Kompanzasyon Elemanları

Elektrik şebekelerinde meydana gelen reaktif güç sebebiyle oluşan faz farkı kullanılan elektrik enerjinin kalite ve verimliliğini düşürür. Özellikle sanayi alanlarında kullanılan makinelerin elektrik enerji kullanımın sırasında meydana gelen manyetik alan akım sinyali ile voltaj sinyali arasında yaklaşık doksan derecelik bir faz farkı oluşturur. Oluşan bu faz farkını en aza indirmek ve hem kaliteli hem de ucuz fiyatlı elektrik kullanımını sağlamak için kompanzasyon panoları ve bu panoların üzerine monte edilen kompanzasyon elemanları bulunur.

Kompanzasyon elemanları olarak baralar, kondansatörler, iletkenler, şalterler, sigortalar, kondaktörler, şönt reaktörü ve reaktif güç röleleri, akım trafoları ve mesnet izolatörü kullanılıyor. Kompanzasyon panosunda kullanılan baralar saf bakırlardan elde edilmelidir. Ayrıca bakır baralar seçilirken kurulumu yapılacak olan kurumun akım ve gerilim hesabı yapılmalıdır.

Kompanzasyon Panosu Nerelerde Kullanılır?

Dünyada ve ülkemizde her geçen gün elektrik enerjisi üretimi artmaya devam ediyor. Artan elektrik enerjisi ihtiyacını verimli, ekonomik ve maksimum yararlılık prensibi ile kullanmak için enerji hatlarında meydana gelen reaktif gücün en aza indirilmesi amacı ile kullanılan kompanzasyon elemanları ve kompanzasyon panosu özellikle sanayi tesislerinde, şantiyelerde ve çeşitli amaçlarla üretim yapan tesislerde kullanılır. Aslına bakılırsa yasalarda belirlenen deyimi ile kompanzasyon panosu TEDAŞ ile yapılan elektrik sözleşmesinde 9000 watt ve üzeri enerji kullanan abonelerde kullanılır.

Kompanzasyon Elemanları

Kompanzasyon Çeşitleri

Kullanım alanına ve uygulama yöntemine göre kompanzasyon panoları tek tek kompanzasyon, gurup kompanzasyon ve merkezi kompanzasyon olarak üçe ayrılır. Tek tek kompanzasyonda kullanılan kondansatörler, endüktif yüklerin direk şalterine bağlanır. Gurup kompanzasyonlarında ise aynı kondaktör ve şalter üzerinde devreye giren ve çıkan tüm güçler üzerine aynı kompanzasyon uygulamasıdır. Merkezi kompanzasyonlar daha çok büyük tesislerde kullanılır. Elle kumanda edilebileceği gibi otomatik olanları da tercih edilebilir. Piyasada ki kompanzasyon elemanları kurulumu sırasında hangi tür kompanzasyon çeşidinin monte edileceğine elektrik mühendisleri karar verir.

Kompanzasyon Bakımının Önemi

Kompanzasyon bakımı ve şartları yasalarla belirlenmiştir. Çünkü kompanzasyon panosu sayesinde enerjinin verimi artırılarak en üst seviyede yararlanılır. Devlet ekonomisine destek sağlar. Bu düzenlemeler enerji piyasası düzenleme kurulu tarafından belirlenmiştir.

 

Bir önceki yazımız olan Kompanzasyon Arıza Giderimi başlıklı makalemizde Kompanzasyon Arıza Giderimi, Kompanzasyon Kurulumu ve Sistem Arızaları hakkında bilgiler verilmektedir.