Kompanzasyon Kontaktör Seçimi

Yüksek enerji geriliminin kullanıldığı tesisatlar da kullanılacak olan tüm devre elemanları sistem yapısına göre seçilmelidir. Kompanzasyon kontaktörü seçimi kurulumu yapılacak olan pano için yapılan projelendirme ve gerekli hesaplamaların sonucuna göre yapılacaktır. Reaktif güç üretimi için kurulumu yapılacak olan kompanzasyon pano sistemleri farklı ebatlarda olabilmektedir. Bu ebat belirlemeleri tesisin büyüklüğü ve ihtiyaç duyacağı enerji ihtiyacına göre belirlenmektedir. Kontaktör üretimi yapan firmalar tüm sistemlerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kontaktör ürünlerini farklı değerlere sahip olacak şekilde üretmektedir. Sistemin ihtiyacına göre hesaplama yapılır ve en uygun değere sahip kontaktör seçimi yapılarak kullanılır.

Devre Elemanları

Kompanzasyon sistemlerinde çeşitli devre elemanları kullanılmaktadır. farklı kvar gücüne sahip kandansatör, farklı tiplere sahip sigorta, amper gücüne göre kontaktör, anahtarlı otomatik sigorta çeşitleri ve ihtiyaç durumlarına göre kablo çeşitleri kullanılmaktardır. Kompanzasyon kontaktör seçimi sistemde kullanılan diğer cihazların güç yapılarına göre uygun olanı seçilmeye çalışılmaktadır. Kontaktör Amper ayarları diğer devre elemanlarının güç ve kapasiteleri ile eşit seviyede olmasına dikkat edilmelidir. Bu sistemin dengeli çalışmasını ve elektrik akımının doğru iletilmesini sağlayacaktır.

Kompanzasyon Kontaktör Seçimi

Kompanzasyon kontaktörleri

Kompanzasyon sistemlerinde yüksek akım gerilimi kullanıldığı için pano sistemlerinde bulunan tüm kontaktör ve diğer devre elemanları yüksek gerilime dayanıklı olacak şekilde üretilmektedir. Kompanzasyon kontaktörü seçimi sistemde kullanılacak olan yüksek gerilim durumuna göre yapılmalıdır. Kontaktörler yüksek gerilim durumlarında sönümleme yapabilmesi için direnç ayarı yüksek olarak tasarlanmaktadır. Kontaktörler 9 ile 225 A değeri arasında farklı ölçülerde üretilmektedir. Bu değerlere göre kullanılacak olan sisteme göre seçim yapılır.

Sistem Bakımları

Elektrik devrelerinde enerjinin doğru iletilebilmesi için kullanılan tüm pano ve devre elemanlarının düzenli aralıklarla bakımının yapılması önem taşımaktadır. Kompanzasyon kontaktör seçimi doğru yapıldığında sistem uzun süre sorunsuz çalışacaktır. Ancak uzun süre kullanımlarda tüm devre elemanları zamanla yıpranabilmekte ya da arıza yapabilecektir. Periyodik sistem bakımları ile cihazlarda oluşan bazı hasarlar tespit edilir ve sistem zarar görmeden bu devre elemanlarının değiştirilmesi sağlanarak, elektrik tesisatının daha sağlıklı ve düzenli çalışması sağlanmış olur.

 

Bir önceki yazımız olan Kompanzasyon Harmonik Filtre Reaktörleri başlıklı makalemizde Harmonik Filtre Reaktörleri, Kompanzasyon Harmonik Filtre Reaktörleri ve Kompanzasyon panelleri hakkında bilgiler verilmektedir.