Kompanzasyon Arıza Giderimi

Büyük binalar ile sanayi sektöründeki tesislerin genelinde elektrik enerjisinin kontrollü ve tasarruflu kullanılabilmesi için kompanzasyon sistemleri kullanılmaktadır. Bu sistemin kurulumunun nasıl yapılacağı, pano yapısının nasıl oluşması gerektiği elektrik enerjisi kullanım yönetmelikleri ile belirlenmektedir. Tesislerin elektrik enerjisini tasarruflu olarak kullanmak ve enerji faturasını düşürmek için kompanzasyon pano sistemleri kullanılır. İşletmeler faaliyete geçtikten sonra, çeşitli nedenlerle elektrik tesisatlarında arızalar meydana gelebilecektir. Kompanzasyon arıza giderimi için firmalar kendi bünyelerinde elektrik mühendisleri bulundurabilir ya da farklı firmalardan hizmet alabilirler.

Kompanzasyon Kurulumu

Tüm işletmeler elektrik tesisatlarının kurulumu, kompanzasyon pano sisteminin kurulumu ve gerekli ölçümlerin yapılarak raporlanması için Elektrik Mühendisleri Odasına kayıtlı olan elektrik mühendislerine ihtiyaç vardır. Bu sistemin kurulumu için bu özelliğe sahip kişiler yetkilidir. Kompanzasyon arıza giderimi işlemlerinin tamamı yine aynı yetkiye sahip kişiler tarafından yapılmalıdır. Oluşan arızaların daha kolay tespit edilebilmesi için kompanzasyon panoları içerisinde tüm pano sisteminin şeması bulunmalıdır. Bu şemaya göre devre sistemi daha kolay anlaşılacak ve arızalara müdahale daha kolay olacaktır.

Kompanzasyon Arıza Giderimi

Sistem Arızaları

Kompanzasyon arıza giderimi için yapılacak çalışmalar öncesinde iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin tamamının alınması önemlidir. Kompanzasyon sistemlerinde daha çok kullanılan sigorta çeşitlerinde arızalar meydana gelmekte ve bu sigorta cihazları değiştirilerek arıza giderilebilmektedir. Diğer arıza türleri ise kullanılan, kondansatörler, kontaktörler ve diğer devre elemanları yüksek gerilim nedeniyle aşırı ısınmaya maruz kalabilmekte ve yapılarında değişimler oluşabilmektedir. Bu durum devre elemanının görevini yapmasını engeller ve elektrik akımının iletilmesinde sorun oluşturabilir. Bu tür arızalar yetkili kişiler tarafından gerekli önlemler alınarak, cihaz değişimi yapılarak giderilir.

Kompanzasyon Görevi

Elektrik enerjisi üretim merkezinden işletmeye gelir ve işletme girişinde trafo sayesinde istenilen seviyede ayarlaması yapılır. Kompanzasyon panosu ise trafodan gelen elektrik akımında oluşan dalgalanmalar için dengeleme yapmakta ve işletmenin kullanacağı reaktif gücü trafondan gelen şebekeden çekmeden kendisi üreterek işletmeye maliyet avantajı sağlamaktadır. Yüksek gerilim akımı altında çalışan kompanzasyon arıza giderimi için düzenli bakımların yapılmalı ve bu bakımların işletme büyüklüklerine göre yılda en az iki defa olmak üzere yapılmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Kompanzasyon başlıklı makalemizde kocaeli kompanzasyon, Kompanzasyon Pano Elemanları ve Kompanzasyon panoları hakkında bilgiler verilmektedir.