alanda, led şeridi ucu led trafo bağlantısı yapılmalıdır. Özellikle iç alanlarda aydınlatma, dış alanlarda dekoratif görüntü için şerit ledler tercih edilmektedir.

Led Trafolar

Şerit led sistemleri kullanıldığı yerlerde, şerit lede elektrik enerjisini direk bağladığınızda ledleriniz çalışmayacaktır. Ledlerin çalışabilmesi için trafoya ihtiyaç vardır. Led trafo bağlantısı şerit ledlere direk olarak yapılır ve şerit ledlerin ihtiyacı olan enerjiyi düzenleyerek aktarır. Kullanım alanına göre seçilen her trafonun güç seçeneği farklıdır. Şerit led uzunluğuna göre amper hesaplaması yapılır ve bulunan değere göre trafo belirlemesi yapılarak sistemin sağlıklı bir şekilde çalışması sağlanır. Şerit ledler kullanım alanlarına göre farklı özelliklerde olabilir. Bunlar slikon kaplı ledler, hortum kaplı ledler ve şerit ledlerdir.

Led Trafo Bağlantısı

Led Aydınlatma

Led aydınlatma, genellikle dekoratif amaçlı tercih edildiği için, kullanım yerlerine göre farklı uzunluklarda ve renklerde olabilmektedir. Kullanım alanında daha iyi aydınlatma sağlanmak isteniyorsa, birbirine yakın olan ledlerin bulunduğu şeritler seçilmelidir. Dış alanlarda, yaya yolu kenarlarında ve bahçe aydınlatmalarında alüminyum led panelleri kullanılmaktadır.

Led Trafo Arızaları

Led trafolar, aydınlatma şeritlerinin bulunduğu yerlere yerleştirilir ve şerit ledler bu trafolara bağlanır. Küçük kutu şeklinde olan led trafolarda, pcb kart bulunmakta ve bu kart sistemi sayesinde amper akımı sağlanmaktadır. Kullanım aşamasında çeşitli nedenlerden dolayı arızalar meydana gelebilir. Yanlış bağlantı yapılması, trafonun sarsıntıya uğraması, pcb kart üzerinde kırılmaların olması gibi birçok neden arızaya neden olabilir.

Led trafo arızaları kolay tamir edilebilen bir sistemdir. Genellikle elektronik kart üzerinde bulunan bağlantı noktaları arasında kopuklukların olması arızanın oluşma nedenidir. Kopukluk olan yer yeniden lehim yapılabilir ve arıza giderilebilir. Led trafolarda gizli sigorta sistemi bulunmaktadır. Bu arızanın büyümesini önlemek için elektrik akımını hemen keser.

Led Trafosunun Önemi

Elektrik enerjisi dağıtım biriminden gelen yüksek gerilim akımını kullanabilmemiz için trafolar kullanılır ve bu trafolar gerilimi belirli seviyeye düşürerek kullanılabilecek seviyeye getirir. Şerit led aydınlatma sistemleri içinde şerit led amperine uygun trafonun amper sağlaması gerekir. Led trafolar olmadan şerit ledler çalışmayacaktır. Kullanılan şerit, led uzunluğuna ve amper değerine göre kendisinde yüksek amper değerine sahip led trafo seçilmelidir. Düşük amperli trafo ledi çalıştırmayacak ve sürekli sigorta atmasına neden olacaktır.

Led Trafo Bağlantısı

Led Trafo Seçimi

Led trafolar, farklı amper değerine sahiptir. Bunun nedeni kullanım alanlarının çok farklı olması ve her alanda farklı amper değerine ihtiyaç duyulmasıdır. Led trafoların çıkışları 12 volt olarak belirlenmiştir ancak her trafonun amper değeri farklıdır. Şerit led uzunluğuna göre amper değeri hesaplaması yapılır. Kullanılacak led trafonun amperi şerit led amper değerinin en az bir birim fazlası olması gerekir. Şerit led amperi ile eşit ya da düşük olması sürekli kesintilerin yaşanmasına sigorta atmasına neden olacaktır.

Trafo Fiyatları

Led trafo fiyat listesi kullanım alanına ve kullanılacak amper değerine göre belirlenmektedir. Led trafoların fiyatlarını belirleyen en önemli özellikleri amper değerleridir. Aydınlatma yapacağınız yerde kullanılacak şerit led uzunluğunu ve bu şeridin toplam amperi hesaplanır. Ledi çalıştırmak için hesaplanan amperin değerinden yüksek amper değerine sahip led trafosu seçmelisiniz. Amper değeri yükseldikçe fiyatta yükseleceği için şerit led amper değerine en yakın değerdeki trafo çeşidini kullanmanız sizlere fiyat avantajı sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Solar Sistemlerde Yıldırımdan Korunma başlıklı makalemizde güneş paneli sistemleri, Solar Sistemler Nedir ve yüzey dokuma işlemi hakkında bilgiler verilmektedir.