Kompanzasyon Kontaktörleri

Elektrik sistemlerinde kullanılan kontaktör devre elemanları, bobine elektrik akımı verildiğinde açık olan kontağı kapatan, kapalı olan kontağı açan ve bu şekilde elektrik akımının iletilmesini sağlayan anahtarlama sistemidir. Kompanzasyon kontaktörleri reaktif güç geriliminin üretilmesinde sistemin düzenli ve verimli çalışılmasını sağlamaktadır. Kontaktörler devrede bulunan anahtarları sık açıp kapadığı için diğer anahtarlama sistemlerinden farklı olmaktadır. Kontaktörlerin en önemli özelliklerinden biriside uzaktan kumanda edilebilme özelliklerinin bulunmasıdır. Kontaktörler kullanım yerlerine göre farklı özelliklerde üretilmektedir.

Kompanzasyon Kontaktörlerinin Yapısı

Kompanzasyon panolarının en önemli devre elemanlarından birisi olan kompanzasyon kontaktörleri elektromıktanıs etki oluşturan demir nüve, bobin ile palet ve kontaklardan oluşmaktadır. Demir nüveler yumuşak demir malzemelerden üretilmektedir. Demir nüveler üzerinde oyukluklar bulunur ve buralara bakır halkalar yerleştirilir. Bakır halkalar çalışma anında titreşim oluşmasını ve sistemin gürültülü çalışmasını engelleyecektir. Kontaktöre enerji verilmesi kesildiğinde nüve paketi serbest bırakır. Bobine elektrik verildiğinde mıknatıslanma özelliği oluşur ve mıknatıslanma etkisiyle palet hareket etmeye başlar bu aşamada açık olan kontağı kapatacak ya da kapalı olan kontağı açacaktır.

 Kompanzasyon Kontaktörleri

Kompanzasyonun Önemi

İşletmeler faaliyetlerini yürütebilmek için yüksek miktarda elektrik enerjisine ihtiyaçları vardır. İhtiyaç duyulan elektrik enerjisini istenilen verimlilikte ve düşük maliyetli kullanabilmeleri için kompanzasyon panolarına ihtiyaç vardır. İşletmelerin ihtiyacı olan reaktif güç geriliminin üretilebilmesi için kompanzasyon panoları oluşturulur ve çeşitli devre elemanları kullanılarak kurulumu yapılır. kompanzasyon kontaktörleri bu sistemin en önemli cihazlarıdır. Elektrik enerjisinin doğru iletilebilmesi için kontaktörlerin anahtarlama sistemi ile sürekli kontak aç kapa işlemini yapması gerekir.

Kontaktör Özellikleri

Kompanzasyon kontaktörleri enerji akımı sırasında yüksek pik akımı oluştuğu için dayanım direnci yüksek olarak tasarlanmakta ve üretilmektedir. Kondansatör anahtarlaması kullanılan tüm sistemlerde güvenli olarak kullanılmaktadır. Kullanım alanlarına göre farklı kvar değerlerinde üretilir ve piyasada 80 kvar değerine kadar çeşitlerini bulmak mümkündür. Kontaktörler kullanın durumlarına göre doğru akım ve alternatif akım kontaktörleri olarak üretilmektedir. İmalat yöntemlerine göre kontaktör çeşitleri, basınçlı havalı kontaktörleri, elektromanyetik kontaktörleri, elektro-promatik kontaktörleri olarak üç farklı türde üretilmektedir. Kullanılacağı elektrik tesisatlarına göre uygun çeşit seçilir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Kompanzasyon Kontaktör Seçimi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.