Kocaeli Kompanzasyon

Dünyanın her yerinde elektrik enerjisi yaşamın en temel gerekliliği haline gelmiştir. Bununla birlikte artan sanayileşme ile sanayide kullanılan elektronik makinelerin olmazsa olmazı olan elektrik enerjisinin verimli ve kaliteli bir şekilde kullanılması için gerekli olan en temel teknik cihazın başında kompanzasyonlar gelir. Sanayilerde kullanılan kompanzasyonlar sayesinde elektrik enerjisinin kaliteli ve sürekli kullanılmasını sağlar. Bunun yanında kullanılan elektrik enerjisinin yeterli ve ucuz olmasını sağlar. Ülkemizde fosil yakıtlardan elektrik enerjisi elde edilir ve bu da söz konusu enerjinin kullanım maliyetini artırır. Kocaeli kompanzasyon ile bu sorunların önüne geçilir.

Kompanzasyon Nedir?

En genel tanımı ile kompanzasyon akım ile gerilim arasındaki faz farkını normal seviyeye çekerek, elektrik devrelerini olumsuz etkileyen reaktif güç kaynaklarının etkisini azaltmaktır. Dolayısı ile elektrik iletim şebekelerinde meydana gelen fazla enerji yüklenmesine sebep olan ve enerji kullanımını maksimum seviyeye çıkaran reaktif gücün en alt seviyede tutulması sağlanır. Eğer kompanzasyon sistemleri kullanılmasa elektrik şebekelerinde enerji kayıpları meydana gelir. Bunu önlemek için kullanılan kompanzasyon sistemleri kondansatörler aracılığı ile yapılır. Kocaeli kompanzasyon uygulamaları son derece önemli işlemlerdir. Çünkü Kocaeli sanayileşmenin en yoğun olduğu kentlerin başında gelir.

Kocaeli Kompanzasyon

Kompanzasyon Pano Elemanları Nelerdir?

Halk arasında kompanzasyon olarak bilinen ve asıl adı kompanzasyon panosu olan sistemin yapı elemanlarının başında kondansatörler gelir. Bununla birlikte baralar, iletkenler, şalterler, akım trafoları, sigorta, kondaktör, reaktif güç kontrol rölesi, şönt reaktörü ve mesnet izolatörü gibi malzemeler kullanılır. Kocaeli kompanzasyon kurulumunda yasaların belirlemiş olduğu değerler ve mevzuatlar uygulanır. Sistemde kullanılan baralar kesinlikle saf elektrolit bakır olmalıdır. Fazların bağlandığı baralar genellikle sarı, yeşil ve kırmızı olur. Zaman zaman mor renkli de olabilirler.

Kompanzasyon Panolarının Yapılması Gerekliliği

Kompanzasyon panolarının imalatı, montajı ve bakımları enerji piyasası düzenleme kurulu kararlarına bağlı olarak devlet tarafından zorunlu tutulmaktadır. Çünkü kompanzasyon panoları sayesinde reaktif enerji kompanze edilerek, elektrik şebekelerinin enerji taşıma oranları artırılarak enerji sarfiyatı minimuma düşürülmesi amaçlanmaktadır. Dolayısı ile ülke ekonomisi için vazgeçilmez bir sistemdir. Kocaeli kompanzasyon bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekir.

 

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Kompanzasyon Arıza Servisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.